Anykščiai – kokybės ir organizacinio darbo pavyzdys
Nuo 2013 m. Anykščių rajono savivaldybėje atnaujinti 36 daugiabučiai, absoliuti dauguma – savivaldybės iniciatyva, daugiabučių atnaujinimą prižiūrint savivaldybės paskirtajam renovacijos administratoriui, įmonei, kuri ne tik administruoja daugiabučius, bet ir atlieka statybos darbų administravimą. Kaip pastebi BETA vadovas Valius Serbenta, Anykščių savivaldybė ne tik leidžia iš arti pamatyti, kaip veikia renovacijos modelio veikimas praktikoje, bet ir itin kokybišką statybos darbų atlikimą, o tai, kaip pabrėžia pašnekovas, itin svarbu pelnant gyventojų pasitikėjimą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa.
„Šiuo metu Ukraina ten, kur mes buvome prieš du dešimtmečius, kai suvokėme, kad energinio efektyvumo požiūriu mūsų daugiabučių fondas yra neefektyvus. Šiuo metu Ukrainos gyventojai net nemoka už šilumos energiją tiek, kiek ji kainuoja – valstybė ją subsidijuoja. Tai, žinoma, ne tik didelė našta valstybei, bet ir netvarus energijos vartojimas, todėl ieškoma sprendimų, galinčių situaciją pakeisti. Beje, Ukrainos didžiuosiuose miestuose jau yra modernizuotų daugiabučių, tačiau atnaujinimo darbų kokybė galėtų būti geresnė – būtent per kokybiškus renovacijos darbus pelnomas gyventojų pasitikėjimas daugiabučių atnaujinimo procesu“, – pasakoja pašnekovas.
Perduodant Lietuvos gerąją renovacijos patirtį užsienio šalims, dėmesį prikausto ir aktyvus savivaldybių įtraukimas į procesą, kuris tapo svarbiausiu programos sėkmės garantu Lietuvoje. „Renovacijos procesas palieka gerą įspūdį ne tik dėl atnaujinimo darbų tempų ir pasiektų rezultatų, bet ir dėl efektyvaus savivaldybių įtraukimo į šį procesą“, – pabrėžia BETA vadovas.
Norėtų pasiekti tai, ką turi Lietuva
Lietuva buvo tarp šalių, atsiliepusių į Ukrainos prašymą padėti tobulėti ir pasidalyti gerosiomis praktikomis, pasakoja Kremenčiuko savivaldybės atstovas Pavel Grigatsky. „Šis mūsų vizitas Vilniuje pirmas, bet tikiuosi, ne paskutinis. Pasirinkome Lietuvą, nes ji ne tik ištiesė mums pagalbos ranką, bet ir turi didelę daugiabučių namų atnaujinimo patirtį, kurią tikimės perimti ir sėkmingai pritaikyti ir Kremenčiuko, ir kitose savivaldybėse“, – pasakoja pašnekovas.
Tarp svarbiausių iššūkių, su kuriais Ukraina šiuo metu susiduria norėdama atnaujinti daugiabučius – vangus daugiabučių bendrijų kūrimas apsunkinantis gyventojų ir finansinių institucijų bendradarbiavimą.
„Daugiabučių atnaujinimo procesas kokį matome Lietuvoje Ukrainai būtų didelė naujovė. Nieko panašaus į tokį renovacijos modelį mūsų šalyje kol kas nėra, tačiau norime tobulėti, vystytis ir tikimės, kad pavyks sėkmingai perimti Lietuvos patirtį ir daugiabučių modernizavimas sulauks palaikymo ne tik savivaldybės, bet ir visos valstybės lygmeniu“, – pasakoja P. Grigatsky.
Pašnekovas neslepia, kad modernizacijos nauda geriausiai įtikina statistika ir pasiekti rezultatai, liudijantys kiek pinigų ir šilumos energijos padeda sutaupyti daugiabučių atnaujinimas. „Kol kas apie tokius laimėjimus galėtume tik pasvajoti, tačiau Lietuvos pavyzdys tikrai įkvėpia žengti šiuo keliu“, – sako pašnekovas.