Gyvenimas mums ne tik daug dovanoja, bet ir atima. Iš kai kurių jis atima galimybę vaikščioti. Apie neįgaliuosius žinome visi, tačiau retai įsigiliname į jų problemas. Lietuvos televizijos laida „Vieša paslaptis“ nutarė atlikti eksperimentą: Lietuvoje žinomi žmonės sutiko patirti tai, ką jaučia vežimėliu judantis žmogus, kai aplink – vien kliūtys.
Šiam iššūkiui pasiryžo praeityje garsios humoro laidos „Bentski šou“ herojus Aušrys Kriščiūnas-Tynta, dainininkė Liveta Kazlauskienė ir muzikantas Arnoldas Lukošius. Visi jie sutiko leistis į kelionę neįgaliojo vežimėliu.
Aušrys Kriščiūnas-Tynta, gyvenantis Kaune, išbandė įvažiavimus ir į viešuosius tualetus, ir į neįgaliaisiais besirūpinančias valstybines įstaigas. Pastarosios šokiravo Tyntą: „Aš apšalęs. Atvažiuoji į Kauno neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, o ten nėra nei normalaus užvažiavimo, nei lifto. Tiems, kas rūpinasi šiais reikalais, tikrai trūksta galvoje varžtelių.“
Šokiruota buvo ir Liveta Kazlauskienė, kai atvažiavusi į remontuojamą Karmėlavos seniūniją, sužinojo, kad naujajame projekte nenumatytas ne tik keltuvas ar liftas neįgaliesiems, bet net ir specialaus užvažiavimo į pirmą aukštą niekas nesiruošia įrengti. „Ne neįgaliesiems reikia integruotis į mūsų visuomenę, o mums reikia integruotis į jų gyvenimą“, – sukrėsta išgyvenimų vežimėlyje kalbėjo Liveta.
Ne ką lengviau sekėsi ir muzikantui Arnoldui Lukošiui, kuris sunkiai skynėsi kelią per akmenuotas Vilniaus gatves, bet ne tai jam sukėlė didžiausią nuostabą. Nutaręs apsilankyti Sveikatos apsaugos ministerijoje, Arnoldas buvo nukreiptas į šalia esantį priėmimo skyrių, kuriame galima užsiregistruoti vizitui. Bėda ta, kad ministerijoje yra ir patogios durys, ir liftas, o štai priimamajame – du vežimėliu niekaip neįveikiami laipteliai.
„O ar mes patys sugebame suprasti neįgaliųjų problemas? Siekdami atsakyti į šį klausimą, atlikome dar vieną eksperimentą – prašėme paprastų žmonių užnešti neįgalųjį į daugiabučio namo trečiąjį aukštą“, – pasakoja laidos kūrėjai. Kaip reagavo praeiviai, pamatysite laidoje „Vieša paslaptis“.
Kitas laidos eksperimentas – apie vandenį, kurį mes geriame. Ne kartą teko girdėti apie prastos kokybės ar net sveikatai pavojingą vandenį iš šulinių bei giluminių gręžinių, tačiau mūsų miestų vandentiekiais teka puikus geriamas vanduo. Apie to vandens aukštą kokybę žino visa Europa, tačiau mes kažkodėl labiau linkę pasitikėti vandens filtrų agentais, kurie padarys viską, kad įrodytų jums vienintelį faktą – jūsų vanduo pavojingas sveikatai.