Europolo duomenimis, Lietuva yra viena pagrindinių amfetamino gamintojų Europoje. Lietuvos nusikalstamos grupuotės dominuoja pirmtako, naudojamo amfetamino ir metamfetamino gamybai, gabenime.
Apie tai kalbama pirmadienį Vilniuje vykstančiame seminare, skirtas narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų kontrolei Baltijos šalyse.
Seminaro organizatoriai - Europos Komisija ir Narkotikų kontrolės departamentas prie
Lietuvos vyriausybės - siekia atkreipti ne tik teisėsaugos atstovų, bet ir chemijos pramonės specialistų dėmesį į tai, kaip greitai ne pagal paskirtį naudojamos cheminės medžiagos gali tapti sintetiniais narkotikais ir kokiomis priemonėmis efektyviausia stiprinti pirmtakų kontrolę.
"Viena didžiausių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų kontrolės problemų yra tai, kad dideliems narkotikų kiekiams pagaminti reikalingi maži kiekiai pirmtakų. Pavyzdžiui, 1 litro pirmtako gali pakakti maždaug 10 tūkst. ekstazio tablečių pagaminti", - Narkotikų kontrolės departamento pranešime spaudai cituojama jo direktorė Audronė Astrauskienė.
Dėl palyginti nedidelių gamybos sąnaudų ir didelio pelno sintetiniai narkotikai ir jų pirmtakai labai domina organizuotas nusikaltėlių gaujas. Ši problema yra ypač aktuali Lietuvai.
Didžiausia dalis narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų į neteisėtą apyvartą Europoje patenka iš trečiųjų šalių.
Pirmtakų kontrolę apsunkina ir tai, kad Lietuva ribojasi su Rusija ir Baltarusija. Dėl savo geografinės padėties Lietuva tampa narkotikų ir jų pirmtakų tranzito šalimi. Lietuvoje pagaminti sintetiniai narkotikai sparčiai skverbiasi į Skandinavijos šalis. Jau tampa įprasta, kad šalyje kiekvienais metais sunaikinama nors viena sintetinių narkotikų gamybos laboratorija.
Policijos departamento duomenimis, Lietuvoje 1997- 2005 m. buvo sunaikinta 16 sintetinių narkotikų gamybos laboratorijų. Kovą su nelegaliomis laboratorijomis apsunkina ir tai, kad vis dažniau jose naudojama buitinė įranga ir nesunkiai prieinamos cheminės medžiagos.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnai aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose "Synergy" ir "Cola", kurie skirti kovai su neteisėta sintetinių narkotikų ir pirmtakų bei kokaino apyvarta.
Šie projektai naudingi ne tik vykdant bendras operacijas, bet ir keičiantis informacija, įgyjant naujų žinių. Sintetiniai narkotikai ypač greitai kintantis reiškinys - vien 2006 m. Europoje pradėta kontroliuoti 11 naujų psichotropinių medžiagų. Europa yra pagrindinis ekstazio gamintojas - 80 proc. viso pasaulyje cirkuliuojančio ekstazio pagaminama Europos šalyse.