Kol viso pasaulio mokslininkai tebesuka galvą, kaip pažaboti itin pavojingo ūmaus kvėpavimo takų uždegimo SARS viruso plitimą, lietuviai jau siūlo efektyvių kovos priemonių, rašo dienraštis "Lietuvos rytas".
Fizikos instituto aplinkos ir chemijos laboratorijos vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas Vidmantas Ulevičius su keliais pagalbininkais sukūrė metodą, kuris padeda nustatyti, ar atmosferoje yra mirtinas virusas.
Iki šiol naudojami metodai yra nepatikimi, nes nustato tik didelę mikrobų koncentraciją, o tyrimai trunka ilgai, tačiau Lietuvos mokslininkams pavyko įveikti šias problemas.
V.Ulevičius kol kas nenori atskleisti visų bioaerozolių spektrometro darbo ypatybių, nes šiuo metu naujasis prietaisas yra patentuojamas.
Į lietuvių sukurtą bioaerozolių spektrometrą įsiurbtas oras apšviečiamas lazerio spinduliu. Naudojantis tam tikra kompiuterine įranga galima nustatyti biologinius objektus, įvertinti koncentraciją ir gauti jų atvaizdą. Tyrimas užtrunka labai trumpai, o gauti rezultatai - tikslūs ir išsamūs.
V.Ulevičius pasakojo, kad tyrimai su tikru SARS virusu kol kas nebuvo atliekami, nes tai būtų pernelyg pavojinga.
Šiuo metu V.Ulevičius kartu su Amerikos ir Suomijos mokslininkais, taip pat Lietuvoje jau kuriamo Aerozolių technologijų centro specialistais tęsia naujojo prietaiso bandymus.
Vėliau numatoma pradėti jų gamybą. Preliminariais skaičiavimais prietaisas kainuos apie 30 tūkst. eurų (daugiau kaip 100 tūkst. litų).
Lietuviai šiemet jau buvo nustebinę mokslo pasaulį kovodami su mirtinu SARS virusu. Kauno bendrovės "Metromeda" specialistai šį pavasarį sukūrė naujos konstrukcijos prietaisą patalpoms dezinfekuoti - vieną efektyviausių priemonių prieš SARS plitimą.
BNS