Portalas „Duvar“ rašo, kad Turkijos Finansų ministerija priėmė sprendimą taikyti naująjį mokestį viešbučiams, stovykloms, svečių namams, taip pat vietoms, kurios siūlo apgyvendinimo paslaugas kalnuose.
Apie šį apgyvendinimo paslaugų mokestį buvo užsiminta dar 2019 m., tačiau, prasidėjus pandemijai, naujų pokyčių įgyvendinimo tuomet buvo laikinai atsisakyta.
Dėl naujo mokesčio atostogos kainuos daugiau?
Naujasis mokestis turėtų įsigalioti jau nuo kitų metų sausio 1 d., tačiau kelionių organizatorė „Tez Tour“ Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė teigė, kad kol kas Turkijos viešbučiai ir kitos apgyvendinimo paslaugas teikiančios įstaigos nedetalizuoja, kaip keisis apgyvendinimo paslaugų kainos.
„Turkijos viešbučiai dar nėra paskelbę apie naujojo mokesčio taikymą, tad dar anksti vertinti, kaip keisis apgyvendinimo kainos.
Aišku viena – norintys kelionę įsigyti patrauklesne kaina, turėtų atostogas planuoti iš anksto. Išankstinių pardavimų metu viešbučiai siūlo dideles nuolaidas, kartais siekiančias net ir 50 proc.“, – teigė pašnekovė.
Tuo metu kelionių bendrovės „Baltic Tours“ atstovė Rasa Levickaitė taip pat antrina, kad dar nėra tiksliai žinomos visos mokestinės detalės, kaip keistųsi paslaugų kainos, o apie pokyčius apgyvendinimo paslaugas teikiančios bendrovės turėtų paskelbti lapkritį.
„Turizmo ministerija informuoja, kad planuojama apmokestinti nakvynes 2 proc. suma. Tai yra preliminari žinia be tikslių duomenų, kaip bus skaičiuojamas mokestis, ar jį mokės turistas atvykęs, ar kartu su apgyvendinimo paketu iš anksto, ar bus taikoma visoms apgyvendinimo įstaigoms, ar bus taikomos išimtys.
Šiuo metu yra rengiamas planas, kurį turizmo ir svetingumo verslams planuojama pristatyti šių metų lapkritį“, – kalbėjo R. Levickaitė.
Prognozuoja, kad ateityje kelionės brangs
Nors naujasis mokestis, kaip manoma, finansiškai palies ne tik apgyvendinimo paslaugas teikiančių bendrovių atstovus, bet ir turistus, jau dabar skaičiuojama, kad šiemet kelionių kainos į Turkiją padidėjo ir dėl kitų priežasčių, o ateityje mėgautis saule šioje šalyje taps dar brangiau.
„Šiais metais buvo juntamas žaliavų kainų augimas, taip pat brango tiek darbo jėga, tiek maistas, viešbučių išlaikymas ir, svarbiausia, brango kuras, išauginantis skrydžių organizavimo savikainą.
Aviabilietų kainos šiais metais yra iki 10 proc. didesnės nei praėjusiais metais. Kol kas 2023 m. vasaros sezono kelionių kainos yra panašios kaip šiais metais, vis tik, stebėdami kuro kainų pokyčius, neatmetame tikimybės, kad bilietų kainos ateityje gali kilti“, – pastebėjo I. Aukštuolytė.
Pašnekovė R. Levickaitė priduria, kad šiemet aviakompanijos pradėjo skaičiuoti kuro mokestį, tad kelionė į Turkiją kai kuriais atvejais pabrango ir 40 eurų.
„Labiausiai bilietai brango ne dėl infliacinių rodiklių, o dėl išaugusių kuro kainų. Dėl to aviakompanijos pradėjo skaičiuoti kuro mokestį, kuris sudarė 25-40 eurų, priklausomai nuo skrendamo atstumo“, – teigė kelionių agentūros atstovė.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dalis ekspertų pastebi itin didelį lietuvių susidomėjimą išvykti atostogauti į užsienį Vėlinių laikotarpiu, o gyventojų negąsdina net išaugusios kelialapių kainos – atostogas jie planuojasi iš anksto.
Statistikos departamento duomenimis, pernai į užsienį išvykusių Lietuvos turistų skaičius viršijo 300 tūkst. Tai yra kone tris kartus mažiau nei priešpandeminiais 2019 m. Manoma, kad šiemet išvykusių turistų skaičius bus gerokai didesnis nei pernai.
Skaičiuojama, kad 2021 m. į užsienį išvykę lietuvių turistai iš viso išleido 403 mln. eurų.