Tai šen, tai ten Lietuvoje žiemą žvilgsnis užkliūva už sausumos ledkalnių – ledu apaugusių vandens bokštų.
Kartais ne tik pačių bokštų, bet ir ant jų iškeltų interneto ryšio antenų nesimato. Žavingas reginys, tačiau malonumas menkas.
Už išsiliejusį vandenį moka sodiečiai
„Štai pažiūrėkite, kaip vandens ūkiu mūsų rajone rūpinamasi. Visai apleistas! Vanduo iš bokšto pliaupte pliaupia, o veltui prarasto vandens kiekį mums priskaičiuoja apmokėti! Negana to, vandentiekio atšaka iš gretimo kaimo užšalo, todėl kelios sodybos liko be vandens. Gyvuliamsgirdyti, skalbti sniegą nuo laukų ištirpinti baigiame, avarinės tarnybos prisikviesti neįmanoma“, – pamatę, kad fotografuojame apledėjusį vandens bokštą, suskubo dalytis rūpesčiais Molėtų rajono Laičių kaimo gyventojai.
„Būna, kad bokšte užsikerta vandens lygio reguliavimo sklendė, todėl perteklinis vanduo pilasi iš bokšto ir žiemą virsta ledu. Paremontuojame, ledą apdaužome, ir vėl gerai būna“, – nė kiek nenustebęs situaciją komentavo UAB „Molėtų vanduo“ direktorius Algirdas Kavalnis.
Bėdoms abejingas
Pasakojo direktorius ir apie kaimo vandentiekio linijas. Pasak jo, šios linijos nutiestos gal prieš tris dešimtmečius, driekiasi šimtus metrų. Bendrovė vandentiekio trasų brėžinių neturi, todėl nežino, o tik numano, kur jos nutiestos. „Žiemą ieškoti, kur vamzdžiuose užšalo vanduo – bergždžias darbas. Juk vanduo nepatenka ne į vieną konkretų pastatą, kad galėtume link jo kasti ir šildyti. Trasa nutiesta primityviai ir nemokšiškai, neįrengti tarpiniai atsišakojimų šuliniai. Iš kur žinoti, kasti čia ar už dešimties metrų? Kaime tik penkioms sodyboms dėl užšalusios atšakos vanduo netiekiamas. Be to, vienoje jų savininkai nuolat negyvena, jiems vanduo nebūtinas ir jie nesiskundžia“, – kalbėjo rajono vandens tinklų šeimininkas. Likusiose keturiose sodybose gyvenančios šeimos ir jų augintiniai, tvartuose palikti be vandens, direktoriui tikriausiai atrodo tik nereikšminga, dėmesio neverta smulkmena.
A.Kavalnis prasitarė, kad rajono vandentvarkos rekonstrukcijai reikia daugiau kaip 366 mln. Lt. „Tai didžiulės lėšos! Rajonas tokios sumos negaus nei pagal programas 2007–2013-siems, nei vėlesniems metams. Jei kada lėšų ir bus skiriama, tai tik dalimis. Ir pirmiausia ne mažų kaimų, o didesnių gyvenviečių vandentvarkai rekonstruoti ir tinklams atnaujinti“, – pabrėžė direktorius.
Taiso vis iki kito savaitgalio
Skersakiuodami į apledėjusį vandens bokštą, karčių „komplimentų“ A.Kavalniui sodiečiai negailėjo ir dėl aplinkiniuose kaimuose neveikiančio interneto. VL pabandė situaciją išsiaiškinti. „Laičių apylinkėse turime didelę problemą. Ledas susprogdino ant vandens bokšto mūsų sumontuotą aparatūrą. Tokios pat problemos buvo ir per praėjusias žiemas. Vandentiekis bokšto neprižiūri, vanduo bėga, šąla į ledą – visiems vien tik nemalonumai. Tačiau nesirūpinkite, už tas dienas, kai internetas neveikė, mokesčio neskaičiuosime. Atvyks vietiniai specialistai, gal nudaužys ledą, gal vartotojų antenas nukreips į kitus šaltinius, ir internetas iki savaitgalio pradės veikti“, – tikino belaidžio interneto „Erdvės“ paslaugas teikiančios AB Lietuvos radijo ir televizijos centro atstovas.
Kreipėmės į vietinius specialistus, tačiau ir čia gerų naujienų nesulaukėme. „O ką mes galime padaryti? Net aplinkiniai medžiai vandeniu apipurkšti ir apšalę, prieiti negalime. Ledų laidynėmis nenudaužysime. Gal iš Vilniaus atvykę specialistai turės įrangą ir galės ką nors padaryti. Iki savaitgalio žadėjo pataisyti“, – aiškino „Erdvių“ Utenos skyriaus vadybininkas Eugenijus Bujokas.
Pažadais nebetiki
Viliodami klientus AB Lietuvos radijo ir televizijos centro specialistai savo tinklalapyje giriasi teikiantys kokybiškas interneto paslaugas. Tačiau Laičių gyventojai tik šypteli: „Jei jie patys prisipažįsta, kad kasmet patiria, bet niekaip neišsprendžia vis tų pačių problemų dėl ledo ar smarkesnio lietaus, ar girdamiesi kiek neperdeda?“ Jau ne dienos dienas, o savaitės savaites keičia, kai aplinkinių kaimų gyventojai negali naudotis internetu. Pažadai „sutaisysime iki savaitgalio“ Laičių gyventojų nebeįtikina: „Įdomu, kiek dar savaitgalių turės praeiti, kad saldūs žodžiai pasitvirtintų. Daugeliui sodiečių internetas ne pramogai, o darbui būtinas“, – kalbėjo vietiniai.
Deja, nė motais neveikiantis internetas ir UAB „Molėtų vanduo“ direktoriui: „O man tai kas? Prašė, tai ir leidome jiems ant vandens bokštų montuoti antenas. Jas saugoti ar prižiūrėti nesame įsipareigoję. Jei nepatinka, lai nusiima. Simbolinis jų pamokėjimas už elektros naudojimą mums nereikšmingas“, – atsainiai numojo ranka A.Kavalnis.
Šarūnas Preikšas