Lietuvos diplomatai tikisi, kad pernai gruodį Europos Sąjungos vadovų pasirašyta Lisabonos sutartis leis ES vykdyti ambicingesnę užsienio politiką.
Kalbėdamas ketvirtadienį Vilniuje vykusioje diskusijoje "Lisabonos sutartis - kas toliau?", Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis pabrėžė, kad Lietuva suinteresuota aktyvia ir veiksminga ES užsienio politika, kuri remtųsi bendromis vertybėmis ir ilgalaikėmis vizijomis, o ne siaurais nacionaliniais interesais.
"Kuo ES bus vieningesnė ir stipresnė, tuo geriau pasaulyje bus atstovaujama ir Lietuvos interesams", - URM, Seimo ir Europos Komisijos atstovybės surengtame renginyje sakė Ž.Pavilionis.
Lietuvos interesai, pasak diplomato, ES išorinių santykių srityje yra aiškūs - plėtoti saugumą ir stabilumą kaimyninėse valstybėse, vykdyti atvirų durų ES plėtros politiką, puoselėti transatlantinius ryšius, skatinti prekybos politikos atvirumą, solidarumą santykiuose su Rusija ir sprendžiant Kosovo klausimą.
Anot URM, Lisabonos sutartyje numatyta įsteigti Vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai pareigybę, kuriama Europos išorinių veiksmų tarnyba, didesnis dėmesys skiriamas bendradarbiavimui gynybos srityje. Sutartis užtikrins, kad ES išorinis veikimas bus sklandesnis, vieningesnis, o kartu ir veiksmingesnis.
Be naujovių užsienio politikos srityje, Lisabonos sutartis įtvirtina pamatinį principą tausoti kiekvienos šalies kalbų ir kultūrų įvairovę. Įgyvendindami sutartį, Europos Parlamentas ir nacionaliniai parlamentai įgys daugiau galių, ES Tarybos balsavimo tvarka labiau atspindės ES šalių ir jų gyventojų požiūrį į svarstomus sprendimus. Bus geriau ginamos pagrindinės ES piliečių teisės ir aiškiau atskirta, už ką atsakingos ES ir už ką - valstybių narių valdžios institucijos.
Sutartyje numatyta, kad sprendimai ES lygiu bus priimami tik tada, kai jie bus veiksmingesni nei priimti vietiniu ar nacionaliniu lygiu. Atsiras naujos galimybės patikimiau apsirūpinti energijos ištekliais ir stabdyti klimato kaitą. Įsigaliojus sutarčiai, Europa galės veiksmingiau kovoti su terorizmu ir nusikalstamomis grupuotėmis, neteisėta migracija ir prekyba žmonėmis. ES šalys teiks tarpusavio pagalbą energetinių krizių, terorizmo išpuolių, stichinių nelaimių ir katastrofų atvejais.
ES šalims ratifikavus Lisabonos sutartį, ji turėtų įsigalioti 2009 metų sausio 1 dieną. Tikimasi, kad Lietuvos Seimas šią sutartį ratifikuos 2008 metų gegužės pradžioje. Pirmoji ir iki šiol vienintelė sutartį ratifikavo Vengrija.
Lisabonos sutartis turėtų pakeisti dėl prancūzų ir olandų atmetimo 2005 metų referendumuose neįsigaliojusią Sutartį dėl Konstitucijos Europai.