Nors Lietuvos gyventojai visų uždirbtų pinigų neišleidžia, retas jų turi įprotį reguliariai dalį lėšų atidėti santaupoms. Faktas, kad šeimos pajamoms staiga sumažėjus bent per pusę, 34 proc. gyventojų nepragyventų nė mėnesio, šokiruoja, rašo „Lietuvos žinios“.
Populiariausia pinigus laikyti banke – tai per pastaruosius 5 metus darė 34 proc. žmonių. 31 proc. jų santaupas laikė namie, 11 proc. investavo į nekilnojamąjį turtą.
Toks taupymas mažina žmonių perkamąją galią, nes terminuotojo indėlio banke palūkanos yra mažesnės nei infliacija. Dar labiau nuvertėja santaupos, laikomos „po čiužiniu“.
Tokias išvadas daro Vertybinių popierių komisija (VPK), įvertinusi praėjusių metų pabaigoje atliktą gyventojų apklausą.
„Nuo vakariečių skiriamės, kad skolintis iš bankų mokame, o taupyti – dar nelabai“, - apklausos rezultatus įvertino VPK pirmininko pavaduotojas Vaidas Cibas.
Tyrimas parodė, kad 51 proc. gyventojų neišleidžia visų gaunamų pajamų, o 43 proc. galėtų per mėnesį atidėti bent 50 litų. Juolab kad lietuviai save vertina kaip rūpestingai tvarkančius savo finansus, taupius, nelinkusius pirkti prekių ne pagal savo kišenę.
Deja, apklausa parodė, kad tik 30 proc. gyventojų pavyksta reguliariai atidėti santaupoms. VPK prekybos priežiūros skyriaus vedėja Kristina Kriščiukaitytė daro išvadą, kad tautiečiai laisvas lėšas ne taupė, o leido vartojimo prekėms pirkti.
Toks žmonių gyvenimo būdas šokiruoja – iš apklausos duomenų matyti, kad jei šeimos pajamos staiga sumažėjus bent per pusę, 34 proc. gyventojų nepragyventų nė mėnesio, šokiruoja, rašo „Lietuvos žinios“.