Tad mažėja vietų ligoninėse, o kai kuriose jų išvis nebėra. O štai traumas patyrę gyventojai piktinasi – esą valdžia aplaidžiai žiūri į kelių priežiūrą, mat jie visai nebarstyti.
Druskininkų šaligatviai – tikros čiuožyklos. Staigiai atšilus orams ir pasipylus lietui, keliukai tapo tokie slidūs, kad žmonėms, norintiems kur nors saugiai nusigauti, tenka eiti keturiomis.
O kiti vos paeidami jau keliauja į skubios pagalbos punktus, mat paslydę ant ledu apsitraukusių šaligatvių ir kelių patyrė traumas: „Nieko negaliu, labai skauda, nenoriu nieko kalbėt...“
Per parą dėl traumų į didžiųjų miestų ligonines kreipėsi daugiau nei pusė tūkstančio žmonių. Dauguma traumas patyrusių žmonių ligonines užplūdo dar vakar, tačiau plūsta ir šiandien:
„Nepaslyst buvo sunku, nes tai buvo apledėjusios plytelės ir dar lijo, tai buvo tokia čiuožykla ir rezultatas, dar nežinau, koks jis bus, dar pas gydytoją nebuvau, bet skausmas nežmoniškas, taip, kad darbas liūdi be manęs.“
„Nu kaip, ėjau rytą pečiaus kurt, malkų parsinešt iš malkinės ir paslydau ant kojos. – Slidu dar vis šiandien buvo. – Taip.“
Žmonės piktinasi, kad valdžia nesirūpina gyventojais – šaligatviai, gatvės ir keliai slidūs, nepabarstyti, todėl itin pavojingi:
„Ne tas žodis prasti, nepabarstyti, grynas ledas visur, visiškai neprižiūrėti keliai dabar, košmaras.“
„Nieko negaliu pasakyti, aš pikta. Ėjau į darbą, stotelė Merkinės nenuvalyta, smėlio nepabarstyta, nenuvalyta, praeiti neįmanoma, laukiau autobuso, buvo 5:40, paslydau stotelėje ir nukritau. Štai, rankos trauma.“
O kitiems dėl patirtų traumų teks pagulėti ir ligoninėje – jie jau sulaukė arba dar laukia skubių operacijų. Vilniuje gydytojai į ligonines paguldė per 20, Kaune – 38, Šiauliuose – 25 žmones. Štai Joną iš Šiaulių operuos rytoj.
„Paslydau, išėjau iš namų, šaligatvis lyg ir nieko, norėjau mašinų, kur pravažiavimas yra, pereit skersai ir ten slidu buvo, kritau ant kairio peties ir išniro kažkas, operaciją reik daryt, taip negalima atstatyt. Tai va ir guliu dabar“, – sako Jonas.
Tiesa, pagalbos ponui Jonui teko palaukti net 8 valandas – parkritęs 11 ryto, priėmimo skyriuje laukė iki 7 valandų vakaro.
„Kažkas apie 50 žmonių buvo ir 1 gydytojas tik tai“, – kalba Jonas.
Gydytojai apgailestauja, kad žmonėms tenka laukti valandų valandas, tačiau tikina, kad daug medikų šiuo metu serga, o žmonių į gydymo įstaigas plūsta neįprastai daug. Be to, kaip sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Skubios pagalbos skyriaus vedėjas, nepadeda ir visiškai užstrigusi e-sveikatos sistema.
„Su E-sveikata situacija – nuostabi, kaip visada, jinai normaliai neveikia ir trukdo mums dirbti“, – tikina Skubios pagalbos skyriaus vedėjas Paulius Uksas.
Tačiau problema po vieną nevaikšto – slidūs šaligatviai parvertė tiek žmonių, kad gydymo įstaigose trūksta vietų.
„Vietų neturim, pilni, stabdom dalį paslaugų, tai yra, na, tokių gal ne pačios pačios skubiausių operacijų“, – aiškina P. Uksas.
„Ligoninė yra didelė, tai mūsų skyrius jau dabar yra perpildytas, tačiau išleidžiami ligoniai ankstesni, kuriems nereikia stacionarinio gydymo. Šiuo metu dar telpame. Jeigu reikės, bus korekcija, guldysime į kitus skyrius“, – tvirtina ortopedijos traumatologijos centro vadovas Alfonsas Šapalas.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės atstovas tikina, kad vakar sulaukė dvigubai daugiau pacientų nei įprastai – 214.
„Gana daug buvo ir sunkių traumų, sunkiai susižalojusių, su šlaunikaulių lūžiais, blauzdikaulių lūžiais, kulkšnies lūžiais, jiems jau prireikė operacijų, todėl jie buvo guldomi į stacionarą“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.
O į ligonines plūsta ir tie, kurie susižalojo dar vakar:
„Nukritau. Ir labai skausmingai nukritau. – Tai traumą gavot vakar, o čia atvažiavot tik šiandien? – Galvojau, kad praeis, bet nepraėjo, visą naktį labai skaudėjo. Prie parduotuvės „Maxima“ nukritau, ten niekas nepabarstyta.“
„Ant gatvės vakar? – Taip. – Slidu buvo? – Slidu buvo. – Koja visa ištino. Dar daktaro nebuvo.“
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės atstovas priduria, kad daugiausia traumų patyrė darbingo amžiaus žmonės. O sinoptikai priduria, kad artimiausiomis dienomis atsargumo taip pat dar reikės. Tad nenorintiems nukristi, teks atidžiai žiūrėti, kur stato koją.