• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Janina ŠAPARNIENĖ, Janina VANSAUSKIENĖ Sekmadienį paryčiais Pakruojo rajono gyventojus pažadino potvynis. Arčiau vandens telkinių ir upių gyvenantys žmonės rado paskendusius prie būdų pririštus šunis, tvartai ir namai buvo pilni vandens. Šoko ištikti žmonės gelbėjosi kaip kas galėjo, padėjo vieni kitiems.

REKLAMA
REKLAMA

Į tvartą – valtimi

„Šeštadienio vakarą prieš eidama miegoti, apie pusę dvyliktos, palesinau vištas, pašėriau šunis. O rytą išėjus ant laiptų išsigandau – visas kiemas užlietas, vanduo siekė pamatus. Nubridau iki tvarto. Vienas ten pririštas šunelis jau buvo nuskendęs, kitas dar plaukiojo gyvas. Jį ir katiną parsivedžiau į kambarį“, – sekmadienio rytą šoko ištikta kalbėjo prie Kruojos tvenkinio gyvenanti pakruojietė Janina Strazdaitė.

REKLAMA

Moteris nerimavo, ar apsemtame tvarte bėra gyvų vištų, bet nebesiryžo dar kartą bristi į ledinį ir vis tebekylantį vandenį.

Moteriai į pagalbą atskubėjo broliai Marius ir Ignas Diliūnai. Kaimynystėje gyvenantys vaikinai jau buvo spėję gumine valtimi įplaukti į savo tvartą ir išgelbėti tris dar nenuskendusias vištas.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikinai ta pačia valtimi nuirklavo per kaimynės J. Strazdaitės kiemą, įplaukė į tvartą.

„Dvylika gyvų“, – šūktelėjo kažkuris ant laiptų nerimaujančiai šeimininkei. Vaikinai sugaudė paukščius į maišus ir parplukdė į neužsemtąją kiemo dalį.

Iš aplinkinių sodybų į gatvę rinkęsi žmonės „Šiaulių kraštui“ pasakojo, jog naktį Kruojos tvenkinio vanduo maždaug porą metrų pakilo per kelias valandas. Užliejęs Paupio gatvėje esančius pastatus, paskandino ne vieną prie būdos pririštą kiemsargį, tvartuose laikytus paukščius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namus paliko paryčiais

Danutės ir Mykolo Alabavičių sodyba Jovarų gatvėje – bene žemiausioje vietoje.

Šeštadienio pavakarę sodybos šeimininkai atkreipė dėmesį, jog Kruojos tvenkinio ledas – įdubęs. O nerimą keliančius ženklus pastebėjo vėlai vakare – tvenkinys artėjo link tvarto ir sandėliukų.

REKLAMA

Jovariečiai ėmė ruoštis potvyniui: namuose į aukštesnes vietas sukėlė dokumentus, visus daiktus, kuriuos galėjo. Atrišo nuo būdų ir nuvedė į aukštesnę sodybos vietą šunis. Kad potvynis gali būti staigus, garbaus amžiaus žmonės jau buvo patyrę prieš porą metų, kai vos spėjo dalį turto išgelbėti nuo įsiveržusio į namą vandens.

REKLAMA

„Skambinau rajono ekologei Kazimierai Klabienei – ši atsakė niekuo negalinti padėti. Ieškojau užtvanką prižiūrinčios bendrovės „Meresta“ direktoriaus Macijausko – negalėjau priskambinti... Nemiegojom visą naktį, stebėjom, kaip kyla vanduo. Apie ketvirtą ryto, kai ėmė tvinti kambarys, išėjom pas giminaičius“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo M. Alabavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vandens daugiau, nei tikėtasi

Vakar rytą, apie 8 valandą, dalis Kruojos užtvankos šliuzų dar tebebuvo sukaustyta ledų, trukdydami tvenkinio vandeniui leistis žemyn užtvinusia upe.

Vandens užsklandas reguliavusiems UAB „Meresta“ darbuotojams Vilmantui Siaukai ir Mindaugui Žygui nuleidus užtvarus žemyn, didžiuliai ledo luitai, sudrebindami visą vandens lygio reguliavimo konstrukciją, persirito per užtvarus ir atlaisvino kelią grėsminga jėga per juos kliokiančiam vandeniui.

REKLAMA

Tuo metu už užtvankos jau buvo apsemta visa paupio poilsio zona, iš vandens kyšojo tik tiltelių turėklai, pavėsinė.

„Vanduo čia sukilo per kelias valandas. Šeštadienio vakarą potvynio grėsmės nebuvo nė ženklo – „Atžalyno“ gimnazijos sargas apie 20 valandą mokyklą pasiekė takeliu, vedančiu nuo užtvankos pylimo“, – redakcijai stichija virtusį polaidį telefonu komentavo rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Pupinis.

REKLAMA

J. Pupinio teigimu, prognozuojant potvynį, aplinkosaugininkai net abejojo, ar ne per daug imtasi atsargumo, prašant leidimo sumažinti Kruojos tvenkinio lygį apie pusantro metro.

„Ryte vandens lygis Kruojos tvenkinyje jau buvo pakilęs gal net tris metrus“, – grėsmingą situaciją dėl skęstančių Paupio gatvės sodybų komentavo J. Pupinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Potvyniai – beveik visame rajone

Klovainiuose Daugyvenės paupio aikštelėje jaunimas šeštadienio vakarą dar žaidė kamuoliu, o sekmadienio rytą ją išvydo visiškai užlietą. Klovainių seniūnas Romualdas Staišiūnas griebėsi už galvos: „Vaje, vaje, kaip skęstam. Vanduo visur kliokia, išsikviečiau gaisrinę. Žmonių namai apsemti, atsijungėme elektrą!“.

REKLAMA

„Tik ką apžiūrėjome užtvanką Dvariukuose. Čia užtvankos skydų įrenginio žmonės savo jėga nebegali pajudinti. Į pagalbą yra iškviestas kranas“, – telefonu redakciją informavo J. Pupinis, apie pastangas sumažinti vandens lygį Mūšoje.

„Kyla grėsmė ir Pakruojo dvaro pastatams. Jei staiga pajudėtų ledai gali apgriauti arkinį tiltą, kitus šalia esančius rekonstruotus pastatus, – dėl nevaldomos situacijos nerimavo ir rajono vicemeras Romas Medzveckas. – Jau apžiūrėjome ir kitų tvenkinių užtvarus, atrodo, kad kitur didelės grėsmės nėra“.

REKLAMA

R. Medzveckas patikino, kad, gelbstint laukus ir sodybas nuo potvynio, šeštadienį buvo atkasta papildoma pralaida ir Padubysio kaime, Rozalimo seniūnijoje. Vakar rytą ir šiame kaime buvo apsemti keli tvartai, o iš tvenkinio į upelį paleistas vanduo, užliedamas dalį Rozalimo miestelio, plūdo Klovainių link.

REKLAMA
REKLAMA

„Laukai užlieti vandeniu, kur buvo grioviai – liejasi upeliai. Stichinė nelaimė – darome, ką galime,“ – apie situaciją rajone sakė vicemeras.

Problema – Kruojos ištakos?

Pavardės nenorėjęs skelbti vyras redakcijai sakė, kad tokio potvynio problema esanti ne dėl šeštadienio lietaus ir staigaus polaidžio.

Vyras tvirtino, kad per rajoną tekančios upės liejasi iš krantų dėl Šiaulių rajone esančio Gudelių tvenkinio. Ten neva esą netinkamai reguliuojami užtvarai. Jie darą įtaką vandens lygiui Kruojoje, kuri iš šio telkinio ir išteka.

Šio teiginio redakcijai negalėjo nei paneigti, nei patvirtinti rajono vicemeras.

„Bandysime viską išsiaiškinti, susisiekti su kaimyniniu rajonu“, – pažadėjo R. Medzveckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų