Šiaulių miesto sergamumas koronavirusu dvigubai didesnis nei bendras Lietuvos, todėl Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas žodžių į vatą nevynioja:
„Praeitą parą pramušėme dar vieną dugną. Paguldyta 20 pacientų, kurių amžiaus vidurkis nuo 40 iki 60 metų“, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.
Koronavirusas vis dažniau į patalą paguldo ne tik jaunesnius žmones, bet apninka ir vos gimusius ar nėščiąsias. Ligoninės vadovas nerimauja – daugėja patyrusių persileidimus užsikrėtusių nėščiųjų ir tų, kurios pagimdo sergančios. Esą nėra aišku, kaip koronavirusas veikia vaiko sveikatą.
„Šiaulių mieste ir Šiaulių ligoninėje gimdė 8 nėščiosios, kurios sirgo COVID-19 liga. Tai yra skaičius tikrai didelis, keletas iš jų buvo gelbėjamos gyvybės. Kelių pacienčių ir naujagimių. Nėščiųjų tarpe yra labai didelis išplitęs sergamumas COVID-19 liga“, – pasakoja R. Mažeika.
Nors pats daug moko apie deramą elgesį siaučiant pandemijai, laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga demonstruoja ne patį geriausią pavyzdį, kaip laikytis saugaus atstumų. Būrį žurnalistų susikvietė į nedideles Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos patalpas, kur kasdien ištiriama šimtai koronaviruso ėminių.
O laboratorijose darbas virte verda – tol, kol gaunamas teigiamas arba neigiamas rezultatas, laboratorijų darbuotojai pluša 5-6 valandas.
„Jeigu ėminys yra tiriamas iš karto keliauja į laminarą. Laminare ėminiai yra nupilami ir ilgalaikiam saugojimui ir ištyrimui. Ir atliekama mūsų laboratorijoje automatinė viruso RNR ekstracija, kai viruso RNR yra išskiriamas“, – teigia laboratorijos atstovė Ilona Razmienė.
Per vakar laboratorijos aptiko iki šiol nematytą skaičių – 2339 naujas infekcijas. Tai naujas antirekordas. Užfiksuotos ir 22-i mirtys. Jau tris dienas iš eilės infekcijų daugiau nei 2000.
„Girdim apie šventes, kur žmonės susirenka ir švenčia, kad ir artimoje aplinkoje, bet nemažai žmonių sudalyvauja. Kitas dalykas, ką girdime iš įmonių, iš asocijuotų struktūrų girdime, kad slepiami yra užsikrėtimo atvejai, kad verčiama eiti į darbą. Tada liga išplinta kolektyvuose. Matome ir kitas tendencijas įdomias. Žmonės nebegalėdami eiti į teatrą, jie renkasi į teatrą ar kino teatrą kažkur kitur. Renkasi prekybos centruose“, – teigia A. Veryga.
Vyriausybė sergamumo rodiklius vertins kitą savaitę. Jei situacija ir toliau prastės, nauji ribojimai pasieks mokyklas ir parduotuves.
„Prekybos centre yra tokia mažiausiai reikalinga vieta. Antra pagal reikalingumą, kuri gali palaukti ypatingai artėjant moksleivių atostogoms yra ugdymo įstaigos. Nežinau aš ši Vyriausybė ar kita, bet ji turės tokią progą priartėjus šventėms pasinaudoti ta pauze ir, matyt, kad naudosis“, – kalbėjo A. Veryga.
Veryga ne kartą minėjo, kad Lietuva gali sekti Latvijos pavyzdžiu. Ten didžiausi prekybos centrai, kurių plotas skaičiuojamas dešimtimis tūkstančių kvadratinių metrų, dalinai uždaryti: veikia tik būtinos paslaugos.
Kitą savaitę Vyriausybė vertins ne tik augantį sergamumą, bet ir mirtingumą. Lietuva pagal mirčių dėl COVID-19 skaičių šiuo metu Europoje yra 13 vietoje, 12 šalių miršta daugiau žmonių, 18 mažiau.
Veryga taip pat neatmeta galimybės, kad per Kalėdas Lietuvai gali teikti riboti gyventojų judėjimą tarp miestų.
„Ar bus ribojamas judėjimas negaliu pasakyti, nes jau nebe mūsų Vyriausybė spręs, bet gali taip būti, nes ką parodė lapkričio savaitgalis kuomet žmonės važiavo lankyti kapinių, kad vis tik rekomendacijų nebuvo laikomasi“, – sako A. Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerija taip pat tariasi dėl galimybės prailginti terminą, kai atgaline data išrašoma nedarbingumo pažyma dėl COVID-19. Mat, Nacionalinio visuomenės sveikatos centras nespėja laiku išrašyti nedarbingumo pažymų izoliacijoje turintiems būti gyventojams.
Persirgusiems COVID-19 taip pat gali būti leidžiama tris mėnesius pakartotinai nesiizoliuoti.