„Lidl“ dar visai neseniai savo klientams pristatė naujovę – „Geradarių maišelius“, kuriuos galima rasti vaisių ir daržovių skyriuose.
Prekybos tinklo atstovai teigia, kad naujuose maišeliuose yra parduodami netobulai atrodantys, bet vartoti dar tinkami vaisiai ir daržovės, o tokiu būdu siekiama mažinti maisto švaistymą.
Be to, atkreipiamas dėmesys, kad tokių rinkinių kaina siekia 0,75 euro už kilogramą.
Prekybos tinklui klientai padeda utilizuoti pūvančias prekes?
Kainas stebinčio portalo „Pricer.lt“ atstovas Petras Čepkauskas praėjusią savaitę socialiniame tinkle pasidalijo „Geradarių maišelio“ apžvalga.
„Tai parduotuvių nerealizuotų prekių prastūmimo sprendimai su virš 20 proc. sugedusių prekių (na, čia jau kaip pasiseks). O kaina abejotinai gaunasi gera. Tad ar tai pirkti – darykite išvadas patys“, – rašė jis.
P. Čepkauskas savo ruožtu apžvelgė, kas ir kiek kainavo, taip pat ir tai, kokia gavosi tikroji kaina įsigijus tokį maisto produktų rinkinį.
„Svarstyklės buitinės, tai yra kažkokia paklaida, aišku, gaunasi mažiau nei „Lidl“ pora dešimčių gramų, bet tiek to – karšta, nudžiūvo, supuvęs avokadas ant peilio liko.
Taigi, maišelio turinys:
- bananai 1,75 kg – kiek pajuodę, bet valgomi, viskas su jais gerai;
- apelsinai 0,520kg – 0.120kg (1 apelsinas supuvęs);
- avokadai 0,499 kg – visas kiekis sugedęs su puviniu;
- popierinis maišelis – 0,038 kg.
Iš viso pagal „Lidl“ sveria 2,830 kg, pagal buitines svarstykles 2,811 kg, bet čia klausimų nekeliam, nudžiūvo per pora valandų, ant peilio liko.
Krepšelio kaina 2,12 euro – 0,75 euro už kilogramą, atmetus 0,619 kg sugedusių vaisių, kaina gaunama 0,97 euro už kilogramą“, – atliktos ažvalgos rezultatais dalijosi „Pricer.lt“ atstovas.
P. Čepkauskas svarstė, ar siūloma kaina išties motyvuojanti.
„Dabar bananai kainuoja „Lidl“ lentynoje 1,19 euro už kilogramą. Panašu, kad kelias dienas pagulėję bananai pigesni ir sutaupai 18 proc. (0,22 euro už kilogramą), bet prisiminus savaitgalio akciją, kai bananai buvo 0,49 euro už kilogramą – o čia, panašu, tie neparduoti bananai ir bus, susidaro apgaudinėjimo pojūtis.
Apelsinai – dideli, gražūs, lentynoje 1,99 euro už kilogramą, kiti fasuoti sultims 2,33 euro už kilogramą. Čia linksmiau, nes taupai apie 51 proc. (1,02 euro už kilogramą). Bet jei labai panašūs į tuos smulkius, kurie naudojami tinklo sulčiaspaudėse, ir kaina nežinoma“, – praėjusią savaitę rašė P. Čepkauskas.
Atlikus pirminį įvertinimą, pasak jo, galima daryti tam tikras išvadas.
„Nežinomas prekes perki artima lentynai kaina, o jeigu palyginti su akcine kaina, tai ir brangesne. Paimdamas tokį rinkinį, padedi tinklui utilizuoti pūvančias prekes, sumažini prekių kiekį, kurių galimai neišpirks ir reiks utilizuoti arba atiduoti į „Maisto banką“.
Bet kokiu atveju – po maisto nešvaistymo, tvarumo vėliava realiai sprendi tinklo pelningumo didinimo klausimus“, – svarstė P. Čepkauskas.
Ieškom šios sėkmingos iniciatyvos kitose šalyse. Airija tiks? Radom apžvalgėlę, greičiausiai neremiamą #lidl 814 peržiūrų per 3 mėnesius. Airijoje tai dėžutė. Turinys matomas. Dėžutės svoris 7.6kg Kaina 3€, arba 0.39€/kg
Maišelius išpirkdavo per valandą
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad į krepšelį dedami tik tokie vaisiai ir daržovės, kurių galiojimo terminas dar nėra pasibaigęs ir kurie neturi išorinių sugedimo žymių.
Tiesa, L. Skersytė pastebi, kad gali pasitaikyti atvejų, kai įsigyti maisto produktai išties bus praradę savo prekinę išvaizdą.
„Kadangi visose parduotuvėse šį projektą pradėjome vykdyti tik praėjusią savaitę, vaisių ir daržovių atrankos procesą tobuliname.
Į maišelius dedami produktai yra vertinami išoriškai, todėl gali pasitaikyti pavienių atvejų, kuomet išoriškai gerai atrodantis vaisius viduje yra patamsėjęs. Tačiau tokie produktai yra puikiai tinkami, pavyzdžiui, troškiniams“, – teigė ji.
L. Skersytė pastebi, kad keliose „Lidl“ parduotuvėse šie maišeliai buvo išbandyti ir anksčiau.
„Pamatėme, kad pirkėjai juos sutiko itin entuziastingai – produktų maišeliai būdavo išperkami per valandą, kreipinių dėl jų kokybės nesulaukdavome. Būtent todėl buvo nuspręsta šią iniciatyvą įgyvendinti ir visose tinklo parduotuvėse. Ši iniciatyva sėkmingai nuo 2016 m. veikia ir daugelyje kitų šalių“, – pastebėjo pašnekovė.
Kitose šalyse pigiau?
Tačiau P. Čepkauskas atkreipia dėmesį, kad nors „Lidl“ šią iniciatyvą siūlo ir kitose valstybėse, tačiau skirtumų, palyginti su šio prekybos tinklo veikiančiomis parduotuvėmis Lietuvoje, vis tiek yra.
„Ieškom šios sėkmingos iniciatyvos kitose šalyse. Airija tiks?
Radom apžvalgėlę, greičiausiai, neremiamą #lidl – 814 peržiūros per 3 mėnesius.
Airijoje tai dėžutė. Turinys matomas. Dėžutės svoris 7,6 kilogramo, kaina 3 eurai arba 0,39 euro už kilogramą“, – kalbėjo jis.
P. Čepkauskas, remdamasis atliktų apžvalgų medžiaga, teigė, kad supuvusių vaisių proporcija Airijos „Lidl“ parduotuvėse buvo mažesnė.
Klientai turi teisę reikšti pretenzijas
L. Skersytė pastebėjo, kad kleintams, kreipiantis dėl „Geradarių maišeliuose“ esančių produktų kokybės, galioja tos pačios taisyklės, kaip ir dėl bet kurių kitų prekių parduotuvėje.
„Lidl“ internetiniame puslapyje nurodyta, kad tie asmenys, kurie įsigijo netinkamos kokybės maisto prekę, vėliau ją gali grąžinti atgal į parduotvuę ir atgauti sumokėtus pinigus arba gauti tokia pat maisto prekę, tačiau tinkamos kokybės. Tiesa, kad tai būtų galima padaryti, reikia su savimi turėti išsaugotą kasos kvitą, įrodantį, kad už prekes jau buvo sumokėta.
Pašnekovė L. Skersytė taip pat atkreipia paaiškino, kaip yra nustatoma, kada parduodamiems maisto produktams įprastai taikomos nuolaidos.
„Užsakant prekes į sandėlį, visada yra įvertinamas prekės galiojimo laikas, jos pardavimai. Užsakome tiek, kad spėtume prekę parduoti iki galiojimo laiko pabaigos. Turime specialią užsakymo sistemą, kuri įvertina konkrečios parduotuvės pardavimus ir turimą likutį.
Likus paskutinėms dienoms iki tinkamo vartoti termino pabaigos, prekės yra nukainojamos, taip paskatinant jų pardavimą ir mažinant išmetamų produktų skaičių“, – kalbėjo ji.
Prekybos tinklo atstovė priduria, kad besibaigiančio galiojimo produktai ar produktai su pažeista pakuote, tačiau tinkami vartoti, neatlygintinai atiduodami „Maisto banko“ organizacijai. Taip pat prekybos tinklas bendradarbiauja ir su ūkininkais – jiems perduodami nurašyti, bet gyvūnų pašarui tinkami produktai.
Tuo metu likusios maisto atliekos, pasak L. Skersytės, perduodamos biodujas gaminantiems atliekų tvarkytojams.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai naujienų portalui tv3.lt atsiųstame komentare paaiškino, kad visais atvejais pardavėjai turi užtikrinti, kad jų parduodamos prekės bus saugios ir kokybiškos.
„Renkantis reikėtų žinoti, kad yra draudžiama prekiauti šviežiais vaisiais ir daržovėmis, kurie turi akivaizdžių kokybės pažeidimų.
Svarbu, kad vartotojams siūlomos šviežios gėrybės būtų nepažeistos, nesugedusios, nepradėjusios pūti, švarios, be jokių matomų pašalinių medžiagų, kenkėjų nepažeistu minkštimu, be perteklinės išorinės drėgmės, pašalinio kvapo ir skonio“, – teigiama komentare.
VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose nėra numatyta nurodyti neluptų, nesmulkintų arba panašiai neapdorotų šviežių vaisių ir daržovių minimalaus tinkamumo vartoti termino, tad išsilaikymas priklauso nuo produkto rūšies, prinokimo ir laikymo sąlygų (temperatūrinio režimo, drėgmės).