Paliks Gorą
„Numatome visiškai išvesti karius iš Goro provincijos iki 2013 metų pabaigos“, – pranešė R. Juknevičienė. „Šiandien jau esame labai konkrečiame kelyje, vyriausybei priėmus galutinį sprendimą, prasidės praktiniai veiksmai“, – tvirtino ministrė.
Pasak R. Juknevičienės, iki 2013 metų pabaigos atsakomybė už saugumą regione bus visiškai perduota Afganistano pajėgoms, kurios saugumo operacijas jie vykdys savarankiškai.
Vis dėlto Lietuvos kariai ir po 2013 metų pabaigos toliau tarnaus kitose Afganistano vietose. Pavyzdžiui, liks nacionalinis paramos elementas Kandahare ir Kabule.
Pasak ministrės, Lietuva po 2013 metų neplanuoja dalyvauti naujose ISAF misijose.
Gyrė darbą
R. Juknevičienė paaiškino, kodėl toks sprendimas priimtas būtent dabar: lapkričio mėnesį bus baigti provincijos policijos apmokymai. Provincijoje padidintas Afganistano karių skaičius, todėl jau dabar Afganistano pajėgos vis labiau prisiima atsakomybę už saugumą: „Jie jau yra pasiruošė.“
Rasa Juknevičienė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Be to, pasitraukti planuoja ir kitos ISAF šalys. „Tokį sprendimą leido priimti nuoseklus darbas, pažanga yra didelė“, – tvirtino ministrė
R. Juknevičienė gyrė Lietuvos darbą Goro provincijoje: „Pokyčiai dideli, pasikeitė visas provincijos veidas. Ten, kur buvo kalnai, tuščia, dabar jau pilna namų, mokyklų.“ Pasak ministrės, vietiniai žmones dėkoja: „80 proc. vietinių gyventojų palaiko ir remia Lietuvos karių nuveiktą darbą Goro provincijoje.“
Lietuvos kariuomenė gerbiama
R. Juknevičienė taip pat tvirtino, kad Lietuvai ši patirtis yra be galo svarbi: „Tai buvo rizikingas žingsnis – prisiimti tokią atsakomybė, bet Lietuva parodė solidarumą, įnešė didžiulį įnašą į misiją, ir tai turės atsakomąjį poveikį iš NATO pusės. Jeigu mes solidarūs, solidarūs bus ir su mumis.“
Ministrė tvirtina, kad tokių garantijų Lietuva tikrai neturėtų, jei nebūtų dalyvavusi misijoje: „Tai – unikali patirtis. Mes esame lygiavertė ir atsakinga NATO narė, o Lietuvos kariuomenė – labai patikima ir vertinama.“
Paklausta, kada galima tikėtis visiško Lietuvos karių pasitraukimo iš Afganistano, R. Juknevičienė pareiškė, kad viskas priklausys nuo mūsų sąjungininkų: „Kartu atėjome, kartu ir išeisime.“
V. Tamošaitis: laukia didelis iššūkis
Vilmantas Tamošaitis (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas, brigados generolas V. Tamošaitis tvirtino, kad karių išvedimas bus didžiulis ir labai sudėtingas iššūkis, kuris šiuo metu jau yra intensyviai planuojamas: „Išeisime ne vieni, todėl visi veiksmai turi būti sinchronizuoti su sąjungininkais. Ieškome efektyviausių išėjimo būdų. Pradėsime nuo pat kitų metų pradžios.“
V. Tamošaitis džiaugėsi Lietuvos nuveiktu darbu Goro provincijoje: „Mes neišeiname nepadarę savo darbo. Galėsime 2013 metais išeiti garbingai, pakelta galva.“
_______
NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) operacija Afganistane yra svarbiausia ir didžiausia operacija Aljanso istorijoje, kurioje dalyvauja ir Lietuva.
Lietuvos kariuomenė Afganistane vykdo misiją nuo 2002 m. 2005 m. Lietuva prisiėmė įsipareigojimą vadovauti NATO ISAF Provincijos atkūrimo grupei Afganistano Goro provincijoje, kurios veikloje kartu dalyvauja Lietuvos kariuomenės daliniai ir LR užsienio reikalų ministerijos įsteigtos Specialiosios misijos Afganistanui civiliai ekspertai.
Goro provincijoje šiuo metu tarnauja apie 150 Lietuvos karių ir civilių. Šioje provincijoje kartu su kariais ir civiliais iš Lietuvos iki šiol yra tarnavę atstovai iš Bulgarijos, Danijos, Gruzijos, Japonijos, JAV, Kroatijos, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos. Pagrindinės PAG užduotys yra padėti Afganistano valdžiai užtikrinti saugumą ir stabilumą provincijoje, siekiant sukurti tinkamas sąlygas provincijos atkūrimui ir ekonominei plėtrai, taip pat valstybinių institucijų reformai įgyvendinti.
Lietuvos Respublikos specialioji misija, į kurią deleguojami civiliai, remia PAG ir vykdo ilgalaikius vystomojo bendradarbiavimo projektus – finansuoja policijos stočių ir prokuratūros centro, vidurinių mokyklų, elektrinių, mokymo centrų statybą, siekia stiprinti provincijos viešojo administravimo sektoriaus kompetenciją, skatinti vietos gyventojų verslumą ir pajamų iš smulkaus ir vidutinio verslo didėjimą.
Šiuo metu Afganistane tarnauja apie 260 Lietuvos karių.