• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažojo erelio rėksnio mažylis tik per plauką išvengė baigties stambesnio plėšrūno – jūrinio erelio – atžalų pilve. Pagrobtą iš gimtojo lizdo ir pakeliui pamestą, jį miške pamatė moteris, o laukinių gyvūnų globos centro darbuotojai išgelbėjo ir prižiūrėjo.

Mažojo erelio rėksnio mažylis tik per plauką išvengė baigties stambesnio plėšrūno – jūrinio erelio – atžalų pilve. Pagrobtą iš gimtojo lizdo ir pakeliui pamestą, jį miške pamatė moteris, o laukinių gyvūnų globos centro darbuotojai išgelbėjo ir prižiūrėjo.

REKLAMA

Ornitologai jaunikliui greitai surado naujus įtėvius.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Mažojo erelio rėksnio jaunikliui dėžė su samanomis ir šakomis atstoja lizdą. Nors sparnuotis nepatikliai žvalgosi, jis čia saugus. O likimas galėjo būti ir tragiškas.

„Centras gavo pranešimą, jog moteris, eidama mišku, grybavo tuo metu, ir Jonavos rajone miške pamatė, kad jos neatpažintas didelis paukštis nešėsi kito paukščio jauniklį ir jį išmetė“, – pasakoja LSMU Laukinių gyvūnų globos centro direktorė Justina Morkūnaitė. 

Laimė, šis liko gyvas. Moteris specialistams atsiuntė jo nuotraukas. 

„Sakė, jokių grybų nerado, bet sakiau, kad rado kai ką vertingesnio“, – teigia veterinarijos gydytoja Austėja Keraitytė-Neimanė. 

REKLAMA
REKLAMA

Įvertinę, kad mažylis į Raudonąją knygą įrašytos rūšies atstovas, jie skubėjo į mišką prie Jonavos. Tuo metu jau temo.

REKLAMA

„Kai parsivežėm, tai radom tik vieną įdrėskimą, vieno nago užkabinimą. Kritimo metu jis galėjo patirti sužalojimus, dėl to iš karto darėm rentgeninį tyrimą, ar nėra lūžių, tai jokių lūžių neradome“, – sako veterinarijos gydytoja Austėja Keraitytė-Neimanė. 

Apsaugojo samanos ir krūmai

Jauniklį veterinarai dar kelias dienas stebėjo.

„Pradėjom maitinti, puikus apetitas, tuštinimasis – viskas, kaip priklauso. Ir jo įmitimas buvo net labai geras“, – tikina veterinarė Austėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Tad sparnuotį perdavė Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologams. O jie ir paaiškina, kas tas grobuonis, kurio auka tapo šis mažylis.

„Jūrinis erelis, kuris grobia iš lizdų paprastųjų suopių, mažųjų erelių rėksnių jauniklius ir neša juos savo jaunikliams maitinti. Čia galėjo būti tas atvejis“, – aiškina Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologas Saulius Rumbutis. 

Tėvai bandė ginti atžalą, tad greičiausiai tuomet jis ir išslydo galingam sparnuočiui iš nagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šito mažojo rėksnio tėvai atakavo jūrinį erelį, sukėlė sąmyšį ir jūrinis erelis išmetė grobį“, – teigia S. Rumbutis. 

Krentantį žemėn jauniklį sulaikė lazdyno krūmai ir minkštos samanos, todėl nežuvo. Ornitologai nusprendžia jį įkurdinti naujuose namuose.

„Didelė tikimybė, kad tėvai nebūtų parskridę į tą lizdą maitinti jauniklio. Antra vertus, tas pats jūrinis erelis, kuris peri netoliese, mums tas lizdas yra žinomas, jis vėl galėjo atskristi ir grobti tą jauniklį, ir jį sudoroti“, – kalba ornitologas. 

REKLAMA

Tikisi, kad pažintis bus sėkminga

Tad štai mažylis jau Pravieniškių miškuose.

„Tai yra Vidurio Lietuvoje Pravieniškių miškuose esantis mažojo erelio rėksnio lizdas eglėje, apie 15 metrų aukštyje. Šiuo metu ten auga vienas panašaus amžiaus jauniklis“, – sako Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologas Deivis Dementavičius. 

Ornitologai prieš įkurtuves naujoką matuoja. O pamatavus, ornitologas Deivis Dementavičius jau kopia į aukštą eglę ir įkelia jauniklį šalia dar vieno mažylio.

REKLAMA

Ornitologai viliasi, kad pažintis bus sėkminga ir abu jaunikliai išgyvens.

„Ereliai rėksniai pasižymi tuo, kad jiems būdingas kainizmas, o tai reiškia, jei būna du lizde, tai didesnis jauniklis nugalabija mažesnį jauniklį. Šiuo atveju, jaunikliams yra apie 3 savaitės amžiaus ir turėtų būti ta agresija praėjusi“, – kalba ornitologas Rumbutis. 

„Šiek tiek aktyvesnis lizde buvęs, pagal dydį gal patelė. O tas įkeltas – ramesnis, flegmatiškesnis, bet lizdas didelis – metras ant 80 cm skersmuo, tai manau, sutilps“, – sako ornitologas Dementavičius. 

Anot ornitologų, Lietuva – mažojo erelio rėksnio tėvynė, čia jų peri apie 2000 porų. Gausu jų Latvijoje ir Lenkijoje, deja, kiek tolėliau – Vokietijoje ar Danijoje – jie retai sutinkami. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų