• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos opozicijos lyderis, vienas iš stipriausių Vladimiro Putino režimo oponentų, M. Chodorokovskis šiandien Trakuose vykstančiame "Rusijos Reality Check" forume pažymėjo svarbą Europai nukreipti poveikį į Rusijos režimo elitą, o ne pačią rusų tautą. Taip pat pažymėjo svarbą numatyti ilgalaikę strategiją, galinčią užtrukti ilgiau nei keleri metai, o galbūt ir dešimtmečiai.

REKLAMA
REKLAMA

"Pastarųjų metų įvykiai rodo, kad Europa atsidūrė turbulencijos zonos slenkstyje. Karas Ukrainoje nesibaigs rytoj, todėl psichologiškai reikia ruoštis ilgalaikiams veiksmams, ne vieneriems metams, galbūt netgi ne vienam dešimtmečiui," - pasakojo M. Chodorkovskis.

REKLAMA

Europa ilgą laiką ignoravo žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje, bendrą šalies degradaciją. Dabar, įvykiai Ukrainoje parodė, kad Europai reikia koegzistuoti kartu su Kremliaus agresija. Šiandien, žiūrėdami atgal, galime pasakyti, kad sankcijos sužaidė teigiamą vaidmenį sulaikant karą Europoje. Tokie veiksmai gerokai sumažino V. Putino režimo galimybes finansuoti savo veiksmus. Tačiau V. Putiną šiuo metu sustabdė ne ekonominiai trukdžiai, o negebėjimas apskaičiuoti to, ką Europa gali padaryti atsakydama į Rusijos agresiją. Tačiau sankcijos konsolidavo šalies elitą ir visuomenę aplink režimą. Tuo pačiu, sumažinus ekonomines Rusijos galimybes, jiems padidėjo politinės galimybės. Tuo pačiu sankcijos iššaukia nepasitenkinimą ir pačioje Europoje - verslininkų, kai kurių politikų ir visuomenės atstovų. 

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai, anksčiau ar vėliau, prives prie Europos politikos veiksmų susilpnėjimo. Būtent todėl reikia mąstyti apie ilgalaikės perspektyvos strategiją. Tai visiškai nereiškia, kad Europa turi kapituliuoti, kad reikia užmiršti Ukrainos karinę avantiūrą, tiesiog reikia ieškoti labiau ilgalaikių veiksmų, kurių efektas nesukels neigiamo atsakymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Magnitskio įstatymas – geras pavyzdys. Nereikia padėti Putinui ir jo draugams sudaryti kovotojų už Rusijos pasaulį įvaizdį. Atvirkščiai, dengdamiesi kovos už rusų ateitį, V. Putino režimas grobsto šalies turtus ir veda šalį į tarptautinę pražūtį. Režimas nesilaiko ore, jis yra išlaikomas asmenų, kurie sudaro jo pagrindą. Tai ir kariuomenės atstovai, biudžetininkai, susilieję su verslu, ir verslininkai, susilieję su valdžios elitu. Būtent prieš šiuos asmenis, o ne prieš Rusijos tautą, turi būti imtasi veiksmų.

REKLAMA

Būtina kovoti su korupcijos eksportu ir pinigų plovimu. Europa, M. Chodorkovskio teigimu, dar nebuvo susidūrusi su tokio lygmens korupcija, tačiau kovoti su ja yra įmanoma. Rusija turi žinoti savo herojus, o Europa – svetimus.

M. Chodorkovskis taip pat pareiškė, kad Rusijos demokratinės jėgos šiuo metu neturi įrankių, galinčių paveikti viešąją nuomonę Rusijoje. „Mes patys šios problemos išspręsti be Vakarų pagalbos negalime,“ – teigė M. Chodorkovskis.

REKLAMA

Į Andrejaus Illarionovo klausimą, kodėl M. Chodorkovskis nieko nekalba apie Rusijos agresiją Ukrainoje, visuomenės veikėjas atsakė: Kodėl aš čia neagituoju už kariuomenės išvedimą, už agresijos nutraukimą, už Krymo situacijos grąžinimą į teisėtą terpę? Kai kalbu su Rusijos auditorija, aš ten ir pasakoju apie tai, čia juk nėra ką agituoti,“ – kalbėjo M. Chodorkovskis.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų