Lietuva, remdama Rusijos narystę Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), siekia, kad ši kaimyninė šalis prisiimtų įsipareigojimus, kurie pagerintų prekybos sąlygas. Tai pažymėta išplėstiniame Europos Sąjungos reikalų išorinių ekonominių santykių darbo grupės posėdyje, kuriame pirmadienį buvo aptariamos Rusijos stojimo į Pasaulio prekybos organizaciją aktualijos.
Užsienio reikalų ministerijoje vykusiame posėdyje dalyvavo Lietuvos valstybinių institucijų ir verslo organizacijų ir įmonių atstovai bei Europos Komisijos (EK) Prekybos generalinio direktorato atstovė Rūta Žarnauskaitė.
Pradėdamas posėdį Užsienio reikalų ministerijos Išorinių ekonominių santykių departamento direktorius Albinas Zananavičius padėkojo EK už pastangas spręsti Lietuvai aktualias problemas Rusijos stojimo į PPO procese ir pažymėjo, kad Rusijos stojimas į PPO yra vienas Lietuvos užsienio prekybos prioritetų.
EK atstovė supažindino su Rusijos stojimo į PPO proceso detalėmis, atsakė į verslininkų ir valstybės tarnautojų klausimus. Klausytojus domino, kaip bus sprendžiami dvigubų kainų dujoms, sanitarinių ir fitosanitarinių priemonių taikymo, kvotų mėsos importui, žemės ūkio subsidijų, eksporto muitų, muitinės procedūrų ir tranzito klausimai.
Aptarta, kokią įtaką Rusijos įsipareigojimų PPO įgyvendinimui turės Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano muitų sąjungos sukūrimas.
Posėdžio dalyviai taip pat klausė apie politinius Rusijos stojimo aspektus, atsižvelgiant į Rusijos konfliktą su Gruzija.
Rusija deklaruoja siekį dar šiais metais užbaigti stojimo į PPO derybas ir tapti PPO nare 2012 metų pradžioje.
Anot EK atstovės, technines Rusijos stojimo problemas galima išspręsti per pusmetį. Ar Rusija taps PPO nare iki 2011 metų pabaigos, priklausys nuo daugelio faktorių, visų pirma – suinteresuotų šalių politinės valios rasti sprendimus jautriems dar nesutartiems klausimams.
Nuo 2010 metų vasaros Rusijos stojimo į PPO procesas, esant politinei paramai iš JAV ir ES, vyksta ypač intensyviai. Siekdama tapti PPO nare, Rusija privalo užbaigti daugiašales derybas dėl nacionalinių teisės aktų atitikimo PPO reikalavimams ir užtikrinti jų įgyvendinimą.
Pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, 2010 metų lapkričio mėnesį ES ir Rusijai pavyko pasiekti susitarimą dėl dviejų svarbių klausimų: Rusijos įsipareigojimų dėl eksporto muitų ir geležinkelio tarifų suvienodinimo. Šiuos klausimus Lietuva nuolat kėlė kaip vieną pagrindinių sąlygų Rusijos narystei PPO. Daugiašalės derybos tęsiasi ir Lietuva siekia, kad įsipareigojimus, kurie ypač pagerintų prekybos sąlygas, Rusija prisiimtų ir kitose srityse.