• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusios savaitės pabaigoje Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai dar negalėjo pasakyti, ar turės onkologijos ligonių gydymui reikalingų chemoterapijos preparatų. Ne tik Šiauliuose, bet ir kitų šalies miestų gydymo įstaigose pristigo chemoterapijai naudojamų kompensuojamų vaistinių preparatų „Fluoruoracil EBEWE“, kuriuos gydymo įstaiga naudoja chemoterapijos procedūroms. Nuo praėjusio pirmadienio gydymo įstaigos vaistinėje nėra nė vienos medikamentų pakuotės. Po savaitgalio išseks ir gydymo įstaigos rezervai.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkdavo iš kitų tiekėjų

Chemoterapijai naudojami kompensuojamieji vaistiniai preparatai „Fluoruoracil EBEWE“ ir „Fluoruoracil–TEVA“ ne tik Šiaulių onkologijos klinikos, bet ir Lietuvos nepasiekia jau seniai. „Mes vis kaltindavome ligoninės vaistinę, kuri galbūt neužsako vaisto, vėliau manėme, kad tai Lietuvos vaistų tiekėjų problema. Ir tik dabar pasiekė informacija, jog tai – dėl vaistų gamybos sutrikimų“, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės onkologijos direktorė Rasa Rezgienė.

REKLAMA

Onkologine liga susirgusiam žmogui, kuriam taikoma chemoterapija, neramu, nes, nelikus vaistų, gydymas gali būti nutrauktas. Pasak gydymo įstaigos vadovės, nors šio preparato stygius jaučiamas seniai, dar nebuvo dienos, kad atėjus pacientui gydymo įstaiga neturėtų vaistų, nes Chemoterapijos skyriuje visada yra vaistų rezervas.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu taupymo rezervai išnaudoti“, – sako vadovė.

Skyriuje įsteigus Dienos stacionarą, pacientų palatose nėra daug. Taip yra dėl to, kad į gydymo įstaigą guldomi tik tie ligoniai, kuriems taikoma ilgalaikė chemoterapija. Kai gydymas paprastesnis, o taip būna dažniausiai, ligonis tik atvyksta į gydymo įstaigą kelioms valandoms, kol jam sulašinami ar suleidžiami vaistai. Po terapijos jis grįžta namo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes vaistų poreikį pateikiame gydymo įstaigos vaistinei, kuri ir rūpinasi vaistų tiekimu“, – sako medikė. Praėjusį pirmadienį jau buvo žinoma, kad vaistinė daugiau rezervų neturi. Taigi jau šiandien ir Chemoterapijos skyriuje jau gali nelikti vaistų.

REKLAMA

Ypatingas atvejis

„Šis atvejis – ypatingas, nes mes dar nežinome, kaip bus pirmadienį, kai jau vaistų atsargų nebeturėsime“, – baiminasi klinikos vadovė. Ramina tik tai, kad situacija valdoma, ja rūpinasi ne tik vaistinės vedėja, bet ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas, kuris nedelsiant likviduoti šia problemą įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją.

REKLAMA

„Kai atvejis skubus – sprendimas turėtų būti greitesnis“, – įsitikinusi R. Rezgienė, kurią labiausiai ir ramina tai, kad problema iškilo ne Šiauliuose ir spręsti ją tenka aukštesniu lygmeniu.

Deja, oficiali informacija, ar gydymo įstaigos vaistinę pirmadienį pasieks medikamentai, dar nepasiekė. „Aš tik skaičiau informaciją, kad konkursą laimėjo kitas tiekėjas ir pirmadienį gydymo įstaigą pasieks kitas vardinis preparatas, kurio cheminė sudėtis ta pati, kaip ir iki šiol naudoto preparato“, – sako farmacininkė Milda Rimšienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pateiktoje informacijoje teigiama, jog chemoterapijai naudojamų vaistinių preparatų tiekimą planuojama atnaujinti nuo rugsėjo 1-osios, taigi ketvirtadienio. Onkologijos klinikoje turimų rezervų pakaks tik iki pirmadienio.

Kaip reikės išgyventi keturias dienas, niekas pasakyti negali, bet tikimasi, kad pacientams gydymas nebus nutrauktas.

REKLAMA

Šis preparatas, pasak chemoterapeuto Leonido Gatijatulino, dažniausiai skiriamas po chirurginės operacijos. Tikslas – sunaikinti vėžinių ląstelių dauginimąsi. Tai gali būti ir profilaktinė pooperacinė terapija. Jei po operacijos paaiškėja, kad vėžinės ląstelės jau išplitusios, chemoterapija – vienintelė priemonė sustabdyti vėžinių ląstelių plitimą.

Cheminiai preparatai, pasak L. Gatijatulino, skiriami ciklais, todėl svarbu, kad cikliškumas nebūtų nutrauktas. Pacientas į gydymo įstaigą turi atvykti tą dieną, kada jam skirta chemoterapija, ir to visada laikomasi.

Zita KATKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų