Lapkričio 4–9 dienomis Lietuvos kamerinis orkestras ir smuikininkas Julianas Rachlinas surengs turą pagrindinėse Skandinavijos koncertų salėse Danijoje (Kopenhagoje ir Orhuse), Norvegijoje (Osle) ir Švedijoje (Stokholme ir Orebro), paskutinis jo štrichas bus nužymėtas lapkričio 11 d. koncerte Vilniuje, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.
Šis turas, inicijuotas LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje, rengiamas minint epochinį Lietuvos istorijos įvykį – šalies vardo paminėjimo tūkstantmetį ir reprezentuojant Vilnių, šiemet esantį Europos kultūros sostine.
1960 m. profesoriaus Sauliaus Sondeckio įkurtas, o nuo 2008 m. smuikininko Sergejaus Krylovo (Italija) vadovaujamas Lietuvos kamerinis orkestras yra vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų Lietuvos orkestrų. Jis pirmasis iš Lietuvos orkestrų debiutavo Vakarų pasaulyje ir šiandieną išlieka geriausiai žinomu šalies kolektyvu užsienyje. Kai 1976 m. Echternacho festivalyje Liuksemburge kritika puikiai atsiliepė apie jo pasirodymą, orkestrui atsivėrė naujos galimybės ir tarptautinis pripažinimas. Orkestras yra įrašęs daugiau kaip 100 įvairiausio repertuaro plokštelių ar kompaktinių diskų, pagrindinį dėmesį skirdamas Bacho ir Mozarto muzikai. Kaip tik pastarojo autoriaus Simfonija Nr. 29 orkestras ir pradės turo koncertų programą.
Lietuvos nacionalinės filharmonijos, Danijos koncertų organizacijos „Copenhagen Artists“ bei Lietuvos Respublikos kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje (Lianos Ruokytės-Jonsson), bendradarbiaujant su LR ambasadomis Kopenhagoje, Osle ir Stokholme organizuojamame ture po Europos Šiaurės šalis, su Lietuvos kameriniu orkestru koncertuos Vilniuje gimęs smuiko virtuozas Julianas Rachlinas.
Michailo Raškovskio nuotr.
Apie jo įstabų griežimą „The New York Times“ rašė: „Julianas Rachlinas įsisavinęs kerinčią techniką. Jo griežimą lydėjo romantinio virtuozo simbolika: sukrečiantys pasažai ir kūrybiškos tonų spalvos. Kita vertus, jo grojimą nužymėjo paprastumas ir atvirumas“. Smuikininkas su orkestru atliks Liszto sonatos fantazijos „Perskaičius Dantę“ ir Piazzollos tango ciklo „Buenos Airių metų laikai“ aranžuotes smuikui ir orkestrui bei ispanų kino muzikos autoriaus Alberto Iglesiaso, išgarsėjusio sukūrus garso takelius žinomiausiems Pedro Almodóvaro filmams, kompoziciją altui ir styginiams „Factory of silence“ („Tylos fabrikas“).
LR Kultūros rėmimo fondo, LT Užsienio reikalų ministerijos ir Danijos kompanijų „Formuepleje A/S Fondsmæglerskab“, „DFDS“, „COWI“ bei „DSV“ solidžiai paremto koncertų turo paskutinis taškas – koncertas Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje, „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ programos kontekste įvyksiančiame koncertų cikle „Viva Musica Via Baltica“, kuriame pristatoma „Via Baltica“ greitkelio siejamų šalių akademinės muzikos kultūra.