Aukščiausi Lietuvos vadovai netrukus turėtų sulaukti europarlamentaro Eugenijaus Maldeikio laiško, kuriame jis išdėstys Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo būtinybę ir būdus, kaip galima to pasiekti, praneša „Verslo žinios“.
"Niekas nedraudžia Lietuvai su Europos Komisija kalbėti dėl Ignalinos atominės elektrinės II bloko veiklos pratęsimo. Nekalbu apie šūkius, raštų rašymą ar spaudimą, turi pagaliau prasidėti rimtas darbas, konsultacijos. Mes esam ES nariai, jeigu turime problemų, tai apie jas kalbame, juolab kad pasekmės gali būti aktualios visai Europai", – europarlamentaras Eugenijus Maldeikis ragina tęsti pokalbius su EK dėl IAE veiklos pratęsimo.
Savo poziciją jis grindžia privačia iniciatyva užsakyta IAE uždarymo teisine analize, kurią E. Maldeikiui atliko Sorbonos universiteto Tarptautinės teisės tyrimų centras.
Tyrimo išvadų, aiškina jis, prireikė ir rengiant pranešimą apie branduolinę energetiką Europarlamente. E. Maldeikis aiškina, kad atlikus teisinę analizę nustatyta, jog Lietuva turi realių galimybių iš naujo derėtis dėl IAE veiklos pratęsimo.
"Mes turime įrodyti, kad ES naudinga neuždaryti IAE antrojo bloko, o pratęsti jo veiklą, nes tai kainuos jos biudžetui. ES mokesčių mokėtojų pinigų bus sutaupyta. Be to, visam regionui bus tiekiama elektra", - dėsto jis.
Minėto tyrimo autoriai teigia, kad "ne Lietuva įsipareigojo ES uždaryti IAE, o ES įsipareigojo finansiškai padėti Lietuvai sustabdyti II reaktorių tuo atveju, jeigu bus įgyvendinami šios valstybės narės nacionaliniai saugumo standartai".
Kitas būdas siekti tikslo - referendumas. E. Maldeikio nuomone, referendumas - teisiškai, moraliai ir politiškai pats paprasčiausias Lietuvos būdas siekiant IAE veiklos pratęsimo.
Pasak su tyrimu susipažinusio Kauno technologijos universiteto Energetikos technologijų direktoriaus Jonas Gylio, jo išvados esančios "rimtos".
"Tačiau negaliu suprasti, kodėl tie, kurie gali priimti sprendimus, nedaro realių žingsnių. Minėto tyrimo išvadose numatyti įvairūs II bloko veiklos pratęsimo būdai, nustatyti teisiniai prieštaravimai. Manau, Lietuva be teisinių pasekmių sau tikrai galėtų pabandyti pradėti derybų su EK procesą", – teigia jis. Pasak J. Gylio, II bloko veiklos pratęsimas neprieštarauja naujos atominės jėgainės statybai.