• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Klaipėdos uostą palieka paskutiniai dalyviai, kurie gegužės 5 – 16 dienomis dalyvavo Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje vykusioje tarptautinėje išminavimo operacijoje MCOPLIT 08. Jos metu karo laivai ištyrė apie 420 kv. km. vandenų dugno, surado ir padarė nekenksmingais 10 sprogmenų, taip pat buvo rastos ir jūrlapiuose pažymėtos 2 laivų – skenduolių liekanos.

REKLAMA
REKLAMA

Operacijos, kurioje dalyvavo Karinių jūrų pajėgų (KJP) iš devynių valstybių – Belgijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Gruzijos, Latvijos, Lietuvos, Olandijos, Prancūzijos ir Vokietijos – atstovai, metu buvo rastos ir sunaikintos nuo I ir II pasaulinių karų likusios 6 minos, 2 torpedos, 1 raketa ir 1 giluminė bomba.

REKLAMA

Operacijoje dalyvavo 13 karo laivų ir 2 narų komandos. Lietuvai jose atstovavo minų paieškos ir nukenksminimo laivas „Kuršis“ (M51) ir vadovavimo – aprūpinimo laivas „Jotvingis“ (N42). „Kuršis“ surado ir sunaikino nuo II-ojo pasaulinio karo likusią torpedą.

Pirmą kartą prie tarptautinės išminavimo operacijos MCOPLIT štabo prisijungė ir du Gruzijos karinio jūrų laivyno karininkai komandoras Robert Malania ir kapitonas leitenantas Paata Kiknadzė, kurie stebėjo operacijos eigą, susipažino su Lietuvos KJP valdymo sistema, naudojamomis procedūromis, štabo organizavimo darbu.

REKLAMA
REKLAMA

Aptardami operaciją junginių ir laivų vadai džiaugėsi puikiais rezultatais, operacijos organizavimu, maloniu priėmimu, atsakingai priskirtais ryšių karininkais ir palankiomis minų paieškai oro sąlygomis. Operacijos dalyviai liko patenkinti aptiktų ir padarytų nekenksmingais objektų skaičiumi. Jei ir nebūtų rasta pavojingų objektų, tai taip pat būtų geras rezultatas, nes svarbiausias pratybų tikslas – ištirti iš anksto apibrėžtą jūros plotą ir įsitikinti, kad bet kokia veikla šiame rajone yra saugi. Po kiekvienos išminavimo operacijos  Lietuvos vandenys tampa saugesni tiek Lietuvai, tiek ir jos svečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltijos jūroje per I ir II pasaulinius karus buvo padėta apie 85 000 įvairių rūšių minų.

Pagrindinis operacijos MCOPLIT 08 tikslas buvo užtikrinti saugią laivybą Baltijos jūroje – tirti jūros dugną ir šalinti pavojingus objektus, tobulinti laivų įgulų, štabo karininkų ir vadovybės įgūdžius bei skatinti valstybių-dalyvių tarpusavio supratimą ir bendradarbiavimą.

REKLAMA

Nuo 1996 metų operacijos MCOPLIT metu Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir ekonominėje zonoje aptikta, identifikuota ir nukenksminta apie 130 nuo I ir II pasaulinių karų likusių sprogmenų. Surinkti laivų duomenys apie jūros dugną naudojami topografinės informacijos atnaujinimui.

1996 metais MCOPLIT pradėjo organizuoti Švedija. Baltijos šalių KJP nuo pat pradžių aktyviai prisidėjo prie pratybų rengimo ir vykdymo. Kiekvienais metais jose dalyvaudavo vis daugiau valstybių.

Prieš šešerius metus MCOPLIT organizavimą perėmė trys Baltijos šalys. Kasmet vis kita valstybė priima operacijų dalyvius. Atsižvelgiant į tai, kurioje šalyje vyksta pratybos, atitinkamai keičiamas jų pavadinimas – MCOPLIT, MCOPLAT ir MCOPEST.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų