Ekonomistai tokį tautiečių elgesį aiškina tuo, kad pakritus dujų ir elektros kainoms, atslūgo lietuvių baimės dėl finansinės ateities – jie toliau ėmė taškyti sutaupytu pinigus, kuriuos trumpam buvo leisti sustoję.
Praūžus juodajam penktadieniui, per kurį prekybininkai pirkėjams žadėjo dideles, tikras ar nelabai tikras nuolaidas, aiškėja, kad lietuviai, nepaisant niūrių ekonominių prognozių artimiausiai ateičiai, nusiteikę optimistiškai ir pinigus vėl leido į kairę ir į dešinę:
„Užsisakinėjot kažką per nuolaidas? – Užsisakinėjau vaikui batus. Labai didelė nuolaida, vietoj 75 eurų – 30. O į parduotuves fiziškai nejau.“
„Išleidau 50 eurų. Lūpų dažai ir blizgis.“
„Prieš juodąjį nusipirkau, galvojau čia bus teisingiau.“
„Prieš tą penktadienį jau daugelis parduotuvių pradeda taikyti tas nuolaidas.“
Tačiau pagundai pirkti per juodąjį penktadienį pasidavė ne visi:
„Tikrai ne. Aš perku to, ko man reikia, o ne to, ko nereikia.“
„Jeigu žinočiau, kokia kaina buvo prieš tai, ir tikrai bučiau mačiusi, kad yra nuolaida, tikrai bučiau galbūt nusipirkusi, bet nemėgstu grumdytis tarp žmonių.“
„Nepasirodė pigiau, pasirodė tas pats, tik pakeltos kainos, paskui biškį sumažintos.“
„Kadangi prekės iš anksto buvo atrinktos, aš žinojau jų kainas.“
„Nesinaudoju. Nes man atrodo, ten padidintos buvo kainos gerokai prieš tai.“
O prekybininkai giriasi rekordiniais nuolaidų savaitgalio pardavimais.
Pasak vienos iš internetinių parduotuvių, juodąjį penktadienį žybsinčiomis akcijomis susigundę žmonės išleido trigubai daugiau pinigų nei įprastą dieną. O ir palyginti su pernai metų „Black friday“ – 20 proc. daugiau.
„Per savaitgalį suprekiavom daugiau nei už milijoną eurų, tai penktadienį kažkur apie pusę mln. sudaro tos sumos“, – tvirtina „Varlė.lt“ atstovas Justinas Kaušinis.
Panašiais skaičiais giriasi ir kita internetinė parduotuvė. Sako, kad šiemet pardavimai, palyginti su įprasta diena, augo keturis kartus.
„Šiais metais pardavėme 12 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Tai tikrai – augimas yra ženklus“, – kalba „Pigu.lt“ atstovas Nerijus Mikalajūnas.
Pasak Mikalajūno, populiariausios jų parduotuvėje buvo – elektronika, žaislai bei baldai.
„Žmonės ruošiasi Kalėdoms, nes nemažai dovanų elfai supakavo būtent juodojo penktadienio metu, ir taip pat matome labai paruoštų pirkinių, didesnių – kompiuteriai, kompiuterinė technika, audio ir video technika, telefonai, taip pat ir baldai“, – sako N. Mikalajūnas.
O kitoje parduotuvėje buvo ir absoliučių bestselerių, štai kaip ausinės: „Populiariausia prekė šiemet buvo „Marshall“ ausinės, kurios yra apie 100 eurų.“
Įprasta jų kaina – 120 eurų. Tad jas pirkę penktadienį sutaupė 20 eurų. Iš viso nupirko daugiau 200 vienetų. Kitas šios parduotuvės pardavimų lyderis per nuolaidų penktadienį – gazuotų gėrimų gaminimo aparatas, kuris su nuolaida vietoj 107 eurų, kainuoja 70.
Parduotuvės atstovas sako, kad populiariausias prekės šiemet, panašios kaip ir kiekvienais metais – buitinė technika, elektronika bei žaislai, kuriuos prieš šventes jau supirkinėja Kalėdų senelio tarnybos darbuotojai.
„Jaučiam, kad žmonės jau perkasi ir Kalėdines dovanas. Žmonės susirūpina joms anksčiau ir ruošiasi. Pirko ir planšetes, kompiuterius, televizorius, ir taip toliau, spektras platus prekių“, – teigia J. Kaušinis.
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas tuo, kad lietuviai vėl ėmė išlaidauti nesistebi. Esą Lietuvos banko duomenys rodo, kad gyventojų indeliai šiuo metu siekia didžiausią lygį nuo metų pradžios, tai reiškia, kad žmonės prikaupė pinigų išlaidoms. Beje, ir lietuvių nuotaikos, anot statistikos departamento, paskutiniu metu stipriai pasitaisė į gerąją pusę.
„Panika dėl krizės, energetikos išteklių ir dėl labai sunkios energetikos žiemos, ji tiesiog nuslūgo, nes nukrito elektros ir dujų kainos, ir bendra panika visuomenėj nukrito“, – tikina A. Izgorodinas.
Tačiau ekonomistas įspėja – į Lietuva po truputį atkeliauja recesija ir ekonomika jau pirmąjį 2023-ųjų pusmetį gali kristi 2–3 procentais. Ir nors dramatiškos situacijos ekonomistas neprognozuoja, sako, kad rekomenduoja pirkinius apgalvoti ir nešvaistyti pinigų tuščiai.
„Yra tam tikra rizika, kad kitais metais, ypatingai pirmą pusmetį, situacija darbo rinkoje nebus tokia gera kaip dabar. Reiškia, kad žmonės turi atsakingai kaupti pinigus ir turėti rezervą bent 6 mėnesiams“, – sako A. Izgorodinas.
Ekonomistas primena, kad lietuviai buvo nustoję išlaidauti dėl infliacijos bei ateities baimių gegužę. Tai rodė mažmeninės prekybos kritimas.