Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Pusantro milijono eurų – tokia brangiausio gegužės mėnesio nekilnojamojo turto sandorio individualių namų ir kotedžų kategorijoje vertė.
Elektrėnų savivaldybėje, šalia Gilušio ežero, už šią sumą nupirkta 2023 m. pastatyta 268 kvadratinių metrų sodyba su pirtimi ir ūkiniu pastatu.
Toliau rikiuojasi 1992 m. pastatytas beveik 300 kvadratinių metrų ploto namas su 38 arų sklypu Kaune, klientai paklojo 860 tūkstančių eurų.
800 tūkstančių kainavo ir 2020 m. pastatytas 283 kvadratinių metrų ploto namas Vilniaus rajone, Avižieniuose, su 38 arų sklypu.
O pačiame Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, už 700 tūkstančių klientai nusipirko 178 kvadratinių metrų ploto blokuotą namą su trijų arų sklypu.
„Balandžio mėnesį dariau analizę brangiausių butų Vilniuje, TOP 5. Tai TOP 5 brangiausi butai Vilniuje yra brangesni arba brangiau pirkti nei TOP 5 brangiausi namai visoje Lietuvoje. Tam tikra pirkėjų kategorija renkasi būstą tam tikrai sumai ir jau nebėra didelio skirtumo, ar jie perka namą, ar butą“, – sako „RealData“ vadovas Arnoldas Antanavičius.
Turtingieji turtėja greičiau
Pasak rinkos ekspertų, prabangiame segmente nyksta skirtumai tarp namų ir butų.
„Prieš 10 metų nuosavas namas atrodė, galbūt, kaip koks prabangos objektas, o dabar vis daugiau pavyzdžių, kad butas gali būti gerokai brangesnis už namą“, – teigia A. Antanavičius.
Brangūs nekilnojamojo turto pirkimai ir pardavimai sudaro tik nedidelę dalį visų sandorių, kurių liūto dalis palenda po 200 tūkstančių eurų riba.
„Turtingėjam, bet, galbūt, tie turtingi žmonės turtingėja greičiau“, – tikina „RealData“ vadovas.
Paskutinis pavasario mėnuo pozityviai nustebino rinkos ekspertus. Registrų centras gegužę Lietuvoje užfiksavo daugiau nei 10 tūkstančių nekilnojamojo turto sandorių. Tai yra penktadaliu daugiau nei balandį ir dviem su puse procento daugiau nei pernai tuo pačiu metu.
„Bendras metų rezultatas atsiliekame maždaug 10 procentų nuo praėjusių metų, bet gegužės rezultatas nuteikia optimistiškai. Turime daugelyje kategorijų geriausią mėnesį šiais metais. Rinkos aktyvumas beveik visus metus mažėjo, atsilikinėjo nuo praėjusių metų ir šitas mėnuo pirmas, kai mes nebematome to kritimo“, – komentuoja Registrų centro atstovas Paulius Rudzkis.
Tiesa, nekilnojamojo turto ekspertai švęsti dar neskuba.
„Iš vieno mėnesio sunku spręsti. Reikėtų palaukti bent jau ketvirčio duomenų. Tada matytumėm tą visą judėjimą. Bendrai mes naujoje rinkoje matome, kad optimizmo yra daugiau, žmonės aktyviau ieško, sprendimas dėl įsigijimo vis dar būdavo truputį atidedamas, nes dauguma būsto finansuojama su bankine paskola“, – kalba nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.
Galimos problemos NT rinkoje
Europos Centrinis Bankas šį mėnesį sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais. Kadangi būtent tokio sprendimo tikėjosi rinkos, kartu su palūkanomis apačion jau kuris laikas ritasi ir tarpbankinės rinkos palūkanų norma.
Pavyzdžiui, 6 mėnesių EURIBOR iš lėto mažėja jau nuo kovo mėnesio. Dėl to gyventojams po perskaičiavimų jau mažėja mėnesinės įmokos už būsto paskolas. Ekspertai kol kas mano, kad realus vaizdas nekilnojamojo turto rinkoje pasimatys vėliau, kai bus aišku, kokiais tempais toliau mažės bazinės palūkanų normos.
„Priklauso, ar tai bus vienas, ar du dar mažinimai, koks tas tikslas yra siekiamas šių metų pabaigos. Kaip tas tempas išsilaikys kitais metais. Luktelkim mėnesį, du, matysim realų poveikį. Ypač rudeniop, kai aktyvumas yra didesnis būsto domėjimosi, sprendimų priėmimo būsto įsigijimo. Tuomet pamatysime realią situaciją“, – pasakoja M. Statulevičius.
„Jeigu pasitvirtins tos hipotezės, kad Europos centrinis bankas jau pradėjo taip rimtai tą palūkanų karpymo ciklą, tai labai gali būti, kad kitais metais mūsų laukia problemos NT rinkoje, kad būsto paklausa vėl pradės viršyti pasiūlą ir mes matysime naują NT kainų augimą“, – teigia „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Džiaugtis dar anksti
Jei palūkanų normos toliau sėkmingai risis žemyn gali būti, kad būsto kainos jau kitais metais pakils 7–8 procentais.
Tiesa, ekonomistai akcentuoja, kad dar šiek tiek ankstoka pasiduoti pozityvioms nuotaikoms. Esą Europos centrinis bankas gali ir laikinai pristabdyti palūkanų mažinimo politiką, dėl ko namų, butų kainos kiltų lėčiau arba ir toliau stovėtų vietoje.
„Dujų kaina pradėjo kilti ir tikėtinai toliau didės, atlyginimai toliau kyla ir gali būti, kad mes matysime infliacijos paspartėjimą euro zonoje, kas labai nepatiks Europos centriniam bankui“, – sako ekonomistas A. Izgoridinas.
Pasak Aleksandro Izgoridono, tikimybė, kad nekilnojamojo turto rinka šiemet ženkliai suaktyvės šiuo metu siekia apie 50 procentų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio vrišuje.
Lyginau Švedijoje. Prie Malmo yra miestelis labai jaukus, uostamiestis, Trellerborg... Tai butai 3- 5 a name, mūriniuose, 1980-1995 statybos, po 50-70 m2, nuo 65000 e kainuoja... Algos ženkliai didesnės, žmonių kultūra pas juos žymiai aukštesnio lygio... Nuo Jų sostinės nutolę 20-30+ km po +-60-70+ tūkstančių... Tai kas LT per kraštas, kad tokia NT vertė? :D