Prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Gediminas Kirkilas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas ketvirtadienį Lisabonoje kartu su kitais ES šalių lyderiais pasirašys Europos Sąjungos (ES) Reformų sutartį.
Ši sutartis yra prieš dvejus metus europiečių pritarimo nesulaukusios Konstitucijos Europai pakaitalas. 2005 metais Konstituciją Europai referendumais atmetė Prancūzijos ir Nyderlandų rinkėjai.
ES lyderiai dėl sutarties susitarė spalį. Dokumentu siekiama pirmą kartą rimtai atnaujinti ES sprendimų priėmimo sistemą, 2004 metų gegužę į bloką įstojus 10 naujų narių, o šių metų sausį - dar dviem.
BBC primena, jog Reformų sutartis numato du naujus svarbius postus – ES prezidento, renkamo penkeriems metams, ir Vyriausiojo įgaliotinio užsienio politikos ir saugumo reikalams, turėsiančio užtikrinti veiksmingesnį ES užsienio politikos koordinavimą. Visgi bene svarbiausias pasikeitimas, lyginant su Sutartimi dėl Konstitucijos Europai – pakeistas pavadinimas, turintis nuraminti rinkėjų baimes dėl ES virsmo vieningu valstybiniu dariniu.
Sutartis, jei ją ratifikuos visos ES narės, įsigalios nuo 2009 metų sausio 1 dienos. Iš 27 ES narių vienintelė Airija dėl sutarties ketina rengti referendumą, kitos šalys narės ją tvirtins parlamentuose. Vokietija, Prancūzija ir Lenkija yra įsipareigojusios būti tarp pirmųjų šalių, ratifikuosiančių Reformų sutartį, tokiu būdu pagreitindamos šį procesą.
Vizito Lisabonoje metu V.Adamkus Didžiuoju kryžiumi apdovanos buvusį Portugalijos valstybės ir vidaus reikalų ministrą, dabartinį Lisabonos merą Antonio Luisą Santos da Costa. Jo iniciatyva buvo įgyvendintas projektas, kurio dėka Lietuva prisijungė prie Šengeno sistemos.
Ketvirtadienį vakare Lietuvos prezidentas, premjeras ir UR ministras iš Lisabonos vyks į Briuselį, kur penktadienį dalyvaus Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, ES šalių lyderiai numato aptarti energetinius klausimus, klimato kaitą, Europos migracijos politikos, atnaujintos Lisabonos augimo ir darbo vietų kūrimo strategijos įgyvendinimą.
ES valstybių ir vyriausybių vadovai taip pat aptars Prancūzijos prezidento Nikola Sarkozy iniciatyvą sukurti išminčių grupę, kuri turėtų svarstyti ES ateities raidos kryptis ir prioritetus.
Tarybos išvadose numatoma patvirtinti, kad devynios naujosios ES valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, šių metų gruodžio 21 dieną, panaikinus sausumos ir jūrų vidaus sienų kontrolę, įsilies į Šengeno erdvę.