Rusijai prabilus apie atominės elektrinės statybą Kaliningrade, Lietuva mano, kad jai būtina statyti savo branduolinę jėgainę, pareiškė užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.
„Be abejo, tokie planai, o ypač jų realizavimas keičia energetinį regiono paveikslą, tačiau kol kas Lietuva savo planų statyti branduolinę jėgainę neatsisako. Lietuva tiktai dar aiškiau suvokia, kad įgyvendinti savo energetinius planus tampa tiesiog būtinybe“, - žurnalistams tvirtino P.Vaitiekūnas pirmadienį po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi.
Ministras, paklaustas, ar situacija netaps dviprasmiška, jei kaimyninėse valstybėse - Lietuvoje ir rytiniame Rusijos anklave - atsiras dvi atominės elektrinės, sakė, jog dviprasmiškas situacijas nulemia žmonės.
„Man atrodo, kad reikia Lietuvai rūpintis savo energetiniu saugumu ir už saugumą apmokėti iš savo kišenės, nelaukiant, kad tas problemas išspręs kas nors kitas, o galbūt ir neišspręs“, - konstatavo P.Vaitiekūnas.
Praėjusią savaitę žiniasklaida pranešė, jog kaimyniniame Kaliningrade Rusija ketina statyti atominę jėgainę, kuri elektra galėtų aprūpinti Lietuvą bei kitas regiono valstybes. Toks planas esą priverstų Lietuvą ir jos partneres atsisakyti planų turėti savo elektrinę bei palaidoti bent dalinės energetinės nepriklausomybės ambicijas.
Preliminariu vertinimu, dviejų Kaliningrado AE reaktorių statyba gali kainuoti 5 mlrd. eurų, ją planuojama pastatyti 2012-2015 metais.
Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas įsitikinęs, kad rusų politikų kalbos apie būsimą elektrinę Kaliningrade yra gerai suplanuota viešųjų ryšių akcija, kuri, anot jo, rodo jų nepasitenkinimą Baltijos šalių ir Lenkijos planais statyti naują branduolinę elektrinę.
Lietuva kartu su latviais, estais ir lenkais planuoja statyti naują atominę jėgainę, kuri, teigiama, galėtų pradėti veikti maždaug 2015-2016 metais.