„Lietuvoje apsilankę Kinijos „tibetologai“ tiesiog varė šios komunistų partijos propagandą ir melavo apie okupuotą Tibetą“, – mano Tibeto laisvės judėjimo grupės narė Rūta Norkutė.
Komentuodama neseniai Lietuvoje viešėjusių Kinijos „tibetologų“ teiginį, kad Tibeto nepriklausomybė niekada neegzistavo, o kinai niekad nesakytų, kad Lietuvos lenkai arba rusai nėra Lietuvos gyventojai, R. Norkutė sakė, jog taip mėginama klaidinti visuomenę.
„Tibetas niekada nepriklausė Kinijai, kaip Lietuva niekada nepriklausė Rusijai. Tai yra bandymas klaidinti visuomenę, kurioje galbūt ir ne visi yra įsigilinę į istorinius faktus bei juos žino“, – sakė ji.
Pasak R. Norkutės, vadinti šiuos žmones mokslininkais, reikštų paniekinti mokslo sampratą. „Tai buvo tiesiog melagiai. Noriu pasakyti, kad panašūs dalykai vyksta nuolat. Kinija kišasi ir kišis visur, kur tik nuskamba žodis Tibetas. Jie, Kinijos komunistų partijos nurodymu, važinėja ne tik į Lietuvą. O Lietuvoje kažkas panašaus jau buvo ir 1995 metais“, – teigė visuomenininkė.
R. Norkutė portalui „Balsas.lt“ sakė pasigendanti aštresnės ir griežtesnės Lietuvos valdžios politikos šiuo klausimu. „Kažkada, kai Lietuvai reikėjo tarptautinės paramos, ji ją gavo. Lietuvos valdžia laikosi tokios pat oficialios pozicijos, kaip ir visa Europos Sąjunga. Tibetas laikomas Kinijos dalimi, bet pasisakoma už taikos derybas tarp Pekino ir Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos. Deja, kai prisimenu, kaip parlamente buvo svarstoma Dalios Kuodytės inicijuota rezoliucija dėl Tibeto, turiu pasakyti, kad buvo šlykštu žiūrėti į tai, kas ten dėjosi. Ji buvo tiesiog sužlugdyta“, – apgailestavo R. Norkutė.
Tibetas – Kinijos nuosavybė?
Kovo 28 d. universiteto bendruomenė buvo pakviesta pasiklausyti paskaitos apie Tibeto praeitį ir dabartį. Kinijos „tibetologai“ stengėsi įtikinti, esą, šiame Kinijos valdomame regione žmogaus teisės užtikrinamos pakankamai. Prieš Kinijos politiką, anot jų, protestuoja tik Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos „propagandos“ suklaidinti žmonės.
„Dalai Lama aiškina, kad Tibetas yra nepriklausoma šalis, okupuota Kinijos. Ši propaganda kilo iš Tibeto nepriklausomybės, kurią XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje išgalvojo D. Britanija, kai jų armija įsiveržė į Kiniją. Dabar jie pripažįsta istorines klaidas ir teigia, kad nėra tokio dalyko kaip Tibeto nepriklausomybė“, – klausytojams Vilniaus universitete pasakojo Kinijos socialinių mokslų akademijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas, Tibeto istorijos ir kultūros mokslo centro direktorius H. Shiyuanas.
Paskaita baigėsi skandalu, nes didžioji dalis klausytojų paliko salę, kiti skandavo: „Laisvę Tibetui“. Vadinamieji mokslininkai taip pat lankėsi Mokslų akademijoje ir surengė spaudos konferenciją „Eltoje".
Vaizdo įrašas:
*********
Tibetas į Kinijos imperiją buvo inkorporuotas XIII amžiuje. Po komunistinės Kinijos sukūrimo 1949 metais Pekinas pasirašė 17 punktų susitarimą dėl taikaus Tibeto išlaisvinimo. Nuo to laiko autonominis regionas tapo Kinijos dalimi. Tibeto atstovai teigia, kad susitarimas buvo pasirašytas spaudžiant Pekinui, o kinai jį laiko teisiškai įpareigojančiu.
1959 metais Kinijos vyriausybė jėga numalšino sukilimą Tibete. Tuomet buvo sunakinta Tibeto vyriausybė, o dvasinis lyderis Dalai Lama pabėgo į Indiją, kur iki šiol vadovauja išeivijoje veikiančiai Tibeto vyriausybei.
Kinija laiko Dalai Lamą separatistu ir kaltino jį kurstant protestus Tibete ir Gansu provincijoje. Vakarai nuolat kaltina Kiniją žmogaus teisių pažeidimais.