Savaitgalį pareigūnai dirbo pasiraitoję rankoves. Nuo penktadienio vakaro iki sekmadienio vidurnakčio surašyti 156 protokolai dėl karantino režimo nesilaikymo – tautiečiai viešose vietose vaikštinėjo, laiką leido, mėsą kepė didesnėse nei dviejų žmonių kompanijose, girtavo, kėlė triukšmą. Bendra baudų suma jau siekia dešimtis tūkstančių eurų.
Tiesa dauguma nusižengė pirmą kartą, tad jiems skirta po pusę minimalios baudos – taigi po 250 eurų. Pareigūnai primena, kad už pakartotinį tvarkos nesilaikymą suma gali ir trigubėti – iki pusantro tūkstančio. Verslininkai baudžiami ir dar griežčiau – nuo pusantro iki 6 tūkstančių. Ir panašu, kad Vilniuje, Fabijoniškėse, veikiantis baras gerokai patuštins savo kišenes. Savaitgalį vidury nakties pareigūnai ten vyko stabdyti prekybos alkoholiu ir tai buvo jau dešimtasis kartas, kai policija lankėsi šiame bare. Policija praneša ir apie ginklu besišvaisčiusį vyrą sostinės senamiestyje.
„Baras veikiantis nakties metu, pardavinėjantis alkoholinius gėrimus. Tai buvo nubausti ir tie žmonės, kurie pirko alkoholinius gėrimus, ir baro pardavėja, savininkas. Buvo pranešimas, kad prie viešbučio buriuojasi daug žmonių. Ten ir šaunamasis ginklas ištrauktas, pradėta grasinti pareiškėjui, kuris pasakė, kad policiją iškvies“, – sako policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Dabar aiškėja, kad prie viešbučio šeštadienio naktį įvykusiame incidente vyriškis jį sudrausminti norėjusiam žmogui grasino pneumatiniu pistoletu. Vyrą pareigūnai sulaikė ir išvežė į nuovadą. O štai anot Policijos, prasidėjus karantinui ir daugeliui užsidarius namuose, žmonės pradėjo dažniau muštis tarpusavyje.
„Matosi jau dabar, kad bendras nusikalstamumas mažėjo apie 20 procentų, bet 20 procentų yra daugiau smurto artimoje aplinkoje atvejų. Tai jau dabar ir prognozuojame, kad didės ateityje. Žmonės praleidžia daugiau laiko namuose vieni su kitais. Vartoja alkoholinius gėrimus, kyla konfliktai“, – pasakoja R. Matonis.
O generalinė prokuratūra dėl karantino pažeidimų jau yra pradėjusi ir keturis ikiteisminius tyrimus pagal baudžiamąjį kodeksą. Trys – dėl pasirodymo viešoje vietoje, nors asmenys buvo įpareigoti 14-ai dienų karantinuotis. Na, o vienas tyrimas gali baigtis ir asmens įkalinimu. Šiuo metu aiškinamasi, ar koronavirusu sergantis asmuo galėjo užkrėsti kitus žmones. Beje, tarnybų akiratyje ir dezinformacija bei sąmokslo teorijomis užsiimantys žmonės. Juos stebi ir žvalgybininkai, ir kariuomenė. Tiesa prokuroras Saulius Verseckas patikslina, kad pačios melagingos naujienos dar nėra nusikaltimas.
„Taip vadinamos fake news (liet. melagingų naujienų) buvo pakankamai ir iki koronaviruso. Šiuo atveju tai taptų baudžiamosios atsakomybės pagrindu tada, jei tai būtų kito nusikaltimo sudėtine dalimi. O tai įmanoma“, – teigia prokuroras Saulius Verseckas.
Kad dezinformacijos skleidėjai galėtų sulaukti atsakomybės tik tuo atveju, jei būtų padaryta konkreti žala patvirtina ir ministras Aurelijus Veryga.
„Gali teoriškai atsitikti ir tokių dalykų, kad asmenys, kurių skleidžiama informacija sukels kažkokį realų pavojų, matyt ir jiems atsakomybė bus taikoma“, – kalbėjo ministras Aurelijus Veryga.
Visgi įvairios nepatikrintos informacijos, klaidinančių straipsnių ar įrašų socialiniuose tinkluose netrūksta. Štai pernai prezidentu tapti norėjęs, žurnalistu-publicistu prisistatantis Kazimieras Juraitis bene kasdien youtube platformoje dalijasi fantazijomis apie koronaviruso kilmę ir reikšmę. O viename įraše bando įtikinti, kad sostinės ligoninėse nėra nė vieno infekuoto COVID-19, infekciją jis vadinama dideliu šou:
„Gal jie specialiai kuria, gal gigantiškos pratybos ar kas? Galvoja, kad niekas nenuvažiuos, o komentatoriams susidaro įspūdis, kad nemeluos iš ligoninės. O kai nuvažiuoji – nieko nerandi.“
Deja, atsiranda žmonių kurie patiki fantazijomis, sapalionėmis ar propaganda. Štai Sudervėje vyriškis gatvėmis vaikštinėja be jokių apsaugos priemonių.
„Aš netikiu tuo koronavirusu, tai kvailystė. Žinoma. Kažkas tai sugalvojo, kad turėtų sau naudos. Kainas pakėlė, čia pirmiausia“, – sako Sudervės gyventojas Lionginas.
Psichiatras Martynas Marcinkevičius tikina, kad dabar visuomenė itin jautri. Ore tvyro nežinia, o dažnai ir baimė, tad namuose sėdintys tautiečiai karštligiškai ieško informacijos, susijusios su koronavirusu. Deja, internete apstu ir skleidžinčių melagingą informaciją ir pasinaudojančių tuo savo naudai.
„Jei būtų normalus metas, jie paprasčiausiai tuo nesidomėtų ir neužkibtų ant tokių nesąmonių. Galų gale, esant normaliai psichinei būklei ir normaliam vertinimui, jie tą informaciją vertintu žymiai kritiškiau“, – pasakoja psichiatras Martynas Marcinkevičius.
Tuo metu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nubaudė dešimt asmenų, neteisėtai prekiavusių dezinfekciniu skysčiu ir respiratoriais. Už tokią veiką numatytos baudos iki 1,1 tūkst. eurų. Pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą iki 2,4 tūkst. eurų.