Padidėjus įtampai regione, sostinės ugdymo įstaigų atstovai pradėjo aktyviai rinkti tėvų sutikimus, kad nelaimės atveju kalio jodido tabletes būtų galima duoti nepilnamečiams asmenims.
Kaip paaiškina Vilniaus miesto Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas, nesvarbu, ar tai darželis, ar mokykla, jų administracijos pačios nusprendžia, kada tas rekomendacijas taikyti. Papildomo reikalavimo prašyti tėvų sutikimų savivaldybė teigia neišdavusi.
Pastebi pasikeitusius pirkėjų įpročius
Naujienų portalui tv3.lt šalies vaistinių atstovai teigia pastebintys smarkiai išaugusius lankytojų srautus ir pakitusius pirkėjų įpročius.Rusijai paskelbus karą prieš Ukrainą vaistininkai tikina vis dažniau sulaukiantys ir pacientų įvairių klausimų apie vaistų atsargas.
„Pacientai šiomis dienomis daugiau perka preparatus nuo skausmo ir karščiavimo, taip pat aktualios prekės žaizdų dezinfekavimui ir tvarstymui. Taip pat kiek padaugėjo pacientų su receptais įsigyti vaistų dėl jų lėtinių ligų. Taip pat šiomis dienomis didesnė paklausa preparatams nervų sistemai, miegui gerinti.
Nemaža dalis pacientų – prasirgę COVID-19 ir jaučiantys liekamuosius reiškinius, tad tokie pacientai teiraujasi maisto papildų“, – nurodo „Camelia vaistinės“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė.
„Eurovaistinės“ atstovai nurodo, kad klientų krepšelyje vis dažniau atsiduria nereceptiniai vaistai nuo skausmo, peršalimo, virškinimo problemų, širdies lašai – visa tai, ką įprastai rekomenduojama turėti namų vaistinėlėje.
Vaistinių atstovai taip pat pastebi ir išaugusius tvarsčių pardavimus. Teigiam, kad žmonės juos vis dažniau įsigyja ne tik sau, bet ir šias prekes skiria kaip paramą Ukrainos gyventojams.
Vis dėlto paklausimų daugiausiai sulaukiama dėl kalio jodido tablečių. Jų įsigyti nuo praėjusio ketvirtadienio darosi vis sunkiau.
„Jaučiame šio preparato trūkumą, tačiau tiekimo sutrikimų nėra. Kalio jodido papildymas buvo gautas ir šią savaitę, tačiau su tiekėjais ir toliau kalbamės dėl papildomų kiekių pristatymo“, – teigia „Eurovaistinės“ atstovai.
„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė paantrina teigdama, kad jau vasario 24 d. buvo parduota beveik keturis kartus daugiau pakuočių nei įprastai: „Tačiau reikia pažymėti, kad anksčiau jų buvo parduodama labai mažai. <…> Šiuo metu kalio jodo tablečių likučiai baigėsi visoje Lietuvoje. Šios savaitės viduryje planuojame pasipildyti atsargas tiek fizinėse, tiek e-vaistinėse“.
Nurodoma, kad didžiausia paklausa – Vilniuje ir Kaune.
Vaistinių atstovai įspėja, kad panikuoti anksčiau laiko nereiktų, nes kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.
Gyventojams bus sudaroma dar viena galimybė atsiimti kalio jodido tabletes
Sostinės savivaldybė nuo kovo vidurio dar kartą sudarys galimybę pasiimti kalio jodido tabletes, jų dalinimas tęsiamas ir kitose savivaldybėse.
„Vilniaus gyventojams, kurie neatsiėmė jiems skirto kalio jodido tablečių praėjusiais metais, bus pratęsti receptai. Receptai bus pratęsti, planuojama, nuo kovo 15 d. Ar receptas jau atnaujintas, gyventojai gali pasitikrinti esveikata.lt puslapyje“, – rašoma penktadienį paskelbtame Vilniaus savivaldybės pranešime. Bendradarbiaudama su Registrų centru Vilniaus Centro poliklinika atnaujins elektroninį receptą kalio jodido tabletėms visiems gyventojams, kurie deklaravo gyvenamąją vietą sostinėje iki 2021 metų ir praėjusiais metais nepasiėmė jiems skirtų tablečių.
Kai receptai bus atnaujinti visiems gyventojams, savivaldybė informuos atskiru žiniasklaidos pranešimu. Gyventojams patiems kreiptis dėl receptų atnaujinimo niekur nereikia.
Nauji Vilniaus gyventojai, kurie gyvenamąją vietą mieste deklaravo nuo 2021 metų, taip pat kūdikiai ir nuo karo Ukrainoje pradžios Vilniuje apsigyvenę ukrainiečiai kalio jodido tabletėmis bus aprūpinti, kai bus pristatytas papildomas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymas. Apie tai savivaldybė informuos atskirai.
Vilniaus rajone gyvenamąją vietą deklaravę asmenys dėl kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarkos turi kreiptis į rajono savivaldybę.
Kalio jodido tablečių dalinimas tęsiamas ir kitose savivaldybėse. Jų nepasiėmę gyventojai tabletes gali jas atsiimti seniūnijose.
„Mes tuos dalykus padarę apie 80 proc., kai vykdėm vakcinaciją (nuo koronaviruso). Dalinome vakcinacijos centruose, labai pasiteisino, kurie nebuvo pasiėmę. Apie 20 proc., kurie nesiskiepijo, nepasiekėm. Mes per seniūnijas išdalinsime“, – BNS sakė 35 tūkstančius gyventojų turinčios Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.
Merai sulaukia vis daugiau sunerimusių gyventojų skambučių
Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė BNS teigė sunerimusių gyventojų skambučių sulaukusi ankstų penktadienio rytą, pasklidus žiniai apie galimai rusų puolimo metu pažeistą atominę elektrinę Ukrainoje.
„Po šiandieninės nakties, kokią 5 ryto ir aš, ir vicemerė sulaukėme skambučių, kur pasiimti tabletes arba klausimu, ar jau reikia gerti. Raminome, kad gerti nereikia ir apie tai bus informuota. Informavome, kad kas nepasiėmę šių tablečių, tai gali padaryti seniūnijose, sujudimas šiandien buvo didesnis nei mes prieš tai vežiojom po namus“, – sakė Ž. Pinskuvienė.
Anot merės, savivaldybei taip pat teks spręsti problemą, kai žmonės neberanda ar netyčia išmetė jiems išduotas tabletes.
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimo. Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.
Lietuva, ruošdamasi Baltarusijos Astravo atominės elektrinės paleidimui, iš viso įsigijo 4 mln. stabiliojo jodo tablečių ir paskirstė jas keliolikos savivaldybių gyventojams.
Nerimo dėl radiacinės saugos penktadienį sukėlė pranešimai apie Rusijos pajėgų apšaudymą ir gaisrą Ukrainos Zaporižios atominėje elektrinėje.
Tačiau incidentas buvo likviduotas, radioaktyvios medžiagos nepateko į aplinką, teigia specialistai.