Tarptautinės bendruomenės atstovai trečiadienį griežtai pasmerkė nepakantumo žydams ir gėjams apraiškas. "Man labai neramu ir sunku suprasti, kaip tokios publikacijos rado tokią matomą vietą Lietuvos spaudoje", - trečiadienį sakė JAV ambasadorius Lietuvoje Stephenas Mullas (Styvenas Malas).
"Lietuva pelnė pagarbą kaip stiprios demokratijos valstybė, gerbianti mažumų teises, sudaranti galimybes kitaip mąstantiems žmonėms išdėstyti savo požiūrį. Būtent dėl tos stiprybės Lietuva tapo tokia patrauklia NATO ir Europos Sąjungos partnere", - sakė JAV ambasadorius.
Pasak S. Mullo, būtent todėl keista matyti, kad "kažkas mėgina sukelti šioje šalyje neigiamus jausmus keistais teiginiais, kad šios nedidelės mažumos valdo pasaulį".
"Tai man primena taktiką, kuria Vokietijoje naudojo naciai savo politiniams tikslams. Prisimenant, kad tokia taktika buvo naudojama žmonių pavergimui ir baisiems antidemokratiniams tikslams, derėtų būti atsargiems ir pasmerkti ją", - pabrėžė S. Mullas.
Europos Komisijos (EK) delegacijos Lietuvoje vadovas, ambasadorius Michaelas Grahamas (Maiklas Grehemas) trečiadienį Vilniuje pareiškė, kad "antisemitizmas, rasizmas ir kitataučių baimė nesuderinami su esminiais Europos Sąjungos principais, ir neturi vietos šiuolaikinėje Europos Sąjungoje".
Susitikime su Lietuvos žydų bendruomenės pirmininku Simonu Alperavičiumi M. Grahamas solidarizavosi su žydų bendruomene "po piktų straipsnių ir karikatūrų", per pastarąsias kelias savaites išspausdintų "Respublikos" dienraštyje.
Pasak ambasadoriaus, nerimą kelia tai, kad šis dienraštis turi pakankamai didelį skaitytojų ratą.
M. Grahamo manymu, valstybės vadovams, visoms partijoms yra itin svarbu vieningai pareikšti aiškią poziciją apie šiuos "Respublikos" leidėjo Vito Tomkaus straipsnius, pasmerkti antisemitizmo apraiškas.
EK delegacijos vadovo teigimu, aiški pozicija yra "tiesiog būtina" prieštaringos praeities apsunkintai Lietuvai, kur Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų pagalbininkai nužudė daugiau kaip 200 tūkstančių žydų. Ambasadorius minėjo vieną pastarųjų "Respublikos" publikacijų, kurioje autorius džiaugiasi savo populiarumu.
"Hitleris taip pat tam tikra prasme buvo žymus. Esu tikras, kad Lietuvai ir lietuviams nereikia tokio populiarumo", - sakė M. Grahamas.
S. Alperavičius taip pat teigė manąs, kad šios publikacijos iš "nacių arsenalo" daugiau kenkia Lietuvai nei žydams. "Nežinau tikrųjų V. Tomkaus motyvų, gal tai yra ir patologinis antisemitizmas, bet manau, kad šių straipsnių tikslas gali paaštrinti šalyje kilusią krizę, supriešinti žmones".
EK ambasadorius taip pat pridūrė, kad šie straipsniai "Respublikos" dienraštyje užsipuola ir homoseksualus. ES tvirtai pasisako prieš bet kokias diskriminacijos formas, taip pat - ir prieš homofobiją, teigė M. Grahamas.
EK delegacijos vadovas priminė, kad antisemitizmo banga neseniai buvo kilusi ne vienoje ES šalyje. Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) jau ėmėsi iniciatyvos smerkiant rasistinius puolimus prieš žydus.
Viename populiariausių Lietuvos dienraščių išplatinti antisemitinio pobūdžio tekstai sukėlė griežto pasipiktinimo bangą tiek Lietuvoje, tiek tarp užsienio valstybių.
Žinomas holokausto istorikas, Lietuvos ambasadorius Izraelyje Alfonsas Eidintas pirmadienį buvo iškviestas į Izraelio užsienio reikalų ministeriją pasiaiškinti dėl Lietuvos dienraštyje išspausdintų antisemitinio turinio tekstų.
Lietuvos Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas paprašė Valstybės saugumo departamentą ir Generalinę prokuratūrą ištirti visuomeninių organizacijų nusiskundimus dėl dienraščio "Respublika" vyriausiojo redaktoriaus V. Tomkaus straipsniuose esą kurstomos tautinės, rasinės ir kitokios nesantaikos.
Generalinė prokuratūra trečiadienį pranešė, kad dėl pastarojo meto publikacijų "Respublikoje" buvo kreiptasi į Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją bei Žurnalistų etikos inspektorių. Prašoma įvertinti V. Tomkaus rašinių "Kas valdo pasaulį" teiginius apie žydus ir netradicinės orientacijos žmones - ar minėtose publikacijose nėra tyčiojimosi, niekinimo, neapykantos skatinimo ar diskriminavimo kurstymo.
Premjeras Algirdas Brazauskas tokius straipsnius antradienį pavadino neatsakingais ir teigė, kad "jie jokios Lietuvai naudos nedaro".
Religines, antisemitines, rasines ir kitas netolerancijos apraiškas kategoriškai pasmerkė Užsienio reikalų ministerijos atstovai.
Jungtinių Valstijų ambasados Lietuvoje atašė spaudai Anthony Pahigianas (Entonis Pahigianas) BNS antradienį sakė, kad JAV ambasada "su pasitenkinimu pažymi, kiek daug Lietuvos visuomenės atstovų sureagavo į jų pastebėtus antisemitinius ir prieš gėjus nukreiptus komentarus žiniasklaidoje".
Pirmadienį nerimą dėl antisemitizmo apraiškų dienraštyje pareiškė Lietuvos žydų bendruomenė, anksčiau - grupė visuomeninių organizacijų ir piliečių, Tautinių mažumų taryba.
Praėjusią savaitę Tautinių bendrijų taryba kreipėsi į Seimo Žmogaus teisių komitetą, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją, Žurnalistų ir leidėjų etikos inspektorių bei Generalinę prokuratūrą ir pareikalavo, kad minėta publikacija būtų teisiškai įvertinta.
Reaguodamas į šį kreipimąsi, praėjusį penktadienį žurnalistų etikos inspektorius Romas Gudaitis pareiškė, kad Lietuvos Konstitucijos nustatyta laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais - tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižimu ir dezinformacija. Be to, anot inspektoriaus, minėtos publikacijos nusižengia Visuomenės informavimo įstatymo nuostatoms.
Dienraštis "Respublika" ligšiolinio visuomenės ir politikų protesto prieš netolerancijos apraiškas dienraščio puslapiuose nekomentavo.
BNS