2022-aisiais peršalimo ligos vyravo visus metus. Vien per visą gruodžio mėnesį vaistinių preparatų nuo peršalimo buvo įsigyta 2 kartus daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, teigia „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.
Per šių metų sausio mėnesio pirmąsias žmonės įsigijo 40 proc. daugiau peršalimo simptomams malšinti skirtų preparatų negu pernai tokiu pat periodu, bet lyginant su gruodžiu atrodo, kad peršalimas slūgsta.
„Pastebime, kad žmonės taip pat daugiau dėmesio skiria ne tik ligų simptomų malšinimui, bet ir imuniteto stiprinimui. Gruodį pasiekus aukščiausią peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligų piką žmonės per visą mėnesį įsigijo 30 proc. daugiau vitaminų, skirtų stiprinti imunitetą.
Pirmojoje sausio mėnesio pusėje maisto papildų imunitetui yra perkama 40 proc. daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu, o iš jų populiariausias – vitaminas C. Jo taip pat įsigyjama 40 proc. daugiau nei pernai sausio pradžioje“, – nurodo R. Lipnevičiūtė.
Pacientai šiuo laikotarpiu dažniausiai skundžiasi šlapiu ir sausu kosuliu, gerklės perštėjimu ir skausmu, nedidele temperatūra, užgulta nosimi. Tad visi preparatai šiems simptomams lengvinti ir patenka į gyventojų pirkinių krepšelius, sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
„Peršalimo sezonu metu daugiausiai yra perkami vitamino D maisto papildai, pastilės nuo gerklės skausmo, preparatai nuo kosulio ir peršalimo, nosies lašai slogai gydyti“, – papildo „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.
Lietuviai šluoja preparatus nuo kosulio
Šiuo metu vaistinėse fiksuojamas kai kurių preparatų nuo kosulio vaikams trūkumas. Teigiama, kad dalis jų turėtų vėl atsirasti vaistinėse artimiausiu metu.
„Planuojama, kad artimiausiu metu dalies trūkstamų preparatų tiekimas vėl bus atstatytas, tad jų vėl bus galima įsigyti vaistinėse“, – teigia I. Tėvelienė.
Vienų ar kitų medikamentų trūkumo dėl tiekimo sutrikimo pasitaiko periodiškai, bet šiuo metu masinio kokio nors preparato sutrikimo „Eurovaistinėje“ nėra.
„Jeigu, visgi lokalioje vaistinėje kažkokių preparatų neradote, drąsiai kreipkitės į vaistininką, kuris, jei kalbame apie nereceptinius vaistus, galės pasiūlyti alternatyvų medikamentą, o jei vaistas receptinis – patikrins, kurioje artimiausioje vaistinėje galite jų įsigyti arba nukreips į mediką“, – nurodo R. Lipnevičiūtė.
Turintiems galimybę rekomenduojama naudotis internetinėmis vaistinėmis – nuotoliniu būdu jau galima įsigyti ne tik nereceptinių, bet ir receptinių vaistų – juos į namus pristato kurjeris.
„Ši paslauga ir buvo įgyvendinama, siekiant palengvinti kelią pacientams apsirūpinti būtinais gydytojo paskirtais vaistais net neišeinant iš namų. Tai itin svarbu ir patogu vyresniems gyventojams, sergantiems ir nenorintiems eiti į fizines vaistines bei neįgaliems asmenims, kurie dėl judėjimo negalios ar laikinų sveikatos sutrikimų negali patys nuvykti iki vaistinės. Neturint galimybės naudotis internetu, galima skambinti telefonu ir pasiteirauti, kurioje vaistinėje yra reikalingas preparatas bei pasikonsultuoti dėl galimos vaisto alternatyvos“, – komentuoja I. Tėvelienė.
Nors patys pacientai kone labiausiai kai kurių vaistų trūkumą pajuto rudens pabaigoje, pradėjus įsibėgėti respiracinių infekcijų sezonui, gydytojai pažymi, kad ši problema nėra nauja. Kone labiausiai ji aktualizavosi pandemijos metu ir prasidėjus karui Ukrainoje.
Apie tai daugiau skaitykite: Globalus vaistų trūkumas: ar šiemet vėl teks blaškytis ieškant vaistų ir kas dėl to kaltas?
Pasikeitę gyventojų įpročiai
Palyginus spalio ir gruodžio mėnesius, preparatų nuo kosulio ir peršalimo pardavimai padidėjo daugiau nei dvigubai, teigia „Gintarinės“ vaistinės rinkodaros vadovė.
„Vitamino D ir vitamino C pardavimai išlieka aukštame lygmenyje nuo pat rugsėjo mėnesio – žmonės užsiima susirgimų prevencija jau nuo pat ankstyvo rudens, tad sirgimo laikotarpiu išauga tik apie 30 proc.
Praėjusių metų pabaigoje itin išaugo ir gripo testų pardavimai. Vien gruodžio mėnesį gyventojai jų nupirko daugiau nei 6300 vienetų. Taip pat gruodį, palyginti su lapkričiu, „Gintarinės vaistinės“ tinkle 30 proc. išaugo greitųjų COVID-19 testų pardavimai“, – nurodo I. Tėvelienė.
Dar viena aiški šio žiemos sezono tendencija – suaktyvėjęs gyventojų skiepijamasis nuo gripo.
„2022 m. rugsėjo-gruodžio mėnesiais mūsų vaistinėse pasiskiepijusių nuo gripo asmenų skaičius buvo didesnis kaip 2,5 tūkst., o tai yra beveik 40 proc. daugiau nei tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu. Kadangi šį sezoną sergamumo gripu mastai gerokai išaugo būtent gruodžio mėnesį, natūralu, kad paskutinį metų mėnesį taip pat daugiau žmonių skubėjo pasiskiepyti – besiskiepijančių skaičius buvo beveik 5 kartus didesnis nei 2021 m. gruodį.
Gyventojus ir toliau kviečiame vadovautis sveikatos specialistų rekomendacijomis – tiems, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo gripo rudens sezoną, vis dar labai naudinga tai padaryti iki pat pavasario, kol išlieka rizika užsikrėsti gripu“, – sako I. Tėvelienė.
R. Blynas pastebi, kad gyventojai pastaruoju metu pradeda taupyti, atsakingiau renkasi prekes ir pirmiausia klausia kainos.
„Keičiasi apsipirkimo įpročiai – dažnai gyventojai renkasi prekes internetu. Taip pat pastebime, kad gyventojai tampa sąmoningesni ir pajutę pirmuosius ligos simptomus, pirmiausia, skuba įsigyti gripo ir COVID-19 testus, dėvi kaukes“, – nurodo jis.