Už gimdymą 600, už nesudėtingą operaciją 100— 200, už tyrimus apie 50 litų. Kyšiai ir įkainiai — vieša paslaptis. Pinigai medikams duodami masiškai, tačiau už kyšininkavimą teisiami vienetai imančių ir nė vieno duodančiojo, rašo "Šiaulių kraštas".
Medikai — teisiami
Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas spaudai Martynas Povilaitis sakė, kad vasario 26 dieną Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo gydytojo Povilo Pečiulio kyšininkavimo Šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos ginekologijos klinikose. Tyrimas dar nebaigtas.
Rugpjūtį buvo teisiamas dokumentų klastojimu, kyšininkavimu, sukčiavimu bei turto prievartavimu kaltintas Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos gydytojas Egidijus Jankauskas. Šiaulių miesto apylinkės teismo nutartimi, suėjus senaties terminui, šiam gydytojui jokia bausmė neskirta.
Dar anksčiau, 2001-aisiais, STT Šiaulių skyriaus pareigūnai Šiaulių valstybinės pirmosios medicininės ir socialinės ekspertizės komisijoje surengė operaciją. Jos metu komisijos darbo vietoje rado 1,2 tūkstančių litų. Be to, nustatyta, kad komisijos ekspertai per 9 dienas sugebėjo surinkti iš ligonių kyšių už 2,3 tūkstančių litų.
Buvo sulaikyti tuometinė komisijos pirmininkė Regina Areliūnienė, ekspertas Mindaugas Mažutavičius ir terapeutas Kęstutis Slanauskas.
Medikams Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskyrė bausmę: ketverius metus negali dirbti valstybės tarnyboje, tačiau jiems niekas neuždraudė dirbti gydytojais Šiaulių ar kitose ligoninėse.
Įkainiai auga
Šiauliečių Eglės ir Vidmanto šeimoje auga du vaikai. Amžiaus skirtumas penkeri metai, tėveliai tikina, kad abiejų vaikų sklandų atėjimą į pasaulį „pirko“, tačiau per penkmetį gimdymo įkainiai ženkliai išaugo.
Prieš penkerius metus 400 litų mokėta gimdymą priėmusiam „asmeniniam“ gydytojui, su kuriuo apie naujagimio priėmimą ne jo budėjimo metu buvo susitarta iš anksto. Sumą gydytojas pasakė pats. Papildomai — šimtas litų personalui. Pinigai perduodami iš kišenių į kišenes — jokių paslaugos mokėjimo kvitų.
Šiemet už gimdymą tas pats gydytojas paprašė jau 600 litų, ir dar 100 litų budėjusioms akušerėms.
Žarnyną operavusiam chirurgui šiaulietis Vincas mokėjo 200 litų. Tokią sumą vyrui įvardijo toje pačioje palatoje gulėję vyrai. Tikino, kad būtų ir taip mokėjęs, tik pasiklausinėjo kitų pacientų apie sumas.
Onkologijos klinikoje operuota moteris prisipažįsta, ketinusi gydytojui atsidėkoti pinigais, tačiau jos duktė kategoriškai tai daryti uždraudė. Operuota moteris tikino, kad jautė dėmesio stoką.
Suluošinta karta
„Pacientai jau ateina atkišę pinigus. Tereikia pasiimti. Sąžiningų ir ambicingų asmenybių šiais laikais — ne tiek daug, dažniau sutiksi sunkaus darbo ir mažų atlyginimų suluošintų daktarų, kurie pinigus paims be skrupulų“, — pasakojo gydytojas.
Mediko teigimu, saldainių dėžių, šokolado plytelių, alkoholinių gėrimų, gėlių kartais jau nebėra kur dėti, tačiau atsisakymo pacientai nesupranta ir savo „padėką“ palieka kabinete.
Nusistebėjo, kad pacientų išmonei nėra ribų, pinigus kiša į ligos istorijas, knygas, aplankus, vokus, chalato kišenes, palieka ant stalo. Bet taisyklė „gydytojui reikia sumokėti“ — labai gaji.
„Kyšių problema dar ilgai bus, nes kelioms kartoms įskiepyta — kai eini pas daktarą, nešiesi kyšį. Neneigiu, kad yra ir gydytojų, kurie turi savo įkainius. Iš darbo neišmėtys — gerų specialistų labai mažai“, — įsitikinęs medikas.
Natalija Kondrotienė