Vis dėlto dalis žmonių, ypač vyresni šventei abejingi, o Bažnyčios atstovai ragina nepasiduoti vaiduokliškai infekcijai.
Taip žavinga ragana pasakoja, kaip Helovino naktį tapti baisiai gražiais, o sostinės gyventojai iš lentynų šluoja visą su Helovinu susijusią atributiką. Šiomis dienomis į šią kostiumų parduotuvę kasdien užsuka po kelis šimtus žmonių.
Kadangi pamėklių šventė Lietuvoje darosi vis populiaresnė ir žmonės, norėdami sukurti kuo įsimintinesnį įvaizdį, vis plačiau atveria pinigines. Tiesa, didžiausi Helovino išlaidautojai – amerikiečiai, kurie šiemet kostiumams, saldainiams, dekoracijoms ir atvirutėms, skaičiuojama, išleis pasakišką sumą – daugiau nei devynis milijardus dolerių.
Tačiau kiek gi kainuoja susikurti įspūdingą, vaiduokliškai baugų ir paslaptingą Helovino įvaizdį. Pasirodo, tai – išties nepigus malonumas.
Vaiduokliška infekcija darganotą rudenį užsikrėtę lietuviai šiąnakt bus viliojami ir audringais vakarėliais. Vien sostinėje jų galima suskaičiuoti kelias dešimtis. Vilniaus senamiestyje esančio klubo savininkai tikisi šiandien sulaukti daugiau nei pusės tūkstančio Helovino entuziastų. Anot jų, tenka vis labiau sukti galvą, kaip nustebinti svečius.
Vis dėlto ne visi Lietuvoje žino, kas tas Helovinas ir kaip jis švenčiamas.
O lietuvių pasidavimas Helovino psichozei stebina ir Bažnyčios atstovus, ir istorikus.
„Šiandien mes Heloviną įsivaizduojame, kad išsidažysime veidą, apsivyniosime bintais ir mes neva jau švenčiame Heloviną. Ir tai yra problema dėl to, kad prekybininkai mus siūlo tas kaukes, kurių dabar labai daug yra. Ir mes jas nusiperkame ir užsidedame ir galvojame, kad švenčiame Heloviną, kai iš tiesų mes tai imituojame. Tai yra tam tikras kultūrinis kičas vienareikšmiškai“, – sakė istorikas dokt. Vilius Šadauskas.
Nors dažnai manoma, kad Helovinas – amerikietiška šventė, tikrosios pamėklių šventės šaknys glūdi Airijoje. Helovinas kilęs iš senovės keltų šventės Samhaino. Ji žymėjo vasaros pabaigą ir keltų Naujųjų metų pradžią.
Keltai tikėjo, kad Samhaino naktį riba tarp anapusinio dvasių ir mūsų pasaulių pasidaro labai plona ir vaiduokliai gali ją lengvai peržengti. Norėdami atbaidyti dvasias, keltai dėvėdavo specialius kostiumus ir degindavo laužus.
Plačiau apie tai TV3 reportaže