Kaip pasakoja Paparčių šv. Juozapo šeimos namų, kuriuos Dagnė lanko nuo 2012 metų, vadovė Rūta Kanclerytė, suaugusio žmogaus rūpesčiai mergaitę užklupo ankstyvoje paauglystėje: „Šeimai likus be mamos, teko perimti didžiąja dalį suaugusio žmogaus pareigų – rūpintis buitimi ir sesutėmis. Buvo visko.
Šeimos išlaikymu susirūpinusį ir į darbus panirusį tėtį užklupo daug bėdų.“ Pašnekovės teigimu, mergaitė nuo pat mažens išmoko rūpintis dviem (dabar jau aštuonerių ir vienuolikos metų amžiaus) seserimis, iš kurių viena turi neįgalumą: „Tėtis nemokėjo prie jų prieiti, vaikai buvo netgi patekę į vaikų globos namus, bet jis susiėmė ir šiandien rūpinasi šeima. Žinoma, kasdienėje buityje jis negali apsieiti be Dagnės.“
Lentynoje – per 20 medalių
Vis dėlto šeimos buitimi besirūpinanti ir pavyzdingai mokyklą lankanti mergaitė suranda laiko ir energijos lengvosios atletikos treniruotėms bei bėgimui. Sportinius Dagnės gabumus pastebėjęs mokyklos mokytojas ją paskatino bei motyvavo treniruotis profesionaliai. „Vieni vaikai iš šeimos gauna paskatinimą, ką lankyti, yra motyvuojami.
Dagnės atveju mokytojas pasiūlė idėją užsiimti nauja veikla ir dabar ji stengiasi dėl savęs. Mes pasidžiaugiam, padedam jai, kiek tik galime, randame rėmėjų, kurie padengia varžybų pasiruošimui ir dalyvavimui reikalingus kaštus“, – teigia R. Kanclerytė. Jos pastebėjimu, vaikai, kurių šeimos patiria finansinių sunkumų, turi labai ribotas saviraiškos galimybes, o Dagnė atspindi posakį – nesvarbu, iš kur atėjai, svarbu, kur eini: „Labai džiaugiuosi, kad mergina atrado sritį, kurioje stengiasi, o ne tiesiog prašo gailesčio dėl to, kad ją paliko mama. Ji rado, kur save realizuoti.“ Šiandien Dagnė turi jau dvidešimt vieną medalį ir užima prizines vietas savo amžiaus grupėje. Mergina, ją supančių pedagogų teigimu, atkakliai treniruojasi – nesvarbu, ar lyja, ar sninga, ji bėgioja kasdien.
Svajoja apie kadetų mokyklą
„Iš tikrųjų anksčiau negalvojau, kad užsiimsiu sportine veikla. Bet kai atėjo mūsų dabartinis auklėtojas, kuris yra atletikos būrelio vadovas, jis pasakė, kad manyje mato potencialą, ir kad galiu savo ateitį sieti su sportu“, – pasakoja pati Dagnė. Jau antrus metus atletikos būrelį lankanti moksleivė vaikšto į tris individualias treniruotes per savaitę su treneriu. „Pati bėgioju bent penkias dienas per savaitę. Daugiausiai esu nubėgusi devyniolika kilometrų, bet treneris sako, kad tai dar man per didelis atstumas. Tai dažniausiai bėgu po penkis, du su puse“, – tokiu režimu po pamokų treniruojasi moksleivė.
Kartu mergaitė teigia mėgstanti šokius ir piešimą. Visos šios veiklos, įskaitant ir sportą, leidžia jai pailsėti ir atgauti jėgas įtemptoje kasdienybėje. Be to, treniruotes ji lanko ne viena, o kartu su savo geriausia drauge ir mergina iš globos namų. Tiesa, taip intensyviai besitreniruojančiųjų nėra daug – pas kitus nėra noro, užsibrėžimo, pastebi Dagnė. Energija ir ryžtu pasižyminti mergina su šypsena sako, kad jeigu reiktų, galėtų nubėgti kad ir 20 kilometrų. „Norėčiau eiti į kadetų mokyklą, kuri ateitį leistų sieti su sportu arba kariuomene. Bet dar nežinau, ar pasiseks“, – apie ambicingus ateities lūkesčius atvirauja mergina.
Prisidėti galės kiekvienas
25 metus Lietuvoje veikiančios organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovės Rasos Dičpetrienės teigimu, Dagnės atvejis – tik vienas iš daugelio. Šalyje yra daug gabių vaikų, kuriems trūksta ne vien materialinių dalykų, bet ir palaikymo, supratimo bei gerojo pavyzdžio, parodančio šviesesnės ateities galimybes. Siekiant, kad kuo daugiau vaikų turėtų galimybę atrasti, keliauti ir pamatyti kitokį pasaulį, šiemet „BENU vaistinė“ inicijuoja projektą „Pasaulio tyrinėtojai“. Iki 2018 m. sausio 1 d. Lietuvos gyventojai kviečiami prisidėti prie iniciatyvos – aukoti lėšas, kurios bus skirtos organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamų, sunkiau gyvenančių šeimų vaikų edukacinėms kelionėms organizuoti. Aukoti žmonės galės pasinaudodami vaistinės lojalumo kortele, įsigydami specialius ženklelius arba projekto interneto svetainėje www.benuvaikai.lt Tikimasi, kad prie šios iniciatyvos prisidės kuo daugiau žmonių, kurių dėka surinktos lėšos suteiks naujas galimybes sunkiai gyvenančių šeimų vaikams ištrūkti iš savo namų ribų ir įgyti motyvacijos geriau mokytis, siekti užsibrėžtų tikslų.
„Sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams labai reikia sėkmingų pavyzdžių ir motyvacijos siekti daugiau. Jiems tiesiog būtina išeiti iš ribų „namai–mokykla“, antraip savo galimybes jie vertins matydami tik vieną ateities vaizdą, perspektyvą“, – atkreipia dėmesį pašnekovė. R. Dičpetrienė pabrėžia, jog visuomenėje vis dar gajus klaidingas įsivaizdavimas, jog sunkiau gyvenančios šeimos, vaikai – tai pavieniai atvejai: „Tiesa ta, kad tokių atvejų – apstu, ypač mažesniuose miesteliuose ar kaimeliuose. Daugiau kaip 9 tūkst. šeimų stokoja reikiamų socialinių įgūdžių ir materialinės gerovės, jose auga daugiau nei 19 tūkst. vaikų, kurių kasdienybė, o kartais – ir elementariausia buitis – nėra lengvos.“