• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ne vienerius metus Lietuvos kūno kultūros akademija (LKKA) bendradarbiauja su Aberdyno (Škotija) universiteto Medicinos mokslų fakultetu. Šių aukštųjų mokyklų mokslininkai kartu atlieka genetinių veiksnių tyrimus ir bando atsakyti į klausimą: kiek jie svarbūs žmogaus sveikatai ir fizinėms ypatybėms  jėgai, greitumui bei ištvermei, sakoma LKKA pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Nors genetikos mokslas per pastaruosius kelis dešimtmečius gerokai pasistūmėjo į priekį, tačiau iki šiol nežinoma, kurie genai ir kiek turi įtakos sporto rezultatams, kodėl vieni sportininkai pasiekia stulbinamų rezultatų, o kiti lieka jų šešėlyje.

REKLAMA

Pasak LKKA Taikomosios biologijos ir reabilitacijos katedros vedėjo daktaro Aivaro Ratkevičiaus, panašūs tyrimai atliekami Didžiosios Britanijos, JAV ir Skandinavijos šalių universitetuose. Siekdami žengti dar vieną žingsnį į priekį LKKA mokslininkai, bendradarbiaudami su  kolegomis iš Aberdyno ir Edinburgo universitetų, Akademijoje pradėjo vykdyti naują tyrimų programą „Per pastaruosius 10 metų genų tyrimams skiriama ypatingai daug dėmesio, sukurti nauji tyrimo metodai padedantys įvertinti genų ypatybes. Panaudojus šias metodikas, pavyko nustatyti gana nedideles genomo sritis lemiančias kai kurių žinduolių raumenų masę ir jėgą. Šiuo metu mes siekiame nuo genomo sričių artėti prie konkrečių genų,“ – sakė dr.A.Ratkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkų tyrimai svarbūs ne tik profesionaliajam sportui, bet ir žmonių sveikatai. „Žinome, kad nuo 65 metų žmogaus raumenų masė sparčiai nyksta. Išsiaiškinus, kokie genai ir molekuliniai mechanizmai turi įtakos raumenų masei, funkcijai ir jų pokyčiams, bendradarbiaujant su farmacijos įmonėmis, galima pradėti kurti vaistus mažinančius raumenų nykimą“, – teigė Akademijos mokslininkas A.Ratkevičius. Genų tyrimai laboratorijose atliekami taikant įvairius pelių ir jų ląstelių tyrimo modelius, nes šių gyvūnų genetinės ypatybės panašios į žmogaus. Aberdyno universitete yra visa būtina įranga tokiems tyrimams. Panašią laboratoriją ketinama įrengti ir Akademijoje. Pasak dr. A.Ratkevičiaus genams tirti reikia ne tik mokslininkų žinių, bet ir lėšų. Aberdyno universitete įrengta moderni laboratorija, veikia įvairios mokslinių tyrimų finansavimo programos, kurios padeda mokslininkams apsirūpinti brangiai kainuojančiomis tyrimams reikalingomis medžiagomis. Lietuvos ir Škotijos mokslininkų tyrimų rezultatai skelbiami genetikos mokslo elito žurnale „Physiological Genomics".

Aberdyno universitete ne vienerius metus dirba Lietuvos kūno kultūros akademijos mokslininkai Aivaras Ratkevičius ir Arimantas Lionikas,  jie glaudžiai bendradarbiauja su  Akademijos mokslininku dr. Tomu Venckūnu bei doktorantu Audriumi Kilikevičiumi. Škotijos universitetas daug dėmesio ir lėšų skiria Raumenų ir kaulų tyrimo programai, kurioje genus ir molekulinius mechanizmus tiria 40 mokslininkų iš įvairių šalių. Ateityje ketinama dar glaudžiau bendradarbiauti su Aberdyno universitetu ir plėsti tyrimų sritis, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų