Kruvini įvykiai Ukrainoje ir pilietinis karas Sirijoje šiose šalyse gyvenančių žmonių gyvenimą pavertė pragaru. Siekdama bent šiek tiek padėti per kruvinus konfliktus nukentėjusiems asmenims, Lietuva vieniems suteikė nemokamą gydymą, o kitiems – politinį prieglobstį.
Maidano Lietuva
Vos tik Ukrainos širdyje, Kijeve, buvo pralietas žmonių kraujas, oficialūs Lietuvos atstovai patvirtino, kad dešimčiai per protestus Ukrainoje nukentėjusių asmenų bus sudarytos galimybės gydytis mūsų šalyje. Šis sprendimas priimtas po prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Valerijaus Žovtenkos susitikimo.
Pažadas ištesėtas. Lietuvos medikų priežiūros sulaukę ukrainiečiai ne tik papasakojo žmonėms apie tai, kas vyko Maidane tuo metu, kai jie buvo sužeisti, bet ir nepamiršo padėkoti už lietuvių tautos solidarumą su ukrainiečiais, kovojančiais už nepriklausomą Ukrainą. Du šios šalies piliečiai, bijodami dėl savo gyvybės, metų pradžioje Lietuvoje pasiprašė politinio prieglobsčio.
Pabėgėliai iš Sirijos
Pilietinis karas Sirijoje taip pat nepaliko abejingų Lietuvoje. Evangelikų liuteronų bažnyčios kvietimu į mūsų šalį atvyko 40 pabėgėlių. Šios bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis patvirtino, kad nuspręsta priimti 40 sirų krikščionių, kurie Lietuvoje gyventų, kol vyksta karas. Žmonės atskraidinti Lietuvos karinių oro pajėgų transportiniu orlaiviu „Spartan“.
Atvykę sirai buvo išbarstyti po visos Lietuvos teritoriją. Pabėgėlius priglaudė ir paprastos lietuvių šeimos, ir klebonijos. Tarp atvykusiųjų yra 15 žmonių, kurie gyveno Homse. Būtent šis miestas jau ilgą laiką yra Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgų apsuptyje.
Religiniai motyvai
Sprendimą priimti pabėgėlius iš Sirijos lėmė religinis motyvas. „Krikščionys – pažeidžiamiausia grupė Sirijoje. Jie kiekvieną dieną yra žudomi, persekiojami, apiplėšiami. Patys būdami mažumos bažnyčia daug kentėjome, todėl turime atsiliepti į kitų žmonių skausmą“, – pabrėžė M. Sabutis.
Evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas pabrėžė istoriją, kai pokario pabėgėliai iš Lietuvos teritorijos rado prieglobstį Vokietijoje arba Amerikoje, priešingai nei Švedijoje, iš kur jie buvo išsiųsti ir grąžinti Sovietų Sąjungai.
„Balsas.lt savaitė“ primena, kad Sirijoje per pilietinį karą žuvo jau daugiau kaip 130 tūkst. žmonių. Konfliktas prasidėjo dar 2011-ųjų kovą, kai prezidentas B. al Assadas ėmė griežtai slopinti prieš jį nukreiptus protestus ir taip paskatino ginkluotą pasipriešinimą. Į pilietinį karą abiejose pusėse vėliau įsitraukė užsienio kovotojai.