Pasidžiaugę, kad dėl priimtų įstatymų Lietuvoje pirmą kartą po nepriklausomybės atkūrimo sumažėjo alkoholinių gėrimų vartojimas ir dėl jo kylančios sveikatos problemos, Seimo nariai ketina ir toliau žengti tautos blaivinimo keliu. Ketinama užpildyti įstatymo spragą, pagal kurią po 22 valandos alkoholio vis dar galima išsinešti iš viešojo maitinimo įstaigų.
Seime šiandien buvo surengta spaudos konferencija pavadinimu „Pasiektas lūžis mažinant alkoholio vartojimą Lietuvoje“. Joje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas su pakviestais specialistais pristatė teigiamus alkoholio vartojimo pokyčius, tačiau žadėjo nesustoti – planuojama, kad netrukus alkoholinių gėrimų po 22 valandos nebebus galima išsinešti ir iš restoranų bei kavinių.
Sergama mažiau
Spaudos konferencijos dalyviai džiaugėsi, kad praėjusiais metais, palyginti su 2007-aisiais, sumažėjo psichikos sutrikimų dėl alkoholio vartojimo. Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius, medicinos mokslų daktaras Valentinas Mačiulis pristatė duomenis, pagal kuriuos alkoholinių psichozių sumažėjo beveik 12 procentų.
Blaivybės sąjūdžio vadovas Aurelijus Veryga papildė, kad praėjusiais metais sumažėjo ne tik alkoholinių psichozių, bet ir alkoholio intoksikacijų. 2008 metais užfiksuota 315 atvejų mažiau nei metais prieš. Tačiau jis pabrėžė, kad dar tik laukiama dėl alkoholio vartojimo atsiradusių lėtinių ligų proveržio – tai bus pasekmės gėrimo tempo iki 2008 metų.
A. Veryga sakė, kad labai reikšmingai sumažėjo ir vaikų nuo 7 iki 14 metų amžiaus, gydytų nuo alkoholio intoksikacijos. Skaičiuojant šimtui tūkstančių gyventojų, skaičius krito nuo 105 iki 81.
Anot Blaivybės sąjūdžio vadovo, ūmių alkoholio vartojimo sukeltų ligų mažėjimą lėmė apribota alkoholio reklama, padidėjusi jo kaina ir gyventojų perkamumo galios sumažėjimas. „Žmonės mažiau pinigų turi, todėl ir šiemet vartojimas turėtų mažėti“, - spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.
V. Mačiulis tvirtino tikįs, kad sergamumas mažės ir toliau. „Pirmas lūžis jau įvyko“, - pareiškė psichiatrijos ligoninės direktorius. Sumažėjus alkoholinės psichozės atvejų, ligoninė neteko daugiau nei milijono litų. V. Mačiulis juokavo, kad jis, kaip ligoninės vadovas, nori, kad jo darbuotojai uždirbtų daugiau, tačiau džiaugėsi, jog ligoninė neuždirbo tų pinigų. „Žmonėms taip sveikiau“, - sakė jis.
Išgeriama vis dar bene daugiausiai ES
Valstybės tabako ir alkoholio kontrolės (VTAK) tarnybos direktorius Česlovas Balsys informavo, kad 2007 metais vienam gyventojui parduota 14,3 litro absoliutaus alkoholio. Nuo 1965 metų Lietuva dar niekada nebuvo pasiekusi tokio skaičiaus. Tačiau 2008 metais sulaukta geresnių žinių – vienas gyventojas įsigijo vidutiniškai 13,2 litro, 9,4 procentais mažiau, absoliutaus alkoholio. Tačiau Č. Balsys atkreipė dėmesį, kad vartojimo lygis yra vis dar žymiai didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis. ES nustatyta saugi riba – 7 litrai.
Žurnalistams buvo pateikta informacija, kad 2007 metais Europos Sąjungoje už mus daugiau alkoholio vartojo tik Liuksemburgas. Ypač blogai esą atrodė vaikų girtavimas – tiek berniukai, tiek mergaitės yra antri pagal išgeriamą alkoholinių gėrimų kiekį. Daugiau berniukai išgeria tik Estijoje, o mergaitės – Didžiojoje Britanijoje.
Lietuva blaivės po 22 valandos?
Konservatorius Antanas Matulas tikino, kad jis yra pasiryžęs ir toliau tobulinti teisinę bazę. Seime jau įregistruotas Alkoholio kontrolės įstatymo papildymo projektas, pagal kurį po 22 valandos viešojo maitinimo įmonėse nebūtų galima išsinešti alkoholinių gėrimų. Jei Seimas pritartų, toks draudimas įsigaliotų nuo liepos 1 dienos.
A. Matulas teigė, kad taip svarstoma griežtinti ir alkoholio reklamos ribojimus televizijoje. Šiuo metu televizijos kanalai gali transliuoti alkoholio reklamą tik nuo 23 iki 6 valandos ryto.
Taip pat bus siekiama skirti daugiau dėmesio švietimui ir socialinei informacijai apie alkoholio vartojimo žalą.