Tiesa, pardavėjai sako, kad šiemet turguje žmonių mažiau, nes ragauti patys ir išsirinkti jiems skaniausių kopūstų – negali. O mitybos ekspertai sako, kad raugintas daržoves reikia valgyti, nes jos gali padaryti jums dovanoti ne tik sveikatos, bet ir laimės pojūtį.
Rauginti česnakai, moliūgai, obuoliai, alyvuogės, o kaip gi be raugintų agurkų ir kopūstų. Visi šie rudens ir būsimos žiemos skanėstai nugulė turgaus prekeivių lentynas. Lietuviai, anot pardavėjos Natalijos, raugintas daržoves labai mėgsta, bet visgi tarp jų karaliauja raugintas kopūstas.
„Yra, kur nori patroškinti, tai perka daugiau. – Kiek tas daugiau? – 3 kilogramus perka, jei koks balius, tai ir 10 kilogramų perka“, – sako ji.
Kad žmonės raugintas daržoves mėgsta ir jas perka, patvirtina ir vilniečiai:
„Prie kiekvienos progos.“
„Man skanu.“
„Kaip tik einu pirkti kopūstų.“
„Nupirkau. Va kopūstų pirkau raugintų. Vitaminų labai daug. Reikia valgyti.“
Iš statinės raugintus kopūstėlius traukia jau kiek daugiau nei 50 metų juos pati raugianti ir pardavinėjanti ponia Liucija. Receptas klasikinis – kopūstai, morkos, spanguolės, obuoliai, kmynai. Svarbu tik įdėti tinkamą kiekį druskos – statinei ne mažiau nei 2 kilogramai ir laikyti ne mažiau kaip dvi savaites, kad nesuminkštėtų.
Nors kopūstai atrodo labai skaniai, o pusę maišelio tik euras, bet ponia Liucija sako, kad žmonių perkančių jos kopūstus kol kas mažiau nei pernai.
„Ar pinigų žmonės neturi ar bijo tos koronos“, – teigia pardavėja Liucija.
Liucijos kolegė Zita antrina, kad žmonės raugintų kopūstų turguje ėmė pirkti mažiau, nes nebegali jų paragauti.
„Į turgų jie ateidavo ragauti. Kam rūgštesnių. Ateina, pavyzdžiui, man rūgštesnių, man šviežesnių. Paragauti negali. Ir apsisuka, išeina“, – tikina ji.
Kad ir neparagavę, žmonės renkasi ne tik klasikinius raugintus kopūstus, o už jų kilogramą negaili apie 6 eurų.
„Labai perka raugintus kopūstus su krienais. Tai čia viena populiariausių prekių“, – aiškina pardavėja Inga.
Tiek šviežių, tiek raugintų daržovių žmonės turėtų suvalgyti mažiausiai bent 200 gramų, bet lietuviai jų valgyti nenori – suvalgo dvigubai mažiau nei turėtų. Tačiau ekspertai ragina lietuvius persigalvoti.
„Raugintos daržovės, patekusios į virškinamąjį traktą, sudaro labai labai palankią aplinką daugintis ir būti gyvybingoms žarnyno gerosioms bakterijoms“, – kalba maisto ekspertas Rimantas Stukas.
O nuo gerųjų bakterijų, kurias gauname suvalgę raugintų daržovių, gerėja ne tik sveikata, imuninė sveikata, bet netgi intelekto koeficientas ir nuotaika. Taigi, pavyzdžiui, raugintas agurkas gali tapti puikiu antidepresantu.
„Laimės hormonas yra sintezuojamas didžiąją dalimi, tai reiškia 95 procentai, jo sintezuojama žarnyne, tik 5 procentai smegenyse ir tada tas visas procesas vyksta fiziologiškai puikiai ir impulsai serotonino eina per klajoklio nervo šakneles iki smegenų kamieno ir tuomet pasireiškia tas biologinio veikimo maksimumas ir žmogus tampa laimingesnis“, – aiškina R. Stukas.
Tad raugintas daržoves, o ypač kopūstus, kurie ypač išsaugo vitaminą C, žmonės valgyti gali iki pat pavasario. Tiesa, perdozuoti raugintų daržovių neturėtų žmonės, turintys skrandžio problemų. Mat gali padidėti rūgštingumas, o per didelis gerųjų bakterijų kiekis gali sukelti pilvo pūtimą ar kitus nemalonius pojūčius.