• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensilvanijos universiteto (JAV) profesorė, mitybos specialistė Barbara Rolls atliko išsamų tyrimą „kalorijų tankio“, arba kalorijų ir maisto svorio santykio.

Pensilvanijos universiteto (JAV) profesorė, mitybos specialistė Barbara Rolls atliko išsamų tyrimą „kalorijų tankio“, arba kalorijų ir maisto svorio santykio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprasčiau tariant, maisto produktai, kurių sudėtyje yra daug vandens – vaisiai, daržovės, skystos sriubos ir troškiniai, kruopų košės – suteikia sotumo jausmą, bet turi mažai kalorijų. Dauguma tokių produktų taip pat turi daug ląstelienos (obuolys vidutiniškai 3 gramus, puodelis virtų miežių – šešis), rašo yahoo.com.

REKLAMA

Taigi, atlikdama savo tyrimą, B. Rolls pastebėjo kai kuriuos dėsningumus – lieknų žmonių paslaptis:

1. Sąmoningai ar tiesiog iš įpročio, dauguma lieknų žmonių valgyti pradeda nuo pakankamai didelio dubens sriubos ar salotų, dėl ko jie vėliau suvalgo mažiau kitokių produktų.

2. Liekni žmonės nemeta visų darbų, kad galėtų prisikimšti maisto, vos pradėjus gurgti pilvui. Bet, kita vertus, jie ir nelaukia, kol skrandis visiškai ištuštės.

REKLAMA
REKLAMA

3. Dailios figūros žmonės skiria laiko sau. Kad ir kas būtų – nepamirškite savęs. Lieknos moterys randa laiko taisyklingai pavalgyti, reguliariai pasimankštinti ir bent retkarčiais užsiimti malonia veikla, kuri mažina stresą – visa tai padeda išlikti liekniems.

4. Genai – tik iš dalies atsakingi už tai, kaip atrodote. Ne mažiau svarbu ir nuo mažens susiformavę, tiesiog „į kraują įaugę“ taisyklingos mitybos įpročiai. Jei vaikystėje su šeima susėsdavote bendriems pietums ar vakarienei ir valgydavote sveiką, naminį maistą, labiau tikėtina, kad ir suaugęs galite didžiuotis dailiomis formomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Ne, dauguma lieknų žmonių nesinešioja su savimi svarstyklių, maisto matavimo indelių ir neskaičiuoja kalorijų... Jie tiesiog neprisikerta tiek, kad neužsisegtų kelnės ir intuityviai renkasi patiekalus su daugiau vaisių, daržovių, vartoja daugiau baltymų ir mažiau riebalų. Vietoje to, kad restorane iškart užsisakytų trijų patiekalų pietus, jis pirma užsisako vieną lėkštę – dažniausiai to užtenka nuvyti alkį šalin, bet nepersivalgyti.

REKLAMA

6. Tyrimai rodo, kad kuo didesnį maisto produktų pasirinkimą turime, tuo daugiau ir valgome. Tačiau valgyti tik vienos rūšies maisto taip pat nerekomenduojama. Liekni žmonės stiprų „rūšinio sotumo jausmą“: suvalgę lėkštę makaronų, jie tiesiog nebenori deserto, jei tai, tarkime – miltinis pyragas.

7. Liekni žmonės nuolat stebi savo svorį. Nebūtina paranojiškai svertis kasdien, bet kartkartėmis užlipti ant svarstyklių nepakenks. Nesisvėrėte penkerius metus, staiga supratus, kad per tą laiką priaugote ir penkis kilogramus, gali ištikti šokas. O panika, drastiškos dietos ir jo-jo efektas prie gero tikrai nepriveda.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų