Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 58-joje sesijoje trečiadienį (10.01) pabrėžė Irako atstatymo sudėtingumą ir tarptautinių institucijų svarbą kovoje prieš grėsmes tarptautiniam saugumui.
Ministras kalboje pripažino, kad šie metai išsiskyrė sukrečiančiomis naujienomis ir žmonių tragedijomis, pranešė URM.
Irake, A. Valionio teigimu, svarbiausias tikslas išlieka suvereniteto atstatymas ir atstovaujamosios šalies valdžios įtvirtinimas per demokratinius rinkimus.
"Tik koordinuodami pastangas ir glaudžiai bendradarbiaudami tarptautiniu lygiu galime tikėtis atstatyti laisvą bei taikų Iraką. Tarptautinė parama yra būtina, o kartais ir esminė po diktatūros žlugimo siekiantiems išgyventi žmonėms", - pranešime cituojamas ministras.
Pasak jo, unikalią patirtį ir legitimumą turinčios JT yra itin svarbios padedant Irako žmonėms atstatyti savo suverenitetą.
A. Valionis taip pat užsiminė ir apie Izraelio bei palestiniečių konfliktą.
Kalboje Lietuvos diplomatijos vadovas patvirtino, jog Lietuva pritaria nuomonei, kad daugiašalės institucijos turi būti modernizuotos ir sustiprintos. Todėl, jo manymu, svarbu, kad JT ir pagrindiniai jos organai būtų efektyvūs bei atitinkantys poreikius.
"Saugumo Taryba turi gebėti imtis lyderės vaidmens palaikant tarptautinę taiką ir saugumą. Todėl Lietuva remia jos reformą, kuria siekiama užtikrinti geresnį bei teisingesnį nuolatinio ir nenuolatinio pobūdžio atstovavimą, įtraukiant Vokietiją, Japoniją bei tam tikras kituose regionuose lyderiaujančias valstybes", - tvirtino ministras.
Jis savo kalboje pabrėžė, kad kovoje su didžiausia grėsme tarptautiniam saugumui - terorizmu, masinio naikinimo ginklų ir jų panaudojimo priemonių platinimu - Lietuva imasi regioninių iniciatyvų.
"Lietuva yra pasiryžusi tęsti geros kaimynystės politiką ir plėtoti glaudesnius ryšius su naujosiomis ES narėmis", - teigė ministras.
Todėl Lietuva, pasak A. Valionio, kaip būsima ES narė, taip pat prisiima savo pareigą tapti šalimi donore ir stiprinti pastangas kovoje su iššūkiais šioms vertybėms.
BNS