Vismantas Žuklevičius VL žurnalistas
Lietuvos pasieniečiai pernai sulaikė pustrečio milijono pakelių kontrabandinių cigarečių. Šis sveikatai pavojingas gaminys – populiariausia į šalį bandoma gabenti kontrabandinė prekė. Kelerių metų tendencija rodo, kad dažniausiai rūkalus bandoma gabenti iš Baltarusijos, kur jų pakelio kaina nesiekia nė 2 Lt. Tokia maža cigarečių kaina dažną vilioja nusikalsti.
„Taškas“ klesti
Lietuvoje cigarečių pakelis kainuoja vidutiniškai 8 Lt, taigi net 4 kartus brangiau nei Baltarusijoje. Iš diktatoriaus valdomos Rytų kaimynės nelegaliai atgabenti rūkalai mūsų šalyje dažniausiai parduodami po 4 Lt už pakelį. Ne tik kontrabandininkai gerai uždirba, bet ir nikotino gerbėjai gerokai sutaupo. Sutaupo ir pensininkas Jonas iš Rumšiškių miestelio. Pigesnių cigarečių rūkalius vyksta į netoli esantį Kauną.
„Kur perku, nesakysiu, nenoriu žmogaus išduoti, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Jonas, per dieną sutraukiantis iki pusės pakelio cigarečių. – Imu „Fest“ ir „Minsk“ (Gardino tabako fabrike „Neman“ gaminamų cigarečių rūšys – red. past.). Už pakelį prašo 4 Lt, bet man parduoda už 3,5 Lt.“
Rumšiškietis pripažino, kad į nelegalų prekybos kontrabandinėmis cigaretėmis „tašką“ užsuka ne tik taupantys pensininkai. „Atvažiuoja ir su geromis mašinomis“, – atvirai kalbėjo Jonas. Pasak jo, kartais pardavėjai parduoda tik 10 pakelių cigarečių. Taip esą daroma tam, kad visiems klientams jų užtektų iki kitos prekių siuntos.
Pasiteiravus, ar remdamas kontrabandininkus, jis elgiasi tinkamai, Jonas suirzo: „O valstybė gerai elgiasi, kainas užkeldama?! Ar logiška konfiskuotas cigaretes naikinti? Latvijoje tokių galima legaliai nusipirkti pigiau. Mūsiškiai patys kuria sąlygas kontrabandai klestėti.“
Ir cigarečių, ir degtinės
Su Jono žodžiais sutiko ir vilnietis Juozas: „Kol bus tokia didelė paklausa, bus ir pasiūla. O kodėl nevežti?“ Pritrūkęs cigarečių, sostinės gyventojas laukia šeštadienio ryto. Sutartu laiku vienoje Šeškinės mikrorajono stotelėje jo ir dar kelių pirkėjų laukia apie 25 metų pardavėjas. „Minsk“, „Premjer“ ir „Matrix“ cigarečių pakeliai Šeškinės rūkaliams kainuoja 4,5 Lt.
„Nežinau, ką daryčiau, jei ne Anatolijus (kontrabandinių cigarečių pardavėjas – red. past.). Kioske dvigubai tiek mokėčiau, – abiem šalims naudingu bendradarbiavimu džiaugėsi viename šešiolikaaukščių gyvenantis pašnekovas. – Baltarusiškos (cigaretės) stipresnės, jas maloniau rūkyti. Tokių negausi jokioje parduotuvėje.“
Pasak pakelį cigarečių per dieną sutraukiančio Juozo, Anatolijaus parduodamų cigarečių pasirinkimas platus. Be minėtų „Minsk“, „Premjer“ ir „Matrix“, iš vaikino galima įsigyti ir „Queen“ bei NZ rūšių cigarečių. Be to, Anatolijus savo klientams už gerą kainą siūlo ir baltarusiškos degtinės, o moterys iš jo įsigyja iš kaimyninės šalies atvežtų maisto produktų.
Pasiteisino sienos kontrolės įranga
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, 2013 m. pasieniečiai iš viso sulaikė 2 mln. 536 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Tai 4 proc. daugiau nei 2012-aisiais, kai į VSAT pareigūnų rankas pateko 2 mln. 428 tūkst. pakelių.
Pasak VSAT pareigūnų, pastaraisiais metais smarkiai mažėja bandymų gabenti kontrabandinius rūkalus iš Rusijos. „Pernai valstybės sienos ruože su Karaliaučiaus sritimi pasieniečiai perėmė 116 tūkst. pakelių cigarečių, 2012 m. – 132 tūkst., 2011 m. – 295 tūkst., 2010 m. – 637 tūkst., o 2009 m. – net 920 tūkst. pakelių“, – statistikos duomenis vardijo VSAT viešųjų ryšių specialistas Kęstutis Norvaišas.
Kontrabandos srautų mažėjimas iš Karaliaučiaus srities akivaizdus. Tam didelės įtakos turėjo pastaraisiais metais čia atlikti sienos apsaugos stiprinimo darbai ir įdiegta moderni sienos kontrolės įranga. Techninėmis priemonėmis šiuo metu ištisą parą bet kokiomis oro sąlygomis kontroliuojamas visas Nemunu einantis sienos ruožas, todėl čia kontrabandininkai retai ryžtasi iš Karaliaučiaus srities į Lietuvą gabenti cigaretes. Užfiksavus įtartiną judėjimą VSAT ekipažams tereikia nuvykti į tą vietą ir sulaikyti pažeidėjus. Tai viena priežasčių, kodėl kontrabandininkai savo veiklą perkėlė į pasienį su Baltarusija.
Rusiškas cigaretes keičia baltarusiškos
Ilgiausia Lietuvos valstybės siena su Baltarusija pastaraisiais metais tampa ir pačia nesaugiausia. Pasak K.Norvaišo, pernai šiame rytiniame Lietuvos pasienyje VSAT pareigūnai sulaikė 1 mln. 365 tūkst. pakelių cigarečių. „Užpernai prie sienos su Baltarusija sulaikyta 1 mln. 290 tūkst. pakelių, 2011 m. – 1 mln. 49 tūkst., 2010 m. – 375 tūkst., o 2009 m. – 264 tūkst. pakelių rūkalų“, – „Valstiečių laikraštį“ informavo VSAT viešųjų ryšių specialistas.
Pasieniečiai pernai iš viso išaiškino 409 kontrabandos atvejus, arba 20 proc. mažiau nei 2012-aisiais, kai buvo nustatyta 512 tokių nusikalstamų veikų. Daugiausia tokių atvejų – 258 – pernai užfiksuota prie sienos su Baltarusija. 2013 m. pasienyje su Rusija VSAT pareigūnai užkardė 50 kontrabandos gabenimo atvejų, 2012-aisiais – 62. Dar 100 kontrabandos atvejų pasieniečiai praėjusiais metais užfiksavo šalies viduje. 2013 m. pasieniečiai iš viso sulaikė 540 kontrabandą gabenusių asmenų.
Lietuvos juodojoje rinkoje įsitvirtino dažniausiai kontrabanda gabenamos „Fest“, „Minsk“, „Matrix“, „Premier“, „Queen“, NZ rūšių cigaretės. Šios baltarusiškos cigaretės Lietuvoje pakeitė anksčiau ypač populiarius „Saint George“ rūkalus, gaminamus Rusijoje.
Rizikuoja su didesniais kiekiais
Pernai kontrabandinių rūkalų sulaikyta truputį daugiau, tačiau bendras kontrabandos atvejų skaičius sumažėjo penktadaliu. Tad pastebima, kad per sieną bandoma gabenti vis didesnius cigarečių krovinius, pavyzdžiui, 2012 m. pasieniečių sulaikyto vieno krovinio dydis buvo vidutiniškai 4 tūkst. 926 pakeliai, o pernai – jau 6 tūkst. 437 pakelių.
Kaip ir ankstesniais metais, taip ir pernai, kontrabandos priežastys išlieka tos pačios. Pagrindinė jų – tabako gaminių kainų ES ir jai nepriklausančiose kaimyninėse šalyse skirtumai. Pavyzdžiui, Baltarusijoje populiariausių rūšių cigarečių pakelis kainuoja apie 1,7 Lt. Neteisėtai atgabentas į Lietuvą, jis juodojoje rinkoje pabrangsta nuo 2 iki 4 kartų. Beje, Rusijoje populiarių cigarečių pakelis kainuoja beveik dvigubai brangiau nei Baltarusijoje – apie 3 Lt.
Kontrabandinių cigarečių paklausą augina ir socialinės problemos šalyje: didelis nedarbas, maža gyventojų perkamoji galia, visuomenės tolerancija kontrabandai. Nusikaltėlių pinigines pučia ir tokiam nelegaliam verslui palanki geografinė Lietuvos padėtis.