Norint sumažinti itin didelį prakaitavimą – hiperhidrozę, žmonės vis dažniau renkasi botulino toksino injekcijas į pažastis. Tiesa, verta pabrėžti, kad vyrai šią procedūrą yra pamėgę lygiai taip pat, kaip ir moterys.
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus gydytoja Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė pasakoja, kad tokia procedūra itin sparčiai populiarėja Lietuvoje, o ypač – prieš šiltąjį laikotarpį.
Prakaitas pasišalina per kitas vietas
Botulinas leidžiamas specialiais švirkštais, naudojant ploną adatą. Priklausomai nuo norimo efekto, prakaitavimo kiekio ir pažasties dydžio, leidžiamas skirtingas skaičių injekcijų. Tačiau ar ši procedūra nėra pavojinga žmogaus sveikatai ir odai? Gydytojos G. Stundžaitės-Baršauskienės teigimu, tai tikrai nėra pavojinga procedūra.
„Su prakaitu išsiskiria dalis nereikalingų medžiagų, tokių kaip šlapalas ar įvairūs toksinai. Procedūros metu mes blokuojame tik tą vietą, kurioje labiausia yra susikaupusios prakaito liaukos, pažastyse. Visas kitas kūnas lygiai taip pat prakaituoja“, – sako ji.
Saugiau už antiperspirantus
Gydytoja pasakoja, kad procedūros metu yra užblokuojama jungtis tarp nervo ir prakaito liaukos, ji negauna impulso ir nebegamina prakaito. Jos teigimu, tai yra net saugiau už tam tikras kitas prakaito mažinimo priemones.
„Tai yra ženkliai saugiau nei visi antiperspirantai su įvairiais aliuminiais, nes jie užkemša prakaito liauką, ji vis tiek produkuoja prakaitą ir neišskiria jo“, – priduria gydytoja.
G.Stundžaitė-Baršauskienė pabrėžia, kad moksliniuose darbuose yra minimi atvejai, kai antiperspirantai galėjo prisidėti prie onkologinių ligų ir pūlinių.
Botuksino injekcija, pašnekovės teigimu, yra cheminis elementas, kurį vėliau mūsų organizmas suskaido. Toks procedūros poveikis išsilaiko gana įvairiai, nuo pusės iki metų laiko.
Renkasi sportininkai ir modeliai
„Kai kuriems žmonėms prakaitavimas susireguliuoja po pusės metų, kitiems greičiau. Tai grįžtamasis procesas. Priklauso nuo žmogaus organizmo ir medžiagų apykaitos. Pats populiariausias modelis – pasidaryti procedūrą vieną kartą per metus prieš šiltąjį sezoną“, – pasakoja pašnekovė.
G.Stundžaitės-Baršauskienės teigimu, botulino toksino injekcijas į pažastis yra pamėgę sportininkai, modeliai ar net lektoriai. „Ši procedūra yra gana populiari žmonių tarpe, kurie nuolatos bendrauja su klientais ir patiria tam tikrą stresą“, – paaiškina ji. Dėl įvairių priežasčių botulino toksino injekcijos neveikia apie 2 proc. žmonių. Todėl, anot gydytojos, yra labai svarbu prieš atliekant procedūrą, išbandyti tokią injekciją ant tam tikros kūno vietos ir pasižiūrėti, ar ji suveiks.
Netinka nėščiosioms ir maitinančioms
„Niekada neatliksime šios procedūros nėščiai ar maitinančiai moteriai. Taip pat jeigu ant odos bus tam tikrų sužeidimų ar neseniai atlikta depiliacija. Tokiais atvejais ženkliai padidėja uždegimų rizika“, – sako moteris.
Paklausus, kokia yra vidutinė tokios procedūros kaina, gydytoja tikina, kad kaina priklauso nuo klinikos, injekcijų skaičiaus ir pažasties dydžio. „Tačiau dažniausia ji svyruoja tarp 250 – 300 eurų“, – atskleidžia ji.