„Vien pernai mūsų tarnybos tirtų incidentų skaičius viršijo 36 tūkst. Ir kasmet tų incidentų skaičius auga tūkstančiais“, - laidoje „Žvilgsnis“ sakė R. Rainys.
Pastaruoju metu vis gausėja pranešimų apie programišių padarytą žalą. Štai vienas programišius įsilaužė į šimtų interneto vartotojų „Paysera“ ir „Paypal“ sąskaitas ir pasisavino jų duomenis. O prieš pora dienų pranešta, kad Lietuvoje plinta kompiuterinis virusas, šifruojantis įmonių buhalterinės apskaitos programų duomenų bazes ir vėliau už duomenų atkodavimą reikalaujantis išpirkos.
Pasak R. Rainio, sako, kad taip nutika, kai vartotojai naudoja silpnus slaptažodžius arba turi vieną slaptažodį kelioms paskyroms. Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktorius rekomenduoja atsakingiau žiūrėti į savo slaptažodžius.
„Labai aiški rekomendacija: tų pačių slaptažodžių nenaudoti elektroninėse pašto sistemose ir bankininkystės sistemose. Bankininkystės sistemose, kur yra jautresnis klausimas susijęs su pinigais, naudoti kitus slaptažodžius, naudoti bent aštuonių simbolių slaptažodžius, varijuojant tuos simbolius su skaičiais, raidėmis ir kitais simboliais, taip pat didžiosiomis ir mažosiomis raidėmis. Tik taip gausite unikalų slaptažodį, kurį išlaužti bus sudėtinga, ir apsaugosite savo paskyrą“, - sakė R. Rainys.
Vis dėlto ne visada saugumas elektroninėje erdvėje priklauso nuo mūsų pačių. Kartais programišias lengvu taikiniu galima tapti ir dėl sistemos klaidų.
„Absoliutaus šimtaprocentinio saugumo nėra. Sistemoms parastai siekiama užtikrinti saugumą, nes jos pačios tuo suinteresuotos, bet visi klysta. Ir tų sistemų administratoriai kažkur suklydo, saugumo spragas paliko, kuriomis pasinaudojo programišiai“, - teigė R. Rainys.