Šią savaitę pasirodžiusioje „Balsas.lt savaitėje“- teisėsaugos pareigūnams nerimą kelia padidėjęs gerai policijai žinomo šešėlinio pasaulio veikėjo Arūno Pukelio - Šviniaus dėmesys futbolui.
Plečiantis Lietuvos futbolo skandalui, įtraukiančiam naujų veikėjų, daugelis nežino, nuo ko viskas prasidėjo. Teisėsaugininkai turi duomenų, kad šešėlinio pasaulio atstovas A. Pukelis, pravarde Švinius, pernai įsigijo 40 proc. Lietuvos futbolo čempionų Panevėžio futbolo klubo „Ekranas“ akcijų. (Šią žinią pirmasis pranešė dienraštis „Lietuvos rytas“ 2009.03.07 pasirodžiusiame Ryčio Jančiaus straipsnyje „Švinius už grotų neatsidurs“). Įtakingomis pažintimis išgarsėjęs Švinius vis giliau skverbiasi į šalies futbolą − neoficialiai kalbama, kad per tarpininkus jis neseniai įsigijo dar du žinomus šalies klubus.
Futbolo pasaulyje pasklido kalbos apie specialiai pralaimimas rungtynes ir gaunamą didžiulį pelną lošimo bendrovėse statant už iš anksto žinomą rezultatą.
Žada didelį skandalą
Lietuvos futbolo skandalas vis plačiau eskaluojamas spaudoje. „Kas bus čempionai, šiandien sprendžia naujieji klubų savininkai, lažybų bendrovių veikėjai. Iš lažybų kontorų gaunamos milžiniškos sumos už iš anksto sutartas rungtynes. Tai žlugdo futbolą. Kad bent viskas kristų Lietuvos lažybų kontoroms į kišenę, tačiau krinta mafijai. Naudojamasi užsienio lažybų kontoromis“, − prieš kurį laiką žiniasklaidai yra minėję žinomi futbolo pasaulio žmonės.
Autoritetingų futbolo apžvalgininkų teigimu, per pažintis su aukščiausiais Lietuvos futbolo federacijos (LFF) veikėjais mafija kėsinasi perimti garsiausius Lietuvos futbolo klubus.
Uragano centre netgi atsidūrė nuo 2000-ųjų LFF prezidento pareigas einantis Liutauras Varanavičius.
Gali tapti įtariamuoju
Panašu, kad tikrasis dabartinio futbolo klubų intrigų herojus – milijonus sukaupęs 40 metų tauragiškis A. Pukelis.
Šviniaus įtaką šalies futbolui patvirtina ir faktas, kad Tauragėje skubiai užbaigiama seno stadiono rekonstrukcija. L. Varanavičius patvirtino, kad metų pabaigoje šis miestas futbolo aistruolius pakvies į atsinaujinusį beveik 3 tūkstančių sėdimų vietų futbolo aikštyną.
„Scenarijus klasikinis ir labai paprastas. Kai tokio plauko vaikinai nori legalizuoti savo vardą, pradeda remti futbolo, ledo ritulio arba krepšinio komandą“, − apie tariamus Šviniaus sporto pirkinius kalba kriminalinį pasaulį neblogai pažįstantis operatyvininkas.
Per Lietuvos futbolo istoriją dar nėra buvę, kad pagrindinių šalies klubų vadovai, treneriai ir žaidėjai vietoj treniruočių rytais važinėtų į apklausas prokuratūroje. Jei įtarimai pasitvirtins, tai gali virsti tikrove.
Gerai informuotų šaltinių teigimu, A. Pukelis iki šiol dėl sąsajų su futbolo klubais nebuvo apklaustas teisėsaugos pareigūnų. Tačiau netrukus Švinius ir kiti kriminaliniai autoritetai iš didžiųjų Lietuvos miestų gali būti apkaltinti sukurstę futbolo veikėjus sudaryti iki šiol viešai neįvardijamų neskaidrių sandėrių.
Gali kilti įvairių minčių
„Kad A. Pukelis yra įsigijęs du futbolo klubus, sužinojau iš spaudos. Tokia žinia federacijai buvo netikėta. Atidžiai peržiūrėjome klubų akcininkų sąrašus, tačiau jo pavardės neaptikome. Suprantu, Tauragė – Šviniaus tėviškė, tad jei klubas „Tauras“ artimiausiu metu pasieks neblogų rezultatų ir prasiskins kelią į aukščiausiąją lygą, žmonėms tai gali kelti tam tikrų asociacijų“, − „Balsas.lt savaitei“ kalbėjo LFF vadovas L. Varanavičius.
Anot jo, 1996–1998 metais Lietuvoje futbolas dažnai būdavo siejamas su kriminaliniu pasauliu. „Todėl dabar visus klubus bandome apdrausti licencijuodami. Teistas asmuo negali būti futbolo federacijos vadovu, bet tapti klubo rėmėju ar akcininku mes negalime jam drausti“, − paaiškino L. Varanavičius.
Žeriasi didžiulį pelną
„Balsas.lt savaitės“ šaltinio teigimu, žinomi mafijos veikėjai, palaikantys glaudžius ryšius su garsių futbolo klubų vadovybėmis, prieš iš anksto sutartas svarbias rungtynes stato milžiniškas sumas. Nenorėdami garsintis gangsteriai dažniausiai stato Kaliningrado, Pietų Korėjos, Singapūro internetinių lažybų punktuose.
Didžiausius pinigus susižėrę banditai vėliau noriai jais dalijasi ne tik tarpusavyje, bet ir su finansinių nepriteklių kamuojamų futbolo klubų savininkais. Neatmetama, kad aukso gyslą lažybose užčiuopę nusikaltėliai gali imtis tokių veiksmų, jog Lietuvoje beveik visos svarbesnės varžybos bus perkamos ir parduodamos.
Tačiau L. Varanavičius kategoriškai neigia bet kokius sklandančius įtarimus dėl rungtynių papirkinėjimo. „Vyksta nelegalios lažybos, kurias organizuoja nusikalstamas pasaulis, ir legalios, rengiamos lažybų punktuose. Pasaulyje veikia gaujos, statančios vienokią ar kitokią sumą, − pasakojo LFF vadovas. − Tarkime, pogrindyje sprendžiama, kad viena pamėgta komanda sutriuškins kitą rezultatu 5:1. Kiti sako − priešingai. UEFA atstovai teigia, kad tokios grupuotės paprastai veikia Kinijoje. Taip pat jų veikloje dalyvauja albanai, kroatai.“
Paklaustas, ar Lietuvos stadionuose teko pastebėti atvykėlių iš minėtų šalių, L. Varanavičius sakė: „Prieš pusmetį pastebėjau, kad mūsiškių varžybas tribūnose stebi kinai. Tai verčia susimąstyti, kad tokios lažybos išties egzistuoja.“
LFF prezidentas džiaugėsi, kad Lietuva – bene pirma šalis pasaulyje, galinti gauti informacijos net iš 500 pasaulio lažybų kontorų. Čia yra sukaupti duomenis apie visus statymus. „Tokiu atveju nesunku sužinoti, ar neatėjo koks nors žaidėjas ir nepastatė pinigų arba kad vyko labai kvailas žaidimas, pasibaigęs abejonių keliančiu rezultatu“, − pareiškė L. Varanavičius.
LFF vadovo teigimu, pavyzdžiui, Belgijoje įtartinus futbolo atvejus nagrinėjanti komisija sudaryta ne tik iš federacijos, bet ir iš policijos bei saugumo struktūrų darbuotojų.
„Jei vartininkas, kas mėnesį gaunantis 3 tūkst. litų atlygį, netikėtai sulaukia pasiūlymo praleisti įvartį už 10 tūkst. eurų, negaliu pasakyti, kaip jis tokiu atveju pasielgtų“, − tvirtino L. Varanavičius.
„Daktarų“ kompanijose – savas žmogus
LFF generalinis sekretorius Julius Kvedaras kategoriškai neigė kalbas, kad Švinius perka klubus. „Aš tik kartą jį mačiau stadione per Nacionalinės lygos rungtynes. Bet tai nereiškia, kad jis dalyvauja šiame versle“, − sakė vyras.
Tačiau jis pats yra pastebėtas mafijos kompanijose.
Kauno teisėsaugos veteranai pasakojo, kad 1993 metais „Tauro“ banko vadovo Genadijaus Konopliovo (nusižudžiusio 1997-ųjų vasarą) užsakymu į Uteną prispausti vietinio verslininko Broniaus Jankevičiaus „daktarų“ lyderiai Henrikas Daktaras ir Egidijus Abarius, pravarde Goga, atvyko su pačiu J. Kvedaru. Po šio išpuolio „daktarų“ autoritetai buvę sulaikyti, o J. Kvedaras išsisuko.
Žurnalistai taip pat turi vaizdo juostas, kuriose užfiksuoti tuomet populiariame Kauno „Vilijos“ restorane vykę pobūviai. Čia J. Kvedaras buvo pastebėtas su žinomiausiais anų laikų banditais prie vieno stalo.
TIK FAKTAI
2008 metų lapkričio 28 dieną LFF pasiekusiame futbolo klubų prezidentų rašte teigiama: „Įvairūs pažeidimai sudarė sąlygas nešvariam futbolo žaidimui, dėl to kai kurių klubų žaidėjai bei jų vadovai dalyvauja lažybų kontorų žaidimuose...“
Vilniaus „Žalgirio“ klubo prezidentui Vadimui Kastujevui patekus į kalėjimą, komandos reikalus bandė tvarkyti jo žmona Veronika Kastujeva, tačiau pastaruoju metu aktyviai dairomasi kito investuotojo.
Ilgametis Klaipėdos treneris Vaclovas Lekevičius yra pareiškęs: „LFF prezidentui L. Varanavičiui ir generaliniam sekretoriui J. Kvedarui ne kartą aiškinau apie Lietuvos futbole klestinčią korupciją, tačiau jie man vis atrėždavo, kad viskas yra gerai“.