Nors iki metų pabaigos liko dar visas mėnuo, Baltijos jūroje dirbantys mūsų žvejai neabejoja, kad nesugebės išgaudyti šiais metais Lietuvai skirtos menkių kvotos ir taip praras 10 mln. litų, rašo "Respublika".
Jei neįvyks stebuklas ir gamta nepasigailės, jos neišnaudoti liks ne kokie nors keli ar keliolika menkų procentų, o net pusė.
Pasak pačių žvejų, to dar niekada nėra buvę. Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiais metais Lietuvos žvejams Baltijos jūroje leista sugauti 4 458 tonas menkių.
Pasak tarnybos direktoriaus pavaduotojo Vaclovo Petkaus, iki trečiadienio vakaro sugauta tik 2 090 tonų - 47 proc. kvotos. Visos kvotos mūsų žvejai neišnaudojo ir praėjusiais metais. Jų prašymu apie 400 tonų neišgaudytų menkių perkelti į šių metų kvotą.
"Dar niekada nėra taip buvę, kad liktų neišnaudota net apie pusė menkių kvotos. Pernai nesugavome apie 600 tonų.
Aišku, kad kvota niekur nedings. Ji liks Baltijos jūroje ir ją išgaudys didesnės valstybės. Tokio didelio kiekio į kitų metų kvotą niekas tikrai neperkels", - neabejojo Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos tarybos pirmininko Alfonsas Bargaila.
Įprastai iki du mėnesius (liepą ir rugpjūtį) trunkančio kasmetinio šios žuvies žvejybos draudimo būdavo išnaudojama apie 70 proc. kvotos. Šiemet - tik 36 proc.
Lietuvai tapus ES nare žvejybinis laivynas ėmė sparčiai mažėti. Šiuo metu iš apie 70 laivų liko vos 32. "Anksčiau vienam laivui vidutiniškai buvo leidžiama sugauti 50 tonų menkių. Dabar - net apie 160 tonų. Vos ne atvirai sako, žvejokite kiek norite. O kaip tai daryti, jei per tuos metus tapome paprasčiausiai neįgalūs", - klausė A. Bargaila.
Pasak Lietuvos žvejų verslininkų asociacijos pirmininko Jurijaus Petrovo, dėl susidariusios padėties kalta ir ES vadovybė, linkusi mūsų žvejus padaryti tik žuvies vartotojais. Kol buvo kam žvejoti, ji Lietuvai skirtą menkių sugavimo kvotą mažino, o žvejams ėmus nykti pradėjo ją didinti.
"Mums padovanojo Trojos arklį - paragino už kompensacijas supjaustyti žvejų laivus į metalo laužą arba iš verslinės žvejybos persiorientuoti į pramoginę ir plukdyti į Baltijos jūrą žvejus mėgėjus.
Taip elgdamasi ES nori priversti Lietuvą ne pačią susigauti sau žuvį ir dar parduoti kitiems, bet ją pirkti iš galingųjų Sąjungos valstybių. Gudraujant norima perimti ir mūsų šaliai skirtas žuvų sugavimo kvotas.
Lietuvoje nebelikus kam jas žvejoti, jos atiteks turtingesnių Europos valstybių žvejams", - neabejojo J. Petrovas.
A. Bargailos teigimu, išgaudę vos pusę kvotos, Lietuvos žvejai praras apie 10 mln. litų.