Pernai pasirodę pranešimai, kad lenkai, rumunai ir lietuviai yra atsakingi už didelę dalį nusikaltimų, įvykdytų Londone, mūsų tautos įvaizdžio nepagerino. Tačiau nepaisant šios informacijos, Metropoliteno policijos pareigūnas Rytis G. tikina, jog lietuvių nusikaltimai nei kiekiu, nei kitais aspektais labai neišsiskiria iš kitų bendruomenių. Gal tikrai mes ne tokie blogi? Apie tai ir apie galimybę su policijos pareigūnais Londone bendrauti lietuviškai – Anglija.lt pokalbis su trejus metus Londono policijos Niuhamo padalinyje dirbančiu Ryčiu G.
Pernai matėme pranešimų, kad lietuviai yra trečiojoje vietoje tarp labiausiai nusikalsti linkusių imigrantų Londone… Kodėl patenkame į tokį negarbingą trejetuką?
Patvirtinti šių duomenų negaliu. Lietuvoje nusikalstamumo lygis nėra labai aukštas, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, nusikalstamumas yra vidutinis. Priežastis, dėl kurios matome didėjantį lietuvių nusikalstamumą užsienyje, yra tai, kad jauni žmonės, net nebaigę mokyklos, atvyksta į Angliją dirbti, nes čia jie gali uždirbti penkis kartus daugiau nei Lietuvoje. Tačiau daugelis jų nemoka kalbėti angliškai ir negali rasti darbo, kurio tikėjosi, tad kai kurie pradeda vykdyti nelegalias veikas, kad gautų pinigų.
Kita priežastis yra lietuviai, įsisukę į kriminalinį gyvenimą jau Lietuvoje ir tapę per gerai žinomi policijai, todėl jie išvyksta į kitas šalis, pavyzdžiui, Ispaniją, Skandinaviją ir Angliją.
Jūsų nuomone, kaip reikėtų stabdyti nusikalstamumą tarp lietuvių?
Švietimas viešojoje erdvėje apie tai, kas yra ir kas nėra priimtinas elgesys – tai vienas būdų padėti sumažinti nusikaltimų skaičių. Aišku, mes visi turime stengtis ir dėti daug darbo, kad užtikrintume glaudesnius ryšius bendruomenėje ir darnų gyvenimą.
O ar lietuviai Londone yra linkę bendradarbiauti su policija?
Lietuviai yra labiau linkę pranešti, o ne nutylėti nusikaltimus. Niuhamo rajoną sudaro įvairios bendruomenės ir lietuvių bendruomenė iš jų neišsiskiria, kalbant apie bendravimą su policija. Kiekvieno iš jų sprendimas, ar bendradarbiauti su policija, priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, ankstesnės patirties, kaip jie suvokia policiją, kalbos barjero ir daugiau.
Pagal mano patirtį, lietuviai yra nusiteikę padėti ir bendradarbiauti su policija. Jie būna pasiruošę pateikti pareiškimus policijai ir atvykti į teismą duoti parodymų, kai to reikia. Svarbu, kad policija kaip įmanoma geriau išaiškintų šias procedūras žmonėms, kad tai nekeltų jokios baimės ir susirūpinimo.
Ar manote, kad pagrindinė problema, dėl kurios lietuviai nesusisiekia su policija ištikus bėdai, yra kalbos barjeras?
Jei žmogus, gyvenantis užsienyje, gali kalbėti tik gimtąja kalba, tai jau savaime gali kelti problemų. Metropoliteno policija tai supranta, todėl siūlo vertėjų paslaugas, kuriomis naudojasi policijos pareigūnai. Tam ir mes sukūrėme atskirą el. pašto adresą ir telefoną, kuriuo skambindami lietuviai gali kalbėti lietuviškai. Tačiau jei žmonių patirtis ir suvokimas apie policijos darbą gimtojoje šalyje buvo neigiamas, tai dažnai gali juos priversti tikėti, jog ir Londono policija elgiasi taip pat, ir tai gali tapti vengimo bendradarbiauti su policija priežastis.
Ar prisimenate kokių pavyzdžių iš savo praktikos?
Vienas iš dažniausių pavyzdžių yra kai atvykstame į buitinius konfliktus su kolegomis pareigūnais ir šeimoje nė vienas asmuo negali kalbėti angliškai. Lietuviškai nekalbantiems pareigūnams tampa labai sunku išsiaiškinti, kas įvyko. Kartais patys žmonės atrodo susigėdę, kad nekalba angliškai, ir todėl net nenori bandyti kalbėti. Kadangi aš esu lietuvis, galiu su jais bendrauti, įgyti jų pasitikėjimą ir išsiaiškinti visas įvykio detales.
Ar sutinkate, kad lietuviai nusikalsta užsienyje ir dėl to, kad jie nesupranta teisės ir įstatymų čia?
Lietuviai supranta pagrindinius teisingumo principus ir skiria, kas yra gerai ir kas yra blogai. Pagrindiniai įstatymai Lietuvoje yra tokie pat, kaip ir čia. Kai kurie nauji atvykėliai su savimi nešiojasi peilius, nes jie taip buvo įpratę gimtojoje šalyje. Taip pat gimtosiose šalyse daugelis girtų vairuotojų gali išsisukti lengviau, nei čia. Manau, problema yra tai, kad daug žmonių iš Rytų Europos yra įpratę vairuoti išgėrę. Tai tiesiog skirtinga kultūra ir klaidingas mąstymas, kad jie gali elgtis taip pat, kaip elgėsi savo šalyje.
Kokiais nusikaltimais dažniausiai pasižymi lietuviai Anglijoje?
Kaip ir kiekvienoje kitoje bendruomenėje – nuo vagysčių parduotuvėse iki žmogžudysčių. Tačiau lietuviai itin gerai žinomi dėl nusižengimų, susijusių su alkoholio vartojimu. Tai ir vairavimas išgėrus, buitiniai konfliktai ir smurtiniai nusikaltimai, įvykdyti padauginus alkoholio. Taip pat turime problemą su į Angliją atvykstančiais organizuotais nusikaltėliais iš Rytų Europos, kurie yra atsakingi už išaugusią prekybą žmonėmis ir prostituciją.
Esame girdėję žmonių skundų, nusivylusių policijos darbu šioje šalyje: jie kreipėsi pagalbos į policiją, norėjo pranešti apie nusikaltimą, bet buvo pasiųsti ieškoti advokato ir spręsti savo konfliktus teisme. Kodėl taip nutinka?
Atvirai pasakius, visose bendruomenėse trūksta supratimo, kas yra kriminalinis nusikaltimas ir kas yra civilinė teisė. Žmonės nori greitų sprendimų ir tikisi, kad policijos pareigūnai gali padėti kiekvienoje situacijoje ir išspręsti kiekvieną įvykį, į kurį yra iškviesti. Kartais tai nėra įmanoma, nes tai būna ne kriminalinis nusikaltimas. Tačiau policijos pareigūnai tiria ir aiškinasi, ir jeigu tai yra ne jų galioje, tuomet žmonėms suteikiami reikalingi patarimai, kur eiti ir kreiptis atitinkamomis aplinkybėmis.