Naujoji Europos Sąjungos Konstitucija yra visos Europos įsipareigojimas ateičiai. Ateičiai be karų ir be ginčų, - sakė Prezidentas Valdas Adamkus per improvizuotą spaudos konferenciją po Europos Sąjungos Konstitucijos pasirašymo iškilmių Romoje.
Jo nuomone, Konstitucija duoda Lietuvai lygiateisį balsą - šalis gali kartu su kitomis Europos Sąjungos narėmis optimistiškai žvelgti į ateitį.
V. Adamkus pakartojo, kad ES Konstitucijos ratifikavimui Lietuvai nereikia referendumo - pakanka ratifikacijos Seime, galbūt net dabartiniame Seime, - sakė Prezidentas. Jo nuomone, referendumas esąs netikslingas, ypač po pastarųjų Seimo rinkimų.
Spaudos konferencijoje po atviru dangumi Kapitolijaus kalvos papėdėje kalbėjęs Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas pabrėžė, kad Konstitucijoje rasta pusiausvyra tarp bendrų Europos reikalų ir atskirų valstybių suvereniteto.
Premjero nuomone, Konstituciją nelengva suprasti - joje yra 800 puslapių ir daug naujų elementų, tad būtina Lietuvos žmonėms ją gerai išaiškinti.
A. Brazauskas pritarė V. Adamkui, kad Konstituciją galima ratifikuoti dar šiame Seime, ir tai nebus skubos darbas. Naujame Seime bus daug naujų žmonių, kuriems gali būti sunku įsigilinti į Konstitucijos subtilybes, o šis Seimas tiesiogiai dalyvavo jos kūrime.
Į žurnalistų klausimus, ar Europos Sąjungos vadovai domėjosi koalicinėmis derybomis Lietuvoje, A. Brazauskas atsakė, jog domėjosi. Jis tvirtino, kad kai kurie kaimynai - latviai, lenkai, estai - sveikino, kad Lietuvos Vyriausybė išlaiko panašią sudėtį ir kryptį.
Prezidentas V. Adamkus atsisakė komentuoti koalicines derybas. "Nors čia Roma, bet aš - ne popiežius", - sakė šalies vadovas.
Jis tikino, kad juodu su Premjeru sutarė rūpesčius palikti namie, ir per visą skrydį į Romą nė žodžiu neužsiminė apie koalicines derybas Lietuvoje.
Spaudos konferencijoje Prezidentas V. Adamkus paskelbė, jog Lietuvos delegacija iš Romos, Florencijos muziejaus, parsiveš XV amžiaus švento Kazimiero paveikslą.
Svarbiausios Konstitucijos sutarties naujovės
Konstitucija, dėl kurios ES valstybių narių vadovai tartis baigė liepos mėnesį, turėtų užtikrinti bendrijos funkcionavimą po plėtros, kurios metu jos narių skaičius išaugo nuo 15 iki 25.
Pagrindinės naujovės, turinčios pagerinti ES funkcionavimą, yra šios:
- dauguma sprendimų bus priimama kvalifikuotos daugumos, o vienbalsiškumo principas paliktas galioti tik keliais atvejais. Didesnę įtaką įgys valstybės, turinčios daugiau gyventojų. Kvalifikuota dauguma laikoma dauguma, kurią sudaro mažiausiai 55 procentai visų valstybių narių, tačiau ne mažiau kaip 15, atstovaujančių mažiausiai 65 procentams visų ES gyventojų;
- valstybių lyderiai dauguma balsų 1/2-2 metų kadencijai rinks ES pirmininkaujančią valstybę, su teise būti perrinkta. Neliks dabartinio pirmininkavimo rotacijos principo;
- penkerių metų kadencijai bus renkamas ES užsienio reikalų ministras, atsakingas už bloko bendrąją užsienio ir saugumo politiką. Tikimasi, kad ši pareigybė padės padidinti ES įtaką pasaulyje;
- 2014 metais bus sumažintas Europos Komisijos narių skaičius. Ją sudarys dviejų trečdalių visų valstybių narių atstovai;
- į ES teisės sistemą bus įtraukta Pagrindinių žmogaus teisių chartija, kuri taps privaloma visoms valstybėms narėms.
Reuters-ELTA, OMNI naujienos