Tik dešimtadalis savivaldybių įsisteigė „žemo slenksčio“ kabinetus, kur probleminiai žmonės gali eiti nemokamai tirtis, ar nėra infekuoti ŽIV.
Kol šalyje trūksta tokių kabinetų, nevyriausybininkai sako, kad ne tik nestabdomas ŽIV plitimas, bet ir sunku apskaičiuoti tikruosius ŽIV mastus Lietuvoje, praneša LTV „Panorama“.
Norintiesiems profilaktiškai pasitikrinti, ar nėra infekuoti ŽIV, ne taip jau ir paprasta, teigia su tuo susidūrusieji.
Poliklinikose išsitirti galima, bet čia tyrimai mokami. Tačiau didžiausia problema, kaip ištirti ir sustabdyti AIDS plitimą, – narkomanams, prostitucija besiverčiančioms moterims, asocialiems žmonėms.
„Tokie žmonės greičiausiai neis į polikliniką ir nemokės pinigų dėl su stigmatizacija ir diskriminacija susijusių dalykų ar tiesiog dėl dokumentų ar draudimo neturėjimo – čia yra didžiausia problema“, – sako Jurgita Poškevičiūtė, „Galiu gyventi“ administracijos direktorė.
Anot nevyriausybininkų, vienintelė galimybė – stacionarūs arba mobilieji „žemo slenksčio“ kabinetai, kuriuose pagalba teikiama nemokamai, nereikalaujama turėti sveikatos draudimo.
Jų steigimas patikėtas savivaldybėms, tačiau tokių kabinetų Lietuvoje – vos 14. O ir tuose pačiuose tyrimai atliekami tik tuomet, kai turima lėšų. Mat dalį finansavimo skiria savivaldybės, JT biuras, o valstybė esą finansuoja tik epizodiškai.
Kabinetus infekuotiems asmenims turi tik didieji miestai, tačiau apskrityse, kur sergamumas AIDS kiek mažesnis, kabinetų nėra net ir didžiuosiuose rajonuose.
„Tokio kabineto nėra, tas klausimas nebuvo net taryboje svarstytas, nes tokia problema nėra iškilusi“, – teigia Utenos r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Petravičius.
„Nebuvo nurodyta, kad toks poreikis yra. Ką mes galime pasiūlyti neturėdami to kabineto? Pas mus yra kelios neblogai dirbančios nevyriausybinės organizacijos. Jos rašo programas ir mes jas finansuojam“, – sako Marijampolės savivaldybės vyr. gydytoja Odeta Aleksienė.
Anot nevyriausybininkų, kol šalyje nėra pakankamai tokių kabinetų, kad probleminiai asmenys galėtų kreiptis bet kada ir be sunkumų, neįvertinti lieka ir tikrieji ŽIV ir AIDS mastai. Oficialiai sergančiųjų AIDS užregistruota pustrečio šimto, tačiau manoma, kad iš tiesų skaičiai yra keliskart didesni.
Kristina GARALEVIČIŪTĖ