• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors sergamumas tuberkulioze šalyje nuosekliai mažėja, medikai pažymi, kad tai šiandien išlieka aktualia sveikatos bėda. Itin liūdina tai, kad Lietuva pirmauja pagal gydymui atsparios tuberkuliozės mastą Europoje. Tokiais atvejais gydymas gali trukti ne vienus metus, o negydoma tuberkuliozė dažniausiai baigiasi mirtimi. 

Nors sergamumas tuberkulioze šalyje nuosekliai mažėja, medikai pažymi, kad tai šiandien išlieka aktualia sveikatos bėda. Itin liūdina tai, kad Lietuva pirmauja pagal gydymui atsparios tuberkuliozės mastą Europoje. Tokiais atvejais gydymas gali trukti ne vienus metus, o negydoma tuberkuliozė dažniausiai baigiasi mirtimi. 

REKLAMA

Kasmet tuberkulioze pasaulyje užsikrečia apie 10 mln. žmonių, o miršta – apie 1,5 mln. Specialistų vertinimu, tai – gana įspūdingi rodikliai.

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos vadovės Astos Žaliukienės, nors atrodo, kad apie tuberkuliozę visi žino labai daug, klausimų kyla ne vienas. „Tai yra viena labiausiai mistifikuotų ligų, apie kurią lyg ir žinome, bet kai ja susergame ar kai kas suserga artimoje aplinkoje, klausimų kyla labai daug – ar galiu užkrėsti, koks yra gydymas, ar galiu gydytis namuose“, – kalbėjo gydytoja ligoninės surengtos nuotolinės konferencijos metu. 

Paskutinių 5 metų Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kiekvienais metais stebimas ženklus sergančiųjų plaučių tuberkulioze mažėjimas. Jei 2017 metais buvo nustatyta apie 4 tūkst. sergančių asmenų, pernai jų buvo kiek virš 2 tūkst. Taip pat mažėja ir mirtys, bet ne taip drastiškai – nuo 135 mirčių 2017 m. iki 85 pernai.

REKLAMA
REKLAMA

Nors situacija Lietuvoje dėl tuberkuliozės yra gerėjanti, A. Žaliukienė atkreipė dėmesį, kad šalis pirmauja Europoje pagal vaistams atsparios tuberkuliozės atvejus. „Ir dėl to tas kalbėjimas išlieka aktualus“, – sakė ji.

REKLAMA

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

Ligoninės Tuberkuliozės skyriaus gydytojas Augustinas Jokšas priminė, kad kvėpavimo takų tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Ji dažniausiai plinta per orą, o pagrindinis šaltinis yra tuberkulioze sergantis žmogus. Deja, negydoma tuberkuliozė dažniausiai baigiasi mirtimi.

„Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai sergantis žmogus kalba, kosėja, čiaudėja. Užkratas ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo oro sąlygų. Įkvėpęs mikobakterijomis užteršto oro žmogus gali tapti infekuotu, tačiau ne visi infekuotieji suserga“, – aiškino gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Jokšto pastebėjimu, ligos požymiai priklauso nuo to, kurioje vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Dažniausiai liga pažeidžia plaučius, tad susergama plaučių tuberkulioze. 

„Paprastai liga pasireiškia tokiais požymiais kaip sunkus kosulys, dažniausiai trunkantis dvi tris savaites, skausmas krūtinėje ir skreplių ar kraujo atkosėjimas. Kiti simptomai gali būti silpnumas, nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas ir naktinis prakaitavimas“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsikrėtę suserga ne visi 

Tuo metu užsikrėtę, bet nesergantys tuberkulioze dažniausiai nejaučia jokių ligos požymių, todėl negali užkrėsti kitų žmonių.

Gydytojo aiškinimu, tokiais atvejais padarius odos testą, vadinamąjį Mantu mėginį, dažniausiai jis būna teigiamas, bet krūtinės ląstos rentgenograma būna normali.

„Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusiųjų asmenų – iki 10 proc. gali susirgti tuberkulioze. Dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas ryšys su sergančiais asmenimis, kurie serga atvira tuberkuliozės forma. Ar užsikrėtęs žmogus susirgs tuberkulioze, priklauso nuo imuninio atsako, mitybos ir higienos“, – sakė A. Jokštas.

REKLAMA

Nustatant latentinę tuberkuliozę, t. y., kai žmogus yra užsikrėtęs, bet neserga, naudojami du metodai – dažniausiai Mantu (odos) mėginys arba kvantiferono tyrimas iš kraujo.

Gydytojas patarė, kad esminis dalykas sauganti infekcijos – asmens higiena: „Jei žinome, kad asmuo serga tuberkulioze, su kuriuo bendraujame, arba sergame mes patys, yra būtina dėvėti bent jau kaukę, dar geriau – respiratorių. Labai svarbu po bet kokio kontakto dezinfekuoti rankas, visus paviršius, jei žmogus tikrai serga atvira tuberkulioze.“

REKLAMA

Kodėl išsivysto vaistams atspari tuberkuliozė?

Sergančiųjų tuberkulioze gydymas trunka gana ilgai – iki kelių mėnesių. Kai užsikrečiama vaistams atsparia infekcija, gydymas gali tęstis dar ilgiau.

Tuberkuliozės skyriaus vedėjos Jūratės Greičiuvienės aiškinimu, gydant vaistams atsparią tuberkuliozę, gydymo trukmė gali būti 20 mėnesių ir ilgiau. Tuomet yra sudaromos 2–3 mėnesių pradinės ir 4–5 mėnesių gydymo tęsimo fazės. Pabaigus gydymą pacientai dar ilgai aktyviai stebimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gydymo metu svarbu užtikrinti, kad ligonis suvartotų visus jam paskirtus vaistus. Gydyti reikia tiek laiko, kiek rekomenduojama, net jei ligonio būklė pagerėjo, nes kitu atveju laukia nesėkmė“, – pabrėžė gydytoja.

Įgytas dauginis atsparumas vaistams atsiranda dėl įvairių priežasčių – dažniausiai dėl nepabaigto, nutraukto ar netinkamo tuberkuliozės gydymo. 

„Didžiausią atsparių tuberkuliozės formų vystymuisi reikšmę turi arba paties ligonio užsikrėtimas atsparia vaistams tuberkuliozė nuo kažkokio asmens, arba gydymo režimo nesilaikymas, kai ligonis nevartoja vaistų, pasišalina iš gydymo įstaigos, kada gydymą vis tenka pradėti iš naujo. Ligoniams labai svarbus ir imunitetas, nes turintieji žemą imuniteto slenkstį yra imlesni visoms tuberkuliozės formoms“, – vardijo J. Greičiuvienė.

REKLAMA

Tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas vaistams infekcijai patvirtinamas atlikus specialius jautrumo testus.

„Labai dažnai pasitaiko ligonių, kurie nutraukia gydymą, ignoruoja, pabėga iš gydymo įstaigų, slepiasi. Aišku, jie yra perduodami šeimos gydytojams, policijai, toliau siunčiami priverstiniam gydymui į uždaras gydymo įstaigas, kurią turime Alytuje“, – kalbėjo J. Greičiuvienė.

REKLAMA

Gydymosi nuoseklumo svarbai iliustruoti gydytoja pateikė ir du pavyzdžius. „Štai 31 metų pacientas, kuris gydymą ligoninėje pradėjo 2012 metais, tačiau gydymas buvo nesėkmingas, nes jis pasišalindavo. Toliau jis gydėsi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėse, priverstinai gydytas Alytaus tuberkuliozės ligoninėje“, – pasakojo gydytoja. 

To rezultatas – išsivystė fibrokaverninė plaučių tuberkuliozė, atsparumas eilei vaistų, o tokio paciento prognozė bloga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitas pavyzdys – 71 m. metų amžiaus moteris, ji į stacionarą pateko 2021 m. kovą, gydyta stacionare apie 6 mėnesius. Blogai jautėsi keletą mėnesių iki patekimo į ligoninę, bet vieną mėnesį prieš stacionarizavimą ligonė labai gausiai vartojo alkoholį. Diagnozuota infiltracinė plaučių tuberkuliozė, apimanti abi plaučius. Stacionare ligonė pabaigė gydymą, išleista į namus ir paskirtas kontrolinis tyrimas“, – palygino ji.

REKLAMA

Vaistų vartojimui kontroliuoti – specialus kabinetas

Dar viena itin svarbi tuberkuliozės gydymo grandis – tiesiogiai stebimo trumpo kurso tuberkuliozės gydymo (DOTS) kabinetai. Ši paslauga svarbi tuberkuliozės gydymo užbaigimui ir skirta visiems, tuberkulioze ambulatoriškai besigydantiems pacientams.

„Siekiant valdyti tuberkuliozę svarbu išaiškinti ne mažiau 70 proc. sergančiųjų tuberkulioze ir išgydyti ne mažiau kaip 85 proc. naujai nustatytų atvejų“, – kalbėjo Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos Konsultacijų skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Andželina Škerbienė.

REKLAMA

Ji konstatavo, kad toli gražu ne visi pacientai turi noro gydytis: „Dirbdami su sergančiaisiais tuberkulioze daugeliu atveju susidurdavome su pacientais, kurie nenori tvarkingai gydytis, nutraukinėja gydymą, piktnaudžiauja alkoholiu ar turi kitų žalingų įpročių. Suprasdami, kad netvarkingas vaistų vartojimas atveda prie atsparios ir žymiai sunkesnės tuberkuliozės formos išsivystymo, turėjo sustyguoti darbą taip, kad kuo labiau to išvengtume.“

REKLAMA
REKLAMA

DOTS kabinetas būtent reikalingas tam, kad pacientai reguliariai išgertų vaistus. Čia jis tą daro stebint sveikatos priežiūros specialistui. Tą galima daryti dviem būdais – kasdien atvykstant į DOTS kabinetą ir suvartojant vaistus gyvai arba išgeriant naudojantis skype ar žinučių programa, tada pacientas būna gavęs vaistus į namus.

„Pacientų lankymosi trukmė tokiame kabinete trunka nuo mėnesio iki metų, priklausomai nuo ligos diagnozės, gydymas yra nemokamas. Tokie kabinetai reikalingi todėl, kad kasdien registruojami tuberkuliozės atvejai ir registruojama vis daugiau vaistams atsparios tuberkuliozės.

Kiekvieną savaitę nuo tuberkuliozės miršta apie 5 žmones ir vieno asmens sergančio vaistams atsparia tuberkuliozės forma gydymo kaštai valstybei yra didžiuliai. Tik 4 iš 10 vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų yra išgydomi“, – kalbėjo A. Škerbienė.

Motyvuoja socialinė parama

Ji neslėpė, kad pagrindinė problema tai, kad tuberkuliozės plitimą sąlygoja ne tik medicininiai, bet ir socialiniai ekonominiai veiksniai: dauguma sergančiųjų būna bedarbiai, neturintys nuolatinio darbo, piktnaudžiaujantys alkoholiu, turintys blogas gyvenimo ir sanitarines higienos sąlygas, nuolat gydymo režimą pažeidžiantys asmenys, todėl atsiranda atsparios vaistams tuberkuliozės padermės.

REKLAMA

„Žinoma, tai nėra taisyklė, bet dažniausiai tai yra pažeidžiamai visuomenės grupei priklausantys žmonės“, – sakė gydytoja.

DOTS kabinete besilankantiems šiauliečiams pacientams į specialią kortelę už savaitę nepertraukiamai išgertus vaistus pervedama po 9 eurus maisto produktams ar higienos prekėms. Pagal nustatytą tarifą yra apmokamos ir kelionės autobusu.

„Štai pavyzdys – pacientas, kuris gydymo pradžioje labai neigė savo ligą, vartojo alkoholį, DOTS kabinete lankėsi nereguliariai, po motyvacinio pokalbio bei akcentavus žalingų įpročių poveikį sveikatai bei informavus apie savivaldybės paramą tuberkuliozę besigydantiems pacientams, jis tampa sukalbamesnis ir pasižada gydytis. Pacientas pradeda lankytis kasdien ir užbaigia be problemų gydymo kursą vadinasi, parama šiuo atveju jam buvo kaip paskata“,  – tokios programos privalumą pažymėjo A. Škerbienė.

Vengia žmonės gydytis? Pavyzdys. Užsiregistravau, atlaukiau virš trijų savaičių. Paskambino seselė. Ne gydytoja. Paprašiau siuntimo pas endokrinologą,nes be jo nepriima, nors gydausi eilę metų. Davė siuntimą už pusantro mėnesio. Gerai. Pasakiau, kad turiu dar vieną problemėlę. Sako: tik vienu klausimu priimu. Kitam klausimui registruokitės iš naujo. Spręskit patys: ar aš nenoriu gydytis, ar daktarė nenori gydyti...
O kas mokės baudas dėl tuščių koridorių poliklinikoje?
Kodėl klaidinami žmonės? Ne žmonės nesigydo, o gydytojai negydo. Tuščios poliklinikos, o laukti patekti pas gydytoją reikia laukti mėnesių mėnesius. Todėl ir serga bei miršta ir taip maža tauta.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų