Šį pareiškimą paskatino parašyti 2014 m. vasario 2 d. Lietuvos Ryto televizijos laidoje 24/7 parodytas reportažas, kuriame paminėta, kad neva kiekviename Lietuvos kaime yra daugiau nei dvi nelegalios alkoholio prekybos vietos. Šis televizijoje nuskambėjęs teiginys paremtas vieno ar kelių asmenų tikėjimu, o ne realiais faktais. Esame Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kurie yra arčiausiai kaime gyvenančių žmonių ir žinome, kad įvardinti skaičiai prasilenkia su tikrove. Neneigiame, kad yra tikimybė, kad tokių kaimų, kuriuose nelegalaus alkoholio galima įsigyti, Lietuvoje vis dar pasitaiko, bet tokie kaimai labiau išimtys, nei taisyklė. Be to, ši problema ženkliai aštresnė regionuose esančiuose netoli Lietuvos sienų, tačiau jokiu būdu negali būti taikoma visai šaliai.
Mūsų žiniomis, Lietuvos kaimai išgyvena naują atgimimo laikotarpį, kur stiprėja vietinės bendruomenės, skatinamas blaivus gyvenimo būdas ir kita. Naisių kaimas (Šiaulių r.) vienas iš tokių pavyzdžių. Čia ne tik nėra nei vieno nelegalaus prekybos alkoholiu taško, bet ir kasmet dešimtys tūkstančių Lietuvos gyventojų susirenka į šį miestelį blaiviai linksmintis. Šią ir kitas panašias bendruomenes žeidžia toks apibendrinimas apie kaimo vietoves. Regionuose, kuriuose veikia stiprios bendruomenės tokiems prekybos taškams įsisteigti pasidaro neįmanoma, nes aktyvūs žmonės neleidžia jiems gyvuoti. Todėl tokie žurnalistų pasisakymai gali būti vertinami kaip bandymas išpūsti šešėlinio verslo ir nelegalaus alkoholio vartojimo problemą Lietuvoje ir gerokai sutirštinti spalvas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pastebi, kad: „Lietuvos kaimo menkinimas ir tariamas kaimo žmonių nusigėrimas, tėra stereotipai, kuriuos klijuoja iš miesto neišvažiuojantys politikai ir žurnalistai. Taip, yra mirštančių kaimų, kaimuose yra išgeriančių žmonių, bet tai nėra visas kaimas ir tokie apibendrinimai atbaido jaunimą nuo noro dirbti ir gyventi kaime. Lietuvoje tūkstančiai puikių kaimo bendruomenių, puoselėjančių savo gyvenamąją aplinką, gražinančių mūsų kraštą. Juos reikia palaikyti, skatinti, o ne žeminti tokiais neatsakingais reportažais.“
Lietuvos vietovėse, kur stokojama stiprių bendruomenių, mažas užimtumas alkoholio vartojimo bėda iš tikrųjų egzistuoja (lygiai taip kaip ir didžiuosiuose miestuose). Tačiau priešingai nei teigiama minėtame reportaže, daugiausiai kaimuose vartojamas pigus legalius alkoholis, turintis itin menką kainą ir milžinišką prieinamumą. Šiuo metu skardinę alaus parduotuvėje galima įsigyti už 1,30 Lt, spirituoto vyno butelį galima įsigyti už 4,80 Lt.
Atkreipiame dėmesį, kad už nelegalaus alkoholio pardavimą ir gamybą numatyta baudžiamoji atsakomybė, todėl raginame žurnalistus, kurie turi duomenų apie konkrečius kaimuose esančius taškus kreiptis į atsakingas institucijas.
Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkas Arminas Mockevičius