• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ornitologai skelbia apie didžiulį pavojų nykstantiems paukščiams. Netoli teritorijų, kuriose „Ignitis“ planuoja statyti vėjo elektrinių parkus, ornitologai fotografuoja lizdus su nykstančių erelių jaunikliais. Tačiau poveikio aplinkai ataskaitose vertintojai rašo, kad šalia jokie paukščiai neperi.

Ornitologai skelbia apie didžiulį pavojų nykstantiems paukščiams. Netoli teritorijų, kuriose „Ignitis“ planuoja statyti vėjo elektrinių parkus, ornitologai fotografuoja lizdus su nykstančių erelių jaunikliais. Tačiau poveikio aplinkai ataskaitose vertintojai rašo, kad šalia jokie paukščiai neperi.

REKLAMA

Specialistai kritikuoja vertintojus ir klausia, ar tikrai aplinką tiriantys ekspertai tinkamai atlieka savo darbą. 

Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Netoli Linkuvos „Ignitis“ planuoja statyti vėjo elektrinių parką. Poveikio Aplinkai Vertintojai ataskaitoje rašo, kad tai daryti ten galima, nes aplink neperi nykstantys Lietuvos paukščiai. Tačiau ornitologas dalijasi nuotraukomis su erelių lizdais, kurios atspindi visai kitokią realybę. 

„Mūsų reikalavimas yra griežtas, kad tų 9 jėgainių palei Lomenių mišką nebūtų. Ir mes tikimės, kad jų ten nebus“, – sako ornitologas Liutauras Raudonikis. 

REKLAMA
REKLAMA

Poveikio aplinkai vertinimo agentūra visuomenei paaiškinti savo sprendimų nesiteikė, o paklausus kodėl nepastebėjo perinčių erelių atsiuntė biuokratinių klišių kupiną raštą, kuriame aiškina, esą galutinis sprendimas dar nepriimtas. 

REKLAMA

O pavyko užfiksuoti sparnuočių pėdsakų: mažojo erelio rėksnio, dirvinio vieversio ir šikšnosparnio gyvybes atėmė milžiniškos vėjo jėgainių mentys. Tokius vaizdus pamatę ornitologai klausia, ar išties žalioji energetika yra tikrai tokia žalia, kaip teigiama. 

„Vėjo energetika pasižymi tuo, kad tam tikroms rūšims, kurios yra saugomos, nykstančios – joms tai kelia pavojų. Iš tikrųjų, gali daryt poveikį reikšmingai jų populiacijom“, – teigia L. Raudonikis.

REKLAMA
REKLAMA

Ypač kenčia į Raudonąją knygą įrašyti mažieji ereliai rėksniai. Ornitologai įspėja, kad situacija gali tik prastėti. 

„Dabar artėja labai kritinis metas, nes dabar dar jie perėjo, mažiau skraidė, patelė lizde, dabar jaunikliai maži. Ir dabar bus intensyvus jauniklių maitinimo metas, daug skraidymų, ir mes jau dabar du radom. Ir mes labai bijom, kad mes dar iki šio sezono pabaigos rasima dar ne vieną“, – sako ornitologas.

Mirus ereliui neišgyvena ir jaunikliai

Nors žūstančių erelių skaičiai gali pasirodyti nedideli, tačiau gamtininkai pabrėžia – negalima to nuvertinti. Iš viso Lietuvoje apie 2 tūkstančiai mažųjų erelių rėksnių, tačiau, kai žūsta suaugęs paukštis, neišgyvena ir lizde likę jo jaunikliai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas erelis nėra šiaip sau vienas paukštelis. Mes esam epicentras visos populiacijos Europos mažųjų erelių rėksnių, todėl mes ir turime saugoti. Ir kiekvienas paukštis šiuo atveju yra labai labai svarbus“, – teigia gamtininkas Marius Čepulis. 

Didžiausias pavojus dėl vėjo jėgainių, pasak gamtininkų, kyla būtent plėšriesiems paukščiams. 

„Medžiodami skraido atvirose erdvėse, kur dažniausiai ir stovi vėjo jėgainių parkai. Tuo metu, kada paukštis medžioja, jis savo dėmesį yra sutelkęs į grobį. Ir taip bemedžiodamas jis tampa besisukančio propelerio auka“, – pasakoja Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologas Saulius Rumbutis. 

REKLAMA

Dėl to, kaip sako specialistai, kyla grėsmė visai ekosistemai. 

„Plėšrieji paukščiai kaip ir visi plėšrūnai yra piramidės viršūnėje. Ir jie turi būti ekosistemoje, jie yra labai svarbūs“, – sako M. Čepulis.

Siūlo įrengti registratorius

Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologai stebi, kaip arti paukščiai priskrenda prie vėjo jėgainių. 

„Uždėjom ant erelio siųstuvą pernai, matėm, kaip tarp jėgainių jis skraidė ieškodamas grobio, na, viskas pasisekė kol kas sėkmingai, bet tai yra rusiškos ruletės žaidimas su vėjo jėgainėmis“, – teigia S. Rumbutis. 

REKLAMA

Galimybių apsaugoti paukščius, kaip sako ornitologai, yra. Tačiau jos Lietuvoje net nėra svarstomos. Specialistai primygtinai siūlo vadovautis kitų Europos šalių pavyzdžiu ir vėjo elektrinėse įrengti autoregistratorius, kurie stabdytų elektrinę, kai užfiksuotų artėjantį paukštį. 

„Deja, Lietuvoje šiai dienai, nėra nei vienam parke, nei ant vienos jėgainės uždėti vadinami autoregistratoriai. Taip, kad yra sprendimų, bet, deja, aš nežinau, kodėl, jie iki šiol Lietuvoje nediegiami“, – teigia L. Raudonikis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos ministerija teigia gavusi tokių pasiūlymų iš atsinaujinančios energetikos vystytojų asociacijos, tačiau sprendimo priimti neskuba.

„Šis klausimas yra svarstomas, dar analizuojam duomenis, nes yra visokių teisinių niuansų“, – teigia Aplinkos ministerijos atstovas Džiugas Anuškevičius. 

Energetikos ministerijos duomenimis, iki 2050 m. elektros energijos suvartojimas išaugs daugiau kaip 6 kartus. Lietuvai neišvengiamai teks užtikrinti vietinės žaliosios energetikos augimą, tad vėjo elektrinių šalyje daugės.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų