Žmonės internete galės įgyti žinių apie pilietinį pasipriešinimą ir pasirengimą mobilizacijai. Retas susimąsto, jog, prasidėjus karui, reikėtų ne tik slėptis, bet, esant galimybei, ir eiti į pagalbą institucijoms – kad ir skirstyti humanitarinius krovinius.
Kaip elgtis stichinių nelaimių ar karo atveju žino tik pusė lietuvių, o išvykimo krepšį ar tikslų šeimos planą turi dar mažiau tautiečių – tai parodė dar metų pradžioje atlikta apklausa. Tačiau aiškumo dar mažiau paklausus, kas yra pilietinis pasipriešinimas – tai piliečių veikla priešinantis agresijai ir okupacijai. Kokie tai veiksmai ir kas yra mobilizacija, nuo šiol visi norintieji galės susipažinti internete, platformoje „Mobilizacijos mokykla“.
„Valstybės mobilizacijos sistema prasideda nuo ko – nuo gyvasties išsaugojimo. Žmogui svarbu oras, vanduo, maistas virš galvos, nes ne Afrikoj gyvenam, reikia šilumos“, – teigia mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento vadovas Virginijus Vitalijus Vilkelis.
Maždaug valandos trukmės kursuose tautiečiai galės įgyti žinių ir išspręsti užduotis, kurias įveikę gaus ir sertifikatą. Pasak Krašto apsaugos ministerijos, pareigūnai, medikai ir kiti gyvybines valstybės funkcijas atliekantys asmenys žino, kaip turėtų elgtis karo atveju, tačiau tikslas esą pasiekti plačiąją visuomenę, o eilinių civilių pagalbos irgi reikėtų.
„Reikės statyti inžinerinius įtvirtinimus galimai, reikės atlikti tam tikrus darbus, humanitarinius krovinius skirstyti. Reikės pasitelkti daugiau rankų prie komunalinių tarnybų, kurios vadybins tuos procesus, reikės rankų, kurios bus įveiklintos tiems darbams“, – sako mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento vadovas Virginijus Vitalijus Vilkelis.
„Valdininkai, tarnautojai, privatus verslas tiesiog tęsia veiklą toliau, kol tai įmanoma tęsti. Tai rodė ukrainiečių pavyzdys“, – tvirtina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Įtraukus būdas įsisavinti informaciją
Tačiau būtent plačioji visuomenė dažniausiai savo funkcijų ir nežino.
„Pats žmogus turi norėti, pereiti tą kursą, pats atsakyti į klausimus ir galiausiai pasiekti galutinį rezultatą. Bet pilietiškumo pagrindai ir yra tokie – žmogus daug ką turi savarankiškai daryti“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Tai labai įtrauku, nes visą informaciją konstruojam tokiu būdu, kad būtų ir teorija, ir vizualas, ir įgarsinimas, ir interaktyvi užduotis. Žmogus nuosekliai keliauja per visą istoriją ir jam įdomu“, – sako platformą kūrusios įmonės vadovė Aistė Kumponaitė.
Apie Rusijos galimybes atkurti Ukrainoje ištaškytos amunicijos pajėgumus ir pulti kitas valstybes kalbos netyla ir tarptautinėje bendruomenėje. Ukrainos prezidentas Zelenskis neseniai pareiškė, kad Kremlius prisigaminti iki soties ginklų gali jau po penkerių metų.
„Aš galėčiau pasakyti, kad 8 metai, kiti pasakys, kad 5. Čia spekuliatyvu. Grėsmės, kaip mes vertinam, nesikeičia, tiesiog jų lygis gali keistis, jei Rusija pilnai atkurs savo pajėgumus. Bet mes su tais jos pilnais pajėgumais ir gyvenom“, – tvirtina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Platforma „Mobilizacijos mokykla“ yra viena iš keliasdešimties priemonių, esančių Piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategijos plane.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.